CPU ve GPU kullanımı yarıda olmasına rağmen FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

lunaticc808

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkda yazdığım gibi CPU ve GPU kullanımı yarıda olmasına rağmen FPS'im almam gerekenden çok az oluyor (aynı sistemimin YouTube test videolarında 200+ alırken benim sistemimin 100 altına bile düştüğü oluyor)
İşin garibi aynı sistemle daha fazla sistem özelliği isteyen oyunları oynuyordum.
Bunun sebebi oyun optimizasyonu mudur yoksa benim sistemimde mi bir sorun var acaba?
(CS:GO ve Valorant'ta cok yasiYORUM-1050 Ti ve i3 7100 Kullanıyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkda yazdığım gibi CPU ve GPU kullanımı yarıda olmasına rağmen FPS'im almam gerekenden çok az oluyor (aynı sistemimin YouTube test videolarında 200+ alırken benim sistemimin 100 altına bile düştüğü oluyor)
İşin garibi aynı sistemle daha fazla sistem özelliği isteyen oyunları oynuyordum.
Bunun sebebi oyun optimizasyonu mudur yoksa benim sistemimde mi bir sorun var acaba?

Eğer işlemci kullanımı düşük olduğu halde ekran kartı kullanımı yükselmiyorsa darboğaz ya RAM ya da SSD/HDD kaynaklı yaşanır. HD TUNE programı ile error scan bölümünden quick scan tikini kaldırarak tarama yaptırın. Sonuçları yazarsınız.

Düşük Gpu kullanımı için şu rehberden faydalanabilirsiniz.

Düşük GPU kullanımı için şu rehberden faydalanabilirsiniz.

Eğer işlemci kullanımı düşük olduğu halde ekran kartı kullanımı yükselmiyorsa darboğaz ya RAM ya da SSD/HDD kaynaklı yaşanır. HD Tune programı ile error scan bölümünden quick scan tikini kaldırarak tarama yaptırın. Sonuçları yazarsınız.

Öncelikle linkteki adımların hepsini tamamladim ve bence sorun onlardan biri değil ama HDD ve RAM darboğazı en olabiliteli opsiyon gibi geliyor.
HD Tune test sonuclarını buraya ekliyorum ama kafama takılan şey sıcaklık göstergesi asla 33'den aşağı veya yukarı gitmiyor belki buglı olabilir diye düşündüm.
Kendi düşüncem olarak RAM olayina gelirsek zaten anakartim yüzünden 2133MHz üstüne cıkamıyorum ve 8 GB tek modül bir RAM kullanıyorum belki sorun onda olabilir ama benim anlamlandiramadigim olay diğer kullanıcıların benchmark testlerinden düşük FPS almam. Bu arada HD Tune healh testim tamamen yeşil.

Dosya Ekleri

• hddtune.png
    hddtune.png
    32 KB · Görüntüleme: 76
Öncelikle linkteki adımların hepsini tamamladim ve bence sorun onlardan biri değil ama HDD ve RAM darboğazı en olabiliteli opsiyon gibi geliyor.
HD Tune test sonuclarını buraya ekliyorum ama kafama takılan şey sıcaklık göstergesi asla 33'den aşağı veya yukarı gitmiyor belki buglı olabilir diye düşündüm.
Kendi düşüncem olarak RAM olayina gelirsek zaten anakartim yüzünden 2133MHz üstüne cıkamıyorum ve 8 GB tek modül bir RAM kullanıyorum belki sorun onda olabilir ama benim anlamlandiramadigim olay diğer kullanıcıların benchmark testlerinden düşük FPS almam. Bu arada HD Tune healh testim tamamen yeşil.

AAA hocam ben Single Channel 8 GB kullandığınızı bilseydim sizi bu kadar uğraştırmazdım. Single Channel olmadığı sürece o sistemde istediğiniz FPS'ler olmayacak. Bu konudan şikayet eden kaçıncı kişisiniz tahmin edemiyorum. 4 GB bir RAM alıp takabilirsiniz aynı model olsun. Bazen RAM'ler birbirleriyle hata verebiliyorlar.

Geri
Yukarı