CPU unpark işe yarıyor mu?

Aytacbaba

Decapat
Daha fazla  
Merhaba bilgisayarımda darboğaz sıkıntısı var işlemcim tam olarak ekran kartıma yetişemiyor ve bugün biraz araştırma yaptığımda bir uygulamaya rastladım. Uygulama bilgisayarımızdaki işlemciyi daha optimal bir şekilde kullanmamıza yarıyor gibi gözüküyor fakat işlemci sıcaklığında biraz artış oluyor fakat işlemci sıcaklığından yöne bir sıkıntım yok. Kullanan veya deneyimleyen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran kartını besleyemeyen bir işlemciyi hız aşırtma yöntemi ile beslemesini sağlayabiliyoruz.

Vallahi ben 12nm işlemcimi 1.35v vererek 4200 MHz'de sabit tutarak karşılayamadım, yine siz bilirsiniz. Ekran kartına bağlı. Mesela Sea of Thieves oynarsan ekran kartının tam performansını görürsün, işlemciyi az kullanıyor.

Vallahi ben 12nm işlemcimi 1.35v vererek 4200 MHz'de sabit tutarak karşılayamadım, yine siz bilirsiniz. Ekran kartına bağlı. Mesela Sea of Thieves oynarsan ekran kartının tam performansını görürsün, işlemciyi az kullanıyor.
Bu konudan alıntı olarak CPU Unpark: Aslında konumuz tam olarak bu değil, yapacağımız işlem Windows'un yaptığı Cpu Parking işlemini tamamiyle sonlandırmak. Windows gerek olmadıkça, işlemcinizin çekirdeklerini (threadlerini) uykuya alır. Bu özellik maalesef ki bilgisayarımızdan tam anlamıyla verim alamamamıza sebep olmakta. Bunun farkını size şöyle gösterebilirim -oyundan oyuna işlemciden işlemciye değişir.

Darboğazı bir nebze engellediği açık fakat aktif kullanan insanlardan birkaç bir şey görmek daha iyi olur.

Geri
Yukarı