Dark Rangemax WDA1210 5 GHz ağlar görünmüyor

Von Neumann

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yeni topladığım PC'min Wi-Fi meselesini çözmek için "Dark Rangemax WDA1210 2.4GHz / 5GHz Dual Band 1200MBIT 802.11AC" model bir adaptör aldım. Bağlantıdaki ürün ile birebir aynıdır: Dark RangeMAX WDA1210 2.4Ghz/5Ghz Dual Band 1200Mbit 802.11ac Wireless Adaptör - Kablosuz Ağ Adaptörleri - Network ). Bu detayı, benim tespit edebildiğim iki ihtimalin ilk olan "ağ adaptörü 5GHz desteklemiyor olabilir" seçeneğini elemek için özellikle belirtmek istedim. Cihaz bu yani.

2. ihtimalde ortamda 5GHz bir ağın mevcut olmaması ihtimali. Modem içerisinde kontrol ettiğimde 2.4 ve 5GHz olmak üzere iki seçenek de mevcut. İkisinin de SSID'si kendine has ve modemi ilk kurduğumuzda da XXXXXXX_2.4 ve xxxxxxx_5 olarak iki isimle otomatik olarak açık kullanıma hazırdı. Şu anda da 5GHz destekleyen cihazlarımla bu ağa bağlıyım. Özetle 5GHz ağımız da kesinlikle mevcut.

Birkaç ek bilgi daha vereyim. İlk olarak ürünün sitesinden Firmware indirip kurdum. Sürücüler de güncel durumda. 2.4 GHz sorunsuz kullanabiliyorum. Bir de fark ettiğim bir tuhaflık var. Aygıtı USB 3.0 portlarının (6 adet) hangisine bağlarsam bağlayayım sadece ve sadece bizim evdeki 2.4GHz olan ağı görüyor ve bağlanabiliyor. USB 2.0 olan portlara taktığımda (3 adet) her birinde aynı olmak üzere ondan fazla ağ görüyorlar. Anlayabildiğim durum şu; USB 3.0'da kullanınca verimlilik için sadece maksimum sinyal gücü olan ağları gösteriyor USB 2.0'da ise sinyal alabildiği her cihazı. Tabii bu benim yorumlamam.

Tüm olan şartlar bunlar. Bu durumda ben 5GHz ağıma bağlanamıyorum, hatta ağı göremiyorum. Sebebi ne veya neler olabilir? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Edit: Ekte, aygıt takılı iken desteklenen radyo tiplerini gösteren komut sistemi görüntüsü mevcuttur. Her şey normal gözüküyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    16,4 KB · Görüntüleme: 111
Son düzenleme:
Öncelikle denetim masasından otomatik sürücü yükleme ayarını kapatın.
Sonra mevcuttaki sürücünün sürüm numarasına bakın ve sürücüyü kaldır diyerek açılan pencerede bu aygıta ait sürücüyü sil diyerek sürücüyü kaldırın.

Sonra Dark'ın sitesindeki sürücüyü yükleyin ve sürüm numarasını kontrol ederek Dark'tan aldığınız sürücünün kurulduğuna emin olun ve tekrar deneyin.

Olmaz ise bilgi verin başka bir önerim daha olacak.

Öncelikle denetim masasından otomatik sürücü yükleme ayarını kapatın.
Sonra mevcuttaki sürücünün sürüm numarasına bakın ve sürücüyü kaldır diyerek açılan pencerede bu aygıta ait sürücüyü sil diyerek sürücüyü kaldırın.

Sonra Dark'ın sitesindeki sürücüyü yükleyin ve sürüm numarasını kontrol ederek Dark'tan aldığınız sürücünün kurulduğuna emin olun ve tekrar deneyin.

Olmaz ise bilgi verin başka bir önerim daha olacak.
Otomatik yüklemeyi kapattım ancak cihazın sürücüsünü kaldıramadım. Cihazı kaldırıyorum tekrar takınca tekrar aynı şekilde sürücü ile beraber çalışmaya devam ediyor. Sürücüyü nereden kaldırabilirim?

Aygıt yöneticisinden yaptınız mı?
Aygıt yöneticisinden cihazı kaldır dediğimde sürücüsünü de kaldır seçeneği çıkardı normalde ancak bu sefer çıkmadı sadece cihaz kaldırılacak dedi. Birkaç diğer donanımda daha kontrol ettim, sürücüyü de kaldır seçeneği çıkmıyor.

Evet dostlar düşünmeye kafa patlatmaya gerek kalmadı. Sorunu en azından kendi adıma çözdüm ve genel çözümün de naçizane burada yattığına inanıyorum. Sizlerle de paylaşarak konuyu temize çıkarmış olarak arşive gönderebiliriz.

Öncelikle kendi kendime donanımın 2.4 Ghz performansından gayet memnundum. Dolayısı ile donanımsal bir sorun olduğuna çok ikna olamadım. Yazılımsal olarak da Win10 ile tak kullan seviyesinde çalışan donanımlar bunlar ve markanın kendi sürücüsü de yüklü olandan farklı değildi. Dolayısı ile modem ve adaptör arasında bir uyumsuzluk olabilir gibi aykırı bir fikir geldi aklıma. Protokolleri inceledim. Önce güvenlik protokolleri ile uğraştım. Bir ara gözüktü ama bağlanma hatası aldım. Kavramları biraz daha irdeledikten sonra b/n/g/a/ac farklılıkları, modemimin özellikleri kontrol ettim. Teorik olarak ya da daha doğrusu kağıt üzerinde bir sıkıntı yoktu. Modem arayüzünü kurcalamaya devam ettim ve ekteki resimde görülen "WLAN Global Konfigürasyonu" bölümündeki 5 Ghz ayarlarında "Bant Genişliği" ve "Kanal" seçeneklerinin "otomatik" olarak olduğunu gördüm. Aynı ayar 2.4 Ghz'de de vardı ama onda sorun yoktu yine de belki 5Ghz olması kanal konusunda bazı sıkıntılara sebep olabilir diye düşünüp otomatikten çıkardım. 15-16 seçeneği teker teker denedim ve sadece ikisinde -ki bunlar 40-44. kanallar oldu- başarılı oldum. 44. kanalda pcde 5 Ghz SSID sini görmeye başladım ve bu sefer bağlanmayı da başardım. Hız testleri, ping kontrolleri derken interneti tam verimle ağzına kadar kullanabildiğimi ve 1 saatlik test sonunda da hiç kopma yaşamadığımı gördüm ve çözümümü paylaşmaya karar verdim. Tahminim o ki bu benim Dark marka cihazımla ilgili bir sıkıntı. Normalde otomatikte de bu ideal düzeni seçmesi lazımdı.

Sonuç olarak sorunun çözümü eğer ki probleminiz donanımsal ya da yazılımsal değilse otomatik konfigürasyonla alakalı bir şeyleri elle atamaya bağlı. Kesin ve kusursuz bir çözümü daha bu dertten muzdarip çok ufak bir kitleye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Fikirlerini esirgemeyen her güzel insan teşekkürü borç biliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    26,4 KB · Görüntüleme: 122
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı