Crackli programların zararı var mı?

xSatsujin

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhabalar, yeni bir bilgisayar aldım ve bu bilgisayara virüs bulaşmasını istemiyorum fakat ben eskiden crackli Camtasia kullanıyordum. Şimdi sadece 1 crackli dosya (Camtasia) yüklesem bir zararı olur mu?

Emek hırsızlığı diyorsunuzda kullandığın işletim sistemi Windows 10 kesin sende crack veya KMSpico kullanmadın :D
Windows/kali karışık kullanıyorum. Windows 10 orijinal kullanıyorum, insanların emeğini çalacak kadar ezik ve emek hırsızlığına karşı olan birini de test edecek kadar aptal değilim.

O program zaten herhangi bir crack dosyası olmadan ufak bir işlemle kırılıyor. Tabii bunu burada anlatacak ve önerecek değilim 😀

O işlem PC'ye sorun yaşatır mı crack gibi bir şey olur mu zarar verir mi acaba?

O program zaten herhangi bir crack dosyası olmadan ufak bir işlemle kırılıyor. Tabii bunu burada anlatacak ve önerecek değilim 😀

O işlem PC'ye zarar verir mi? Crack gibi filan olur mu?
Camtasia 9 ürün anahtarını interneti kapatarak yazınca oluyor ama bu crack sayılır mı? PC'ye zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabalar, yeni bir bilgisayar aldım ve bu bilgisayara virüs bulaşmasını istemiyorum fakat ben eskiden crackli Camtasia kullanıyordum. Şimdi sadece 1 crackli dosya (Camtasia) yüklesem bir zararı olur mu?
Eğer crack program kurduysan muhakkak bir virüs programıyla bilgisayarına tam tarama yap.

Korsan içeriği kendi lehine ya da kullanıcı iyiliği için üretmek üzere iki farklı grup vardır, bir de kullanıcı iyiliği için kırılmış programları 1. amaç uğruna kodlarıyla oynanıp zararlı yazılım olarak sunanlar vardır. Korsandan virüs bulaştı diyorsanız %90 doğru yerden indirmemiş olmalısınız ama gelip korsanın doğru sitesi mi var diyebilirsiniz olabilir belki de olmayabilir korsanın bir sağlamlığı dayanağı yoktur bu yüzden korsana teşvik/destek forumda yasak.

Bilgisayarınıza yazılımsal olarak hasar verebilir bunun dışında en tehlikelisi donanımsal hasar verebilir. İki türlü olarak size ciddi derecede hasar verir. Kesinlikle korsan kullanmamalısınız. Ücretsiz bir yazılım varsa onu kullanmanız daha doğru olur.
Crackli programlar virüssüz olsa bile zarar verir mi? Veriyorsa nasıl zarar verir?

Ekran Alıntısı.PNG

Size şöyle bir örnek görsel atayım. Amacım korsana teşvik değil, bunu da yazayım:
Şu klasörün içinde yaklaşık 5GB boyutunda emulator ve bypass araçları var ve hepsi güvenilir misal. (bu arada Steam yazdığına bakmayın. Origin, Epic, Uplay, Social Club vb. Birçok platformun bypass ve emule teknolojileri bu klasörün içinde var :D.) Mesela buradaki araçlarla ben istediğim oyunu rahatlıkla kırabilirim. Genelde satın aldığım oyunları sırf keyfi olarak da bu şekilde kırıyorum.

Konuya dönersek, korsan program indirmek gördüğünüz ilk linke tıklamak değildir. Bunu yaparsanız, bilgisayarı botnet ve zombi bilgisayara dönüştürürsünüz. İstisnai durumlar haricinde (oyunun demosu bulunmaması ve oyunun test edilmek istenmesi, oyunun çok eski olması ve fiziksel/dijital satışı olmaması vb.) Durumlar haricinde korsan kullanılmasını önermiyorum.

Burada bir gerçekliğe de değinmek istiyorum. Devlet kurumlarında bile çok kez crack yazılım kullanıldığına şahit oldum. Hatta bunu geçin, okuduğum üniversitede hocalar Adobe yazılımlarını size korsan olarak veriyor. Neden bu oluyor? Çünkü bu programlar artık standart olmuş durumda ve gerçek bir alternatifi yok ne yazık ki. Bilgisayarları 13 yıllık bırakan ve bunlarla kurgu yapın diyen üniversite sizce bunlara lisans mı öder :D? Ödemiyor da zaten. Şu da var tabii, Adobe'un lisansını vaktinde almak istedim ama bana alakamın olduğu yazılımları öze paketler halinde almama izin vermiyordu. Ben üç yazılım için geri kalan altı yazılımın lisans ücretlerini neden ödeyeyim?

Onu da geçelim, dünyada sadece durumu olmayanlar değil, birçok kişi korsan kullanıyor. Adamın RTX 3090'lı çift monitörlü canavar gibi makinesi var ama korsan kullanıyor. Dediğim gibi savunmuyorum, ama bu durum da bir gerçek.

Bir de kullandığımız şu Windows 10 lisansları var ki, onlar da yasal değil bu mantıkla baktığımızda. Gerçekten binlerce liralık bir işletim sistemini 20 liraya almanın yasal olduğuna inanıyor musunuz?

Tekrar ediyorum, kimin ne yaptığı umurumda değil. Sadece durumu açıklamak istiyorum. Yoksa isterseniz Windows'un lisans korumasını bypass edip kullanın, bana ne :D.

Arkadaşa gelirsek, ekran kaydı amacı ile OBS veya Streamlabs kullanmasını öneririm. Hem ücretsiz olarak iyi bir alternatiftir hem de ayarları çok rahat kurcalanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı