D.O.C.P sonrası mavi ekran hatası

Daha fazla  
Anakart
ASUS TUF GAMING B550- PLUS WIFI
İşlemci
AMD RYZEN 7 5700X
Merhaba.

Birkaç gün önce yeni topladığım sistemi kurdum. Bildiğiniz üzere stok RAM MHz değerleri 2133 MHz olarak çalışıyor. Technopat YouTube kanalından ASUS anakartlarda MHz yükseltme videosunu izleyerek Recep abinin yaptığı gibi BIOS ana ekranından sadece profil değiştirdim, kaydedip bilgisayarı yeniden başlattım. BIOS ayarlarını kaydet ve çık yaptığım zaman bilgisayar görüntü gelmeden üç kez kendini resetledi ve F1 run setup ekranı geldi. Bilgisayarı kapatıp yeniden açtım, bu sefer bilgisayar açıldı. Değerlerin bilgisayarda değişmediğini fark ettim fakat BIOS menüsünde değiştirdiğim şekilde duruyordu. Yabancı kaynaklarda ise değerlerin değişmemesi durumunda A1-B1 slotundan A2-B2 slotuna takmak gerektiği yazıyordu. A2-B2 slotuna nizami bir şekilde taktım, yeniden BIOS ekranından D.O.C.P profilini seçtim, bu sefer ayarları kaydetti, RAM MHz değeri yükseldi fakat 5 dakika sonra iki farklı SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED ve KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED mavi ekran hatası yedim.

Windows bellek tanılama donanım sorunları olduğunu belirtti. Masaüstünde bildirim ekranı açıldı, Bilgisayarınızın bellek sorunu var hatası aldım. Slotların yerini değiştirmedim, A2-B2 takılı kaldı. BIOS ayarlarınından D.O.C.P profil kısmını default olarak değiştirdim, varsayılan ayarlara geri döndürdüm. Hatalar gitti fakat RAM MHz değerlerimi değiştiremiyorum. Sistem bilgilerim ektedir, tüm sürücülerim günceldir. Windows Home orijinal OEM lisans anahtarı kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (176).png
    Ekran Görüntüsü (176).png
    19,3 KB · Görüntüleme: 18

Yeni konular

Geri
Yukarı