CS2 "-Vulkan" kodu ile çöküyor

Berke Karabulut

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
intel iris xe graphics
Oyunu entegre ekran kartı ile oynuyorum. Bu yüzden Vulkan kullanakar performansı yükseltmek istiyorum ve "-Vulkan" kullandığım zaman oyun intro kısmı daha bitmeden çöküyor. Onun dışında oyunu düşük ayarlarda 60 FPS ile oynuyorum fakat düşük ayarlar oyun içi performansımı fazlasıyla etkiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunu entegre ekran kartı ile oynuyorum. Bu yüzden Vulkan kullanakar performansı yükseltmek istiyorum ve "-Vulkan" kullandığım zaman oyun intro kısmı daha bitmeden çöküyor. Onun dışında oyunu düşük ayarlarda 60 FPS ile oynuyorum fakat düşük ayarlar oyun içi performansımı fazlasıyla etkiliyor.
Dostum Valve muhtemelen önümüzdeki günlerde bir güncelleme yayınlayacak. Bir kaç gün daha sabret. Şu an oyundaki en büyük problem optimizasyon zaten.

CS2 Vulkan CS:GO ile aynı değil, CS:GO'da -vulkan parametresi kullanıldığında oyuna DXVK ekleniyordu ve DirectX Vulkan'a dönüştürülüyordu, CS2'de ise doğrudan bir Vulkan kullanımı söz konusu ve internette dönen tartışmalarda Source 2'de bulunan Vulkanın eski sürüm olduğu söyleniyor. Bununla ne kadar alakası olur bilmiyorum, entegre ekran kartınızın sürücüsüyle alakalı da bir sorun oluyor olabilir. Güncel Nvidia sürücüleri kullanarak Vulkan ile CS2'yi açabildim (sadece ana menü, oyuna girmedim) fix için bekleyebilir yada güncel değilse sürücü güncelleyebilirsiniz.

Laptoplarda dahili GPU sürücüleri bilgisayardaki gibi güncellenmiyor, çünkü dahili GPU yazılımı bağlı olduğu OEM sisteme bırakıyor sürücü güncelleme işini, OEM markası da bir süre sonra o laptop için kendi kaynakları üzerinden yeni sürücüyü yayınlamayı bırakıyor ve güncel gözüktüğü halde eski sürücüyle kalıyorsunuz, doğrudan Intel sitesi üzerinden indirmeniz iyi olabilir, şu program tespit yapacaktır.

Vulkan kodu daha önce sadece Linux'ta çalışıyordu muhtemelen hala öyle.
Onun olma sebebi birazda Windowsta DXVK kullanımının gereksiz olmasıydı, çünkü Windows zaten DirectX destekliyor, DirectX kodunu alıp Vulkana çevirmenin anlamı yoktu. Şuan oyun doğrudan Vulkan çalıştırabildiği için Windowsa da destek getirmemenin anlamı kalmazdı ve getirmişlerde.

CS2 Vulkan CS:GO ile aynı değil, CS:GO'da -Vulkan parametresi kullanıldığında oyuna DXVK ekleniyordu ve DirectX Vulkan'a dönüştürülüyordu, CS2'de ise doğrudan bir Vulkan kullanımı söz konusu ve internette dönen tartışmalarda Source 2'de bulunan Vulkan'ın eski sürüm olduğu söyleniyor. Bununla ne kadar alakası olur bilmiyorum, entegre ekran kartınızın sürücüsüyle alakalı da bir sorun oluyor olabilir. Güncel NVIDIA sürücüleri kullanarak Vulkan ile CS2'yi açabildim (sadece ana menü, oyuna girmedim) fix için bekleyebilir ya da güncel değilse sürücü güncelleyebilirsiniz.

Laptoplarda dahili GPU sürücüleri bilgisayardaki gibi güncellenmiyor, çünkü dahili GPU yazılımı bağlı olduğu OEM sisteme bırakıyor sürücü güncelleme işini, OEM markası da bir süre sonra o laptop için kendi kaynakları üzerinden yeni sürücüyü yayınlamayı bırakıyor ve güncel gözüktüğü halde eski sürücüyle kalıyorsunuz, doğrudan Intel sitesi üzerinden indirmeniz iyi olabilir, şu program tespit yapacaktır.

Onun olma sebebi biraz da Windows'ta DXVK kullanımının gereksiz olmasıydı, çünkü Windows zaten DirectX destekliyor, DirectX kodunu alıp vulkana çevirmenin anlamı yoktu. Şu an oyun doğrudan Vulkan çalıştırabildiği için Windows'a da destek getirmemenin anlamı kalmazdı ve getirmişlerde.

Anladım dostum teşekkür ederim. Sürücümün güncel olup olmadığını Rainbow Six: Siege'deki bir grafik hatası sayesinde anlayıp, ona göre güncelliyorum zaten. Teşekkür ederim.

Dostum Valve muhtemelen önümüzdeki günlerde bir güncelleme yayınlayacak. Bir kaç gün daha sabret. Şu an oyundaki en büyük problem optimizasyon zaten.
Anladım çok teşekkür ederim.

CS2 Vulkan CS:GO ile aynı değil, CS:GO'da -vulkan parametresi kullanıldığında oyuna DXVK ekleniyordu ve DirectX Vulkan'a dönüştürülüyordu, CS2'de ise doğrudan bir Vulkan kullanımı söz konusu ve internette dönen tartışmalarda Source 2'de bulunan Vulkanın eski sürüm olduğu söyleniyor.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, Vulkan'ın hangi sürüm olduğu konusunda bir fikriniz var mı, bunu biraz araştırdım ama bir kaynak bulamadım. Acaba 1.0 ya da 1.1 versiyonunu mu kullanıyorlar?

Geri
Yukarı