CPU fanı %100'de çalışıyor ve ayarlanamıyor

Ahmet08

Hectopat
Daha fazla  
Önceki anakartım bozulduğu için yeni anakart aldım (Esonic H61fhl).tüm sistemi kurdum fanı önceki anakartdaki gibi 4-pin CPU_FAN yazılı yere taktım ve Windows sorunsuzca açıldı. Ilk açıldığında fan Full hızla çalışmaya başladı sonra BIOS'dan ayar ile onu yavaşlatmam gerektiğini öğrendim. Önceki otomatikti duruma göre hızlanıyordu. Muhtemelen boşta %20 yükte %60 çalışıyordu. Yeni anakarttan sonra bu fanı ne BIOS görüyor ne de bir program. Fan elektrikli süpürge gibi katlanılmaz bir ses çıkartıcak hızda çalışıyor. Normalde çok sessizce işlemciyi serin tutan bir fandır. BIOS'un her yerine baktım ayar yok. Ek program (SpeedFan) GPU fanını görüyor ve ayarlanabiliyor ama CPU yok. Tüm driverları kurdum ama yok anlamadım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210604-014011.png
    Screenshot_20210604-014011.png
    468,3 KB · Görüntüleme: 62
  • Screenshot_20210604-014007.png
    Screenshot_20210604-014007.png
    518,9 KB · Görüntüleme: 65
  • Screenshot_20210604-014002.png
    Screenshot_20210604-014002.png
    526,4 KB · Görüntüleme: 40
  • Screenshot_20210604-013957.png
    Screenshot_20210604-013957.png
    532,4 KB · Görüntüleme: 56
  • Screenshot_20210604-013953.png
    Screenshot_20210604-013953.png
    597,5 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız fan hızı ayarlamayı desteklemiyor demek ki. Zaten BIOS'a bakılırsa çok kaliteli bir şeymiş gibi durmuyor. Ek programlarla fan hızını ayarlamayı deneyin bence.

Önceki anakartım bozulduğu için yeni anakart aldım (Esonic H61fhl).tüm sistemi kurdum fanı önceki anakartdaki gibi 4-pin CPU_FAN yazılı yere taktım ve Windows sorunsuzca açıldı. Ilk açıldığında fan Full hızla çalışmaya başladı sonra BIOS'dan ayar ile onu yavaşlatmam gerektiğini öğrendim. Önceki otomatikti duruma göre hızlanıyordu. Muhtemelen boşta %20 yükte %60 çalışıyordu. Yeni anakarttan sonra bu fanı ne BIOS görüyor ne de bir program. Fan elektrikli süpürge gibi katlanılmaz bir ses çıkartıcak hızda çalışıyor. Normalde çok sessizce işlemciyi serin tutan bir fandır. BIOS'un her yerine baktım ayar yok. Ek program (SpeedFan) GPU fanını görüyor ve ayarlanabiliyor ama CPU yok. Tüm driverları kurdum ama yok anlamadım.
Anakartınızdaki diğer fan girişlerini deneyin mutlaka ayarlanabilmeli.
Bios konusuna gelince American Megatrends bios.
En güçlüsünden en zayıfına kadar biosları AMI üretiyor.
Asus anakartlarda da çok düşük anakartlarda da aynı bios yazılımı.
Gerçek dışı yorumlara kafa takmayın.
AMI, PC donanımı ve aygıt yazılımı konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir donanım ve yazılım şirketidir.

Anakartınızdaki diğer fan girişlerini deneyin mutlaka ayarlanabilmeli.
Bios konusuna gelince American Megatrends bios.
En güçlüsünden en zayıfına kadar biosları AMI üretiyor.
Asus anakartlarda da çok düşük anakartlarda da aynı bios yazılımı.
Gerçek dışı yorumlara kafa takmayın.
AMI, PC donanımı ve aygıt yazılımı konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir donanım ve yazılım şirketidir.
Sadece 1 tane 4-pin giriş var.Başka yok egzoz fanını USB çevirci ile arka panelden çalıştıracağım.Ama işlemci fanı için bir çözüm bulamadım.Bugün aldığım yere gideceğim.Onun dışında ne yapmam lazım? Işlemci fanını çevirici ile usb den taksam olur mu ki?

Sadece 1 tane 4-pin giriş var.Başka yok egzoz fanını USB çevirci ile arka panelden çalıştıracağım.Ama işlemci fanı için bir çözüm bulamadım.Bugün aldığım yere gideceğim.Onun dışında ne yapmam lazım? Işlemci fanını çevirici ile usb den taksam olur mu ki?
Bilemiyorum.
Bendeki AsRock 970A anakart işlemci fanı takılan yerin birinde hız ayarlamıyor.
Ayarlanıyor gösterip hızda değişim olmuyor.
Diğerinde hız ayarlanıyor.
Anakartımdaki fan takılan yerler 3 pin.
İşlemci fanını usb ile takarsanız yine ayarlayamayacaksınız.

Bilemiyorum.
Bendeki AsRock 970A anakart işlemci fanı takılan yerin birinde hız ayarlamıyor.
Ayarlanıyor gösterip hızda değişim olmuyor.
Diğerinde hız ayarlanıyor.
Anakartımdaki fan takılan yerler 3 pin.
İşlemci fanını usb ile takarsanız yine ayarlayamayacaksınız.
Neden 3 pin ayarlanamıyor? 4 pin usb ile ayarlanır yani değil mi? Olmadı 3 pinlik egzozun yerine 4 pin fan alırım. Tıkırdama yapıyordu zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı