Darboğaz nedir?

Sidardicle

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar darboğaz ekran kartı konusuna yazdım kusura bakmayın bu darboğaz tam olarak nasıl? Şöyle cevap bekliyorum; şimdi yani ekran ve işlemcinin 100%100 mü kullanılması lazım ve RTX 4070 Ryzen 5 7600X darboğaz yapar mı? Yapar ise Ryzen 7 7700X almayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz işlemcinizin ekran kartınıza tam olarak yetmeme durumudur. Örneğin güçlü bir ekran kartınız var düşük bir işlemciniz var bu darboğaz oluşturur. R5 7600X ile de 4070 darboğaz yapmaz ama 1080P'de çok verim alamazsınız. 2K Daha iyi olur.
Hocam ben anlamadım birisi ekran kartı 100 de 100 kullanılmalı ve işlemci düşük kullanılmalı diğer kişide iki iç donanımında 100 de 100 kullanılması gerekiyor diyor hangisi doğru?

Oyundan oyuna göre değişir. Örneğin güçlü bir oyunda güçlü bir işlemci ve ekran kartı ikilisine sahipseniz yüksek ayarlara aldığınız zaman daha fazla veri işler ve gücünü daha çok kullanır. Düşük sisteme sahip oyun oynadığınızda ekran kartı ve işlemcisi kendini çok kullanmayacaktır bu durumlardan darboğazı çok anlayamazsınız eğer sisteminiz neredeyse dengeli bir ikiliye sahipse. Ama işlemciniz güçsüz ve ekran kartınız güçlüyse işlemci kendini %100 vermesine rağmen ekran kartına yetemediği için ekran kartı kullanımı hep düşük kalacaktır oyun fark etmeksizin.

Oyundan oyuna göre değişir. Örneğin güçlü bir oyunda güçlü bir işlemci ve ekran kartı ikilisine sahipseniz yüksek ayarlara aldığınız zaman daha fazla veri işler ve gücünü daha çok kullanır. Düşük sisteme sahip oyun oynadığınızda ekran kartı ve işlemcisi kendini çok kullanmayacaktır bu durumlardan darboğazı çok anlayamazsınız eğer sisteminiz neredeyse dengeli bir ikiliye sahipse. Ama işlemciniz güçsüz ve ekran kartınız güçlüyse işlemci kendini %100 vermesine rağmen ekran kartına yetemediği için ekran kartı kullanımı hep düşük kalacaktır oyun fark etmeksizin.

Peki umarım sizi rahatsız etmiyorumdur şey diyecektim Ryzen 5 7600X ile RTX 4070 iyi bir ikili mi? Hani değilse Ryzen 7 7700X ile RTX 4070 ikilisi alacağım monitör 100%100 şekilde 2K olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı