Crucial Ballistix 3000 MHz RAM overclock

musaaksoy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar birkaç hafta önce kırmızı renk Ballistix 3000 MHz CL15 RGB'li RAM'leri aldım ayrı ayrı 2*8 şeklinde. Şu an bunları 3666 MHz CL16 1.4v olarak kullanıyorum fakat daha ilerisini yapabilir miyim? Voltaj olarak maksimum kaç verebilirim? 1.45 üzerine çıkmayı denemedim zararlı olabilir mi acaba diye. SoC voltajı falan vardı ama onları bilmediğim için hiç dokunmadım. Bu RAM'lere en güzel hangi overclock ayarlarını yapabilirim? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

1.55, 1.6V'ye kadar çıkabilirsin. İşlemcinin ne olduğu önemli Overclock yapman için. Eğer Ryzen 2xxx ise 3600 üstüne çıkma. Ryzen 3xxx ise 3733-3800 en fazla. Ryzen 5xxx ise 3800-3933 limitin var.

Bu limitlerin sebebi Infinity Fabric saatinin belli bir frekanstan sonra asenkronize çalışması.

1.55, 1.6V'ye kadar çıkabilirsin. İşlemcinin ne olduğu önemli overclock yapman için. Eğer Ryzen 2xxx ise 3600 üstüne çıkma. Ryzen 3xxx ise 3733-3800 en fazla. Ryzen 5xxx ise 3800-3933 limitin var.

Bu limitlerin sebebi Infinity fabric saatinin belli bir frekanstan sonra asenkronize çalışması.

Kusura bakmayın belirtmediğim için. İşlemcim Ryzen 5600 anakartım ise MSI B550M Mortar.

Peki bu RAM'i 3933 CL16 gibi kullanabilir miyim? Kullanabilirsem ayarlar konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Kusura bakmayın belirtmediğim için. İşlemcim Ryzen 5600 anakartım ise MSI B550M Mortar.

Peki bu RAM'i 3933 CL16 gibi kullanabilir miyim? Kullanabilirsem ayarlar konusunda yardımcı olabilir misiniz?
En mantıklısı 3800 CL14 kullanman olacaktır.

3800 Mhz 1.5V

tCL 14
tRCDRD 21
tRCDWR 21
tRP 18
tRAS 39

deneyebilirsin.

En mantıklısı 3800 CL14 kullanman olacaktır.

3800 MHz 1.5v

TCL 14.
Trcdrd 21.
Trcdwr 21.
tRP 18.
Tıraş 39.

Deneyebilirsin.

Bu ayarları deneyip size bilgi vereceğim. Aslında tRCDRD değerini düşürmeye çalıştım ama o çok zor yiyor. Vermiş olduğunuz ayarları deneyeyim bir de. Olursa çok güzel olur diye düşünüyorum, aslında RAM performansa o kadar etki etmiyor gibi ama benim için biraz takıntı oldu bu. Bir de ben işlemciye 4.4 GHz UV yaptım ancak birkaç konuda sizin PBO ve co ile daha iyi sonuçlar alınabildiğine dair yorumlarınızı okudum. Bunun için de bir konu açıp sizi etiketlesem yardımcı olabilir misiniz? Birkaç video izledim ama fazla ayar vardı ve bana biraz karışık geldi.

@deadfellow hocam verdiğiniz ayarlar sorunsuz geçti.

@deadfellow Hocam, Ram'leri 3866 CL14 1.55v yaptım sorunsuz gözüküyor şimdilik. tRAS ı 38 e tRC yi de 54 e indirdim.

Şimdilik bir sorun gözükmüyor fakat oyunlarda vs ramlerin sıcaklığı 55-57 lere kadar çıkıyor. Normal midir yoksa zararlı mıdır?

Son düzenleme:
Bu ayarları deneyip size bilgi vereceğim. Aslında tRCDRD değerini düşürmeye çalıştım ama o çok zor yiyor. Vermiş olduğunuz ayarları deneyeyim bir de. Olursa çok güzel olur diye düşünüyorum, aslında RAM performansa o kadar etki etmiyor gibi ama benim için biraz takıntı oldu bu. Bir de ben işlemciye 4.4 GHz UV yaptım ancak birkaç konuda sizin PBO ve co ile daha iyi sonuçlar alınabildiğine dair yorumlarınızı okudum. Bunun için de bir konu açıp sizi etiketlesem yardımcı olabilir misiniz? Birkaç video izledim ama fazla ayar vardı ve bana biraz karışık geldi.

@deadfellow hocam verdiğiniz ayarlar sorunsuz geçti.

@deadfellow Hocam, Ram'leri 3866 CL14 1.55v yaptım sorunsuz gözüküyor şimdilik. tRAS ı 38 e tRC yi de 54 e indirdim.

Şimdilik bir sorun gözükmüyor fakat oyunlarda vs ramlerin sıcaklığı 55-57 lere kadar çıkıyor. Normal midir yoksa zararlı mıdır?
Normal sıcaklık ama hwinfo dan bak bakalim WHEA ERROR yiyor musun ve fabric saati mem saati ile eşdeğer mi?

Normal sıcaklık ama HWiNFO'dan bak bakalim whea error yiyor musun ve fabric saati mem saati ile eş değer mi?

Dün birkaç kez Battlefield ve Fortnite da sorun yaşadım 1.55 3866MHz de Memtest86 testini geçemedi. 3800 1.50v de de testi geçemedi. 3800 1.53v de sorunsuz geçti testi. O ayarda bıraktım. Eve geçince HWiNFO'ya da bakayım bir. Ona bakmamıştım.

Geri
Yukarı