Rehber Creative zen touch nasıl kullanılır?

FeernHost

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selamlar. Hala evinde Creative MP3 çaları olan var mı? Veya olup da müzik atamadığınız? Hepsini bu rehber üzerinde anlatmaya çalışacağım. Eğer sorularınız olursa sorabilirsiniz elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. (Eğer yanlış işlem yaparsanız soru sormayın sorumluluk kabul etmiyorum)

1. Başlangıç

Öncelikle müzik atma ile başlayalım.
Müzik atmak için ise bize Windows XP SP2 ISO lazım, nedeni, cihaz eski olduğu için XP destekliyor. Eğer elinizde SP2 ISO varsa onu kullanabilirsiniz. Olmayanlar için link bırakacağım.

Dosyayı indirdikten sonra VMware workstation programına ihtiyacımız var, kendi sitesinden indirebilirsiniz. Link bırakacağım.

"https://www.vmware.com/products/workstation-player/workstation-player-evaluation.html

Programı da indirdikten ve kurduktan programı açtıktan sonra lisans penceresi gelebilir,isterseniz satın alın isterseniz 30 günlük sürüm kullanın 2'si de aynıdır .bu işlemlerden sonra Windows kurmamız gerek, kurulumu resimli anlatacağım.

Dikkat: Size verdiğim linkteki ISO dosyası .RAR uzantılıdır ayıklamadan ISO dosyasına ulaşamazsınız.

1. Yeni sanal makine oluşturma
1. adım.
Sanal makine programına girip yeni sanal makine oluşturmamız gerek. Eğer biliyorsanız kendiniz yapabilirsiniz.

sanal makine 1.png

2.adım

sanal makine 2.png

3. adım.

sanal makine 3.png

4.adım

sanal makine 4.png

5. adım.

sanal makine 5.png

6.adım

sanal makine 6.png

7.adım

sanal makine 7.png

2. Windows kurulumu
Windows kurmanın zor olduğunu düşünmüyorum, eminim ki çoğunuz gençliğinde en az 1 kere kurmuşsunuzdur.
1.adım

windows kurulum 1.png

2.adım

windows kurulum 2.png

3.adım

windows kurulum 3.png

Uyarı: Makine hoş geldiniz ekranında uzun süre kalabilir, lütfen makineyi yeniden başlatmayın. Biraz bekledikten sonra şu ekran gelecektir.

windows hata.png

Bu ekrandan tamam tuşuna basıp Windows'u açabilirsiniz.

Masaüstüne geldikten sonra şu işlemleri yapın.

Bu işlemden sonra MP3 kurulumuna geçebiliriz.

3. Driver ve gerekli yazılımlar,araçlar

Öncelikle bize 1 adet flash disk lazım, boyutu fark etmez.

MP3'müzün driver ve gerekli programlarını aktarmak için kullanacağız linkleri vereceğim.

Driver linki.

Cihaza müzik atmak için kullancağımız program.

Yazılımları indirdikten sonra diskimize atalım.
Eğer flash diskinizi taktıktan sonra bilgisayarınız görmüyorsa büyük bir olasılık sanal makinedeki XP'nin sorusu yüzündendir eğer sanal makine açıksa onun penceresini açalım karşımıza çıkan uyarıda connect to host deyip ok tuşuna basın ve kontrol edin.
2.adımda resimdeki işlemleri takip edin.

windows 2.png

Sonrasında flash disk XP'ye bağlanmış olacaktır.

Bağlandıktan sonra XP içinden Windows tuşuna basıp bilgisayarıma girin ve flsah içine atılmış driver ve programı masaüstüne atın ve önce JB3mv2_pcwdrv_us_2_01_00 adlı programı kurun. Kurulumu çok çok basit ,karşınıza çıkan ekrandan yes tıklıyorsunuz ardından kurulum bittikten sonra çıkan uyarıda ok diyoruz ve öbür programı kurmadan önce yapmamız gereken bir işlem var .Windows Media Player 11 kurmamız gerek, bunu biraz geç söyledim kusuruma bakmaıyınız. Linkini veriyorum.

Buradan indirebilirsiniz.
Önemli uyarı: Eğer Windows kurulum sırasında ürün anahtarını girmediyseniz Media Player kurulmayacaktır.
Media Player kurulumunu resimle anlatacağım.
1.adım

windows 3.png

2.adım

windows 4.png

Media Player kurduktan sonra kuramadığımız programı kurabiliriz onunda kurulumu basittir anlatmama gerek yoktur umarım?
Programı kurup o güzel XP kapanma sesi ile bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra MP3 çalarımızı bilgisayara bağlayabiliriz.
Bilgisayara bağladıktan sonra aynı flash diski bağladığımız gibi bir uyarı çıkacaktır.

windows 5.png

Resimdaki adımları yaptıktan sonra MP3'ün ekranında docked diye bir uyarı çıkcaktır. Evet o yazıyı görüyorsanız buraya kadar eksiksiz gelmişsiniz demek oluyor.

Müzik atmak için Windows xpdeki bilgisayarıma girelim ve orada cretive zen touch my zen adlı cihazın olduğunu göreceksiniz bu sizin MP3 çalarınızdır. Ona müzik atmak için geçen adımlarda yaptığımız işlemlerin benzerini yapacağız .müzikleri flash diske atıp Windows XP'ye bağlayıp onun masaüstüne attıktan sonra sürüklemek yöntemiyle MP3'ün içine atacaksınız. Yalnız her müzik atarken Windows XP'yi kullanmanız gerekir.

4. Son yazısı

Bugün sizlere Creative zen touch cihazınıza nasıl müzik atacağınızı gösterdim, umarım elinde cihaz olanlar için faydalı olur. Bugünlük benden bu kadar hoşça kalın.

Dosya Ekleri

• sanal makine 1.png
    sanal makine 1.png
    41,2 KB · Görüntüleme: 65
  • sanal makine 1.png
    sanal makine 1.png
    41,2 KB · Görüntüleme: 38
  • sanal makine 2.png
    sanal makine 2.png
    79,8 KB · Görüntüleme: 36
  • sanal makine 3.png
    sanal makine 3.png