Darboğaz sonrası kalıcı hasar olur mu?

SadettinErten

Hectopat
RAM
2x4 1333MHZ
Ekran kartı
MSI Aero GT 1030 2GB
Anakart
GİGABYTE H81M LGA 1150
İşlemci
i5-4590
Bundan yaklaşık bir hafta kadar öncesinde sistemime farklı bir ekran kartı takıp performans testi yapmaya karar verdim ve arkadaşımın ekran kartını sistemimde kullanmayı denedim. Darboğaz yapıcağı ve kasıcağı aşikardı fakat yine de şansımı denemek istedim. Güvenli modda sistemi başlatıp driverları temizledim ardından yeni ekran kartının driverlarını kurup çalıştırdım. Sistemde masaüstüne sağ tıklayıp yenile derken bile kasma vardı ve bundan rahatsız olup kendi kartımı takmayı denedim. Tekrar DDU ile driverları temizledim ve kendi kartımı taktım. Bu sefer kendi ekran kartımın driverlarını kuramadım. Sürekli hata aldım. Tekrar DDU ile driverları temizledim vs. fakat ne driverları kurabildim ne de kasma sorunu düzelmedi. Ne yaparsam yapayım her şey aşırı derecede yavaş ve performans konusunda eksilerdeydi sistem. Format atarsam belki driverları yenilerim düzelir sorun dedim fakat hiçbir şey düzelmedi. Görev Yöneticisi'nden baktığımda herhangi bir darboğaz ya da yüksek kullanım söz konusu değil. ( sistemim Intel i5-4590 3.3GHz, MSI Aero GT 1030 2 GB, 2x4 DDR3 1333MHz RAM ve kullanmak istediğim ekran kartı iste RX 6500XT. Biliyorum çok abartı bir kart bu sisteme sadece denemek için yaptım) nasıl düzelticeğimi ya da donanımsal kalıcı bir hasar yaşayıp yaşamadığımı bilmiyorum.

Öncelikle bu sisteme çok abartı bir kart olmadığını söyleyeyim. Rahatça olmasa da kullanılabilir. Darboğaz ayrıca sisteme zarar veren bir şey değildir. Sorun muhtemelen yazılımsal, AMD ve Nvidia sürücüleri çakışmış olabilir.

İşlemci 100 derece stabil çalışıyormuş, o kadar kasıyordu ki sinirlenmekten aklıma işlemci ısısını kontrol etmek gelmemişti. Termal macununu değiştirip fanın biraz tozunu aldım sanırım bir kablo falan takılmış olsa gerek işlemci ısısı düşünce sistem düzeldi. Gözümün önündeki basit bir sorunmuş meğer. Herkese çok teşekkürler 🖤

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı