D sürücüsündeki Windows'u silme

Ali Çelik

Kilopat
Daha fazla  
2TB HDD ile sistemi kullanıyordum. Bugün sipariş verdiğim SSD geldi. SSD'ye kurulum yaptım. 2TB HDD içinde silinmesini istemediğim dosyalar var. Bu dosyalar zarar görmeden HDD içindeki Windows klasörünü nasıl silebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
2TB HDD ile sistemi kullanıyordum. Bugün sipariş verdiğim SSD geldi. SSD'ye kurulum yaptım. 2TB HDD içinde silinmesini istemediğim dosyalar var. Bu dosyalar zarar görmeden HDD içindeki Windows klasörünü nasıl silebilirim?

Silinmesini istemediğiniz dosyaları arşivleyip SSD'ye yükleyin. D: diskini biçimlendirin.

Daha önce 2 TB HDD'yi tek parça olarak kullanmadığınıza eminim. HDD'nin işletim sistemi yüklü olmayan bölümüne yedekleyebilirsiniz dosyalarınızı.​
Ayrıca kontrol amaçlı olarak soruyorum, SSD'ye işletim sistemini yüklerken HDD'yi sökmemiştiniz değil mi? Disk yönetimi ekran görüntüsünü ekleyebilir misiniz? SSD'ye yüklediğiniz işletim sistemi EFI ve Kurtarma bölümleri olarak HDD'nin eski EFI bölümünü kullanmış olabilir.​

2TB HDD tek parçaydı.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10,7 KB · Görüntüleme: 26
SSD'yi HDD'siz de kullanabilirsiniz Windows ona göre ayar yapar. Sadece 2 TB HDD nizi açıp içindeki program oyun vb. yüklediğiniz yerlerden dosyalarınızı alıp kaybetmeyebilirsiniz öyle bir program yok sadece Windows'u silen.
Çünkü Windows'un içinde dosyalarınız.

2TB HDD tek parçaydı.
Arkadaşım ne yaptın öyle. 388 GB boş alanın var. Birim küçült deyip yeni birim oluştursan bile 388 GB 'dan daha fazla kurtarman gereken veri varsa yedeklemek için yetmeyecek. HDD'de yedeklenmesi gereken dosyalarının toplam boyutu nedir?​
SSD'yi HDD'siz de kullanabilirsiniz Windows ona göre ayar yapar.
Ayrıca dediğim gibi EFI ve Kurtarma bölümleri HDD'den kullanılıyor. Şuan HDD'yi söksen, işletim sistemin boot edemeyecek.​
Tabi ki asıl sorun şimdilik bu değil. HDD'de kurtarman gereken dosyaların boyutunu hesaplarsan iyi olur.​

Windows harici verilerim önemli. Toplam boyutları 1.41TB. Yeniden sıfır kurulum mu yapmam gerekiyor şimdi? Çok saçma bir olay ya ben SSD yi seçip ilerlede dedim kurtarma bölümünü neden HDD içinde tutuyor ki? 😔

Toplam boyutları 1.41TB.

SSD'niz kaç GB yetmiyorsa yapacak bir şey yok One Drive atsanız deceğim 1000GB ve üzeri paralı.
Ekran görüntüsü var üstte. 250 GB SSD yetmeyecek. Upload hızı nedir bilmiyorum ama bulut depolamaya atmak çok uzun sürer. (1TB depolama üniversite öğrencilerine Office 365 ile ücretsiz veriliyor.)​
Taşınabilir disk gibi alternatifleriniz de mevcut değildir şimdi.
Benim aklımda çok uçuk bir fikir var aslında :) Çok uzun sürecek sabır gerektiren bir iş.
MiniTool Partition Wizard. HDD'de mevcut D sürücüsünü birim küçült deyip 388 GB boş birim oluşturun. E sürücüsünü oluşturup taşıyabildiklerinizi taşıyın. Şimdi D sürücüsünde yine 388 GB civarı boş alanınız olacak. Yine küçültün :) F sürücüsü mü oluşturdunuz ? D sürücüsünden F sürücüsüne taşıyın... D sürücüsünde yine boş alan açıldı. Yine küçültün. Cilala parlat, cilala parlat...​
En sonunda yine MiniTool (illa MiniTool olacak diye bir şart yok) kullanarak bu birimleri birleştirin.​
Dedim ama, uçuk bir fikir.​

Bu verilerle ugraşmamak için One Drive attım her şeyimi tavsiye ederim. Ben bunun acısını NFS most wanted 2012 satın aldığımda başıma gelmişti dosya yı yanlışıkla silinmişti bunun yüzünden oyunum gitmişti bu olayları yaşamak istemiyorsanız veri upload yerlerine yedeklemenizi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı