CS:GO yüksek ping

hobidi

Hectopat
CS:GO'da bazen 80 ms alıyorum ETS 2 MP de zaten 120 civarı sizce neden böyle Kablonet kullanıyorum. Kablolu bağlantı yapma şansım yok.

Ashampoo_Snap_23 Mart 2021 Salı_11h55m28s_001_.png

Valve'nin Türkiye'de sunucuları yok maalesef bu yüzden yüksek ping alıyorsunuz. Daha düşük ping değeri istiyorsanız ise ya kablolu bağlanacaksınız ya da modeminiz ve bilgisayarınız 5GHz destekliyor ise Wi-Fi ile bağlanacaksınız.

CS:GO'da gördüğünüz en düşük ping değeri 80 mi? Bize en yakın ve genelde en iyi ping veren Valve sunucusuna olan bağlantıyı analiz edebilirsiniz. Bunun için Ping Plotter programını indirebilir veya Windows içinde yer alan Trace Route programını çalıştırabilirsiniz. Ping Plotter'da hedef adres şu olmalı:
vie.valve.net

Trace Route için, komut istemcisini açıp şu kodu girin:
tracert vie.valve.net

Ben çağımızın en ilkel interneti olan ADSL ile (İSS Türknet, yerel altyapı Türk T*lekom)
oyun içi gördüğüm en düşük ping 60-70 arası oluyor ve tracert testinde Valve sunucusuna buna benzer sonuç çıkarıyor. Wi-Fi ile bağlandığımı söyleyeyim.

Meseleye geri dönersek, kaliteli bir bağlantıda jitter olmamalı. (1 ms çıkmalı) Sizdeki jitter kabul edilebilir. O değer de muhtemelen internetinize bağlı olan diğer cihazlar veya kablosuz bağlantı kalitesindendir.
Modem/router için kablolu bağlantı yapılamıyorsa kaliteli bir adaptör alınmalı ve gerekirse routerın yaptığı yayını iyileştirmek harici antenleri olan güzel bir access point alınmalı.

Sizi tatmin etmeyen ping değeri için hemen modemi veya Wi-Fi ile bağlanıyor oluşunuzu bahane edemeyiz. Bir şekilde kısa süreliğine de olsa bilgisayarı kablo ile bağlayıp hem oyun testi hem de tracert testi yapabilirsiniz. Eğer olmazsa kablo ile bağlanma şansı olan başka cihazda oyun olmasa bile tracert testi yapılmalı. Eğer Wi-Fi kullanımı ile arada fark çıkarsa o zaman adaptör veya modem değişimi düşünülebilir. Ben de şu an 2.4 GHz eski bir modem ile (TD-W9970V3) harici antenli bir kablosuz ağ adaptörü (TL-WN722N) kullanıyorum. Şimdilik şikayetim yok. Ping sonuçları iyi çıkıyor. Yerel ağ kaynaklı önemli bir kayıp yok.

Öte yandan ping sorunlarının en büyük sebeplerinden birisi İSS oluyor. Evinize gelen bağlantı kaliteli olsa bile PoP ve yurt dışı portlarından kaynaklı yönlendirmelerde çok ping kaybı olabiliyor. Hız ve fiyat konusunda sevilse de Kablonet'i ping konusunda beğenmeyenler var. Ben de Türk T*lekom'a ait yerel altyapıda sırasıyla TT, Millenicom ve Türknet denedim. Millenicom'da 10-15 ms ping artışı oldu. Türknet'te ise ortalama 10 ms düştü. Çünkü Valve sunucusuna 13 değil 8 hop ile götürüyordu.

Meselenin hem sizin ev içi bağlantı kısmını hem de İSS tarafını anlatmaya çalıştım. İSS kaynaklı olan ping sorununa çare yok. Başka şirketi deneyebilirsiniz. Sizin ağ bağlantınız için yapılabilecek şeyler de yukarıda bahsedildi. En iyi ve en az masraflı yol kablo ile bağlama. Olmuyorsa kaliteli Wi-Fi adaptör alma, modeme olan mesafe fazla ise yakınlaşmaya çalışma veya çekim gücünü maksimumda tutmak için bir genişletici/access point alma yoluna gidilebilir. Ne yapacağınıza karar vermek için önce bir test edin derim. Bence İSS veya altyapı kaynaklıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı