DCOM 10016 Hatası

ultrasalgeria

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar arkadaşlar. Yaklaşık iki yıldır kullandığım Ryzen 1600 / RX470 8 GB'lık sistemimde son günlerde çok ama çok sinir bozucu bir durum yaşıyorum. Bilgisayarım açıldıktan bir süre sonra kilitleniyor, bazen yeniden başlatıyor, bazen de donmuş şekilde öylece duruyor ben kasadan yeniden başlatana kadar.

İki farklı DCOM 10016 hatası alıyordum, burada daha önce sormuş olan arkadaşların konularından ve İngilizce kaynaklardan yararlanarak bir tanesini çözdüm. ShellServiceHost olarak geçen bir hataydı bu. Bir de hala çözemediğim RuntimeBroker hatası var. Çözdüğüm hatada uyguladığım her şeyi uyguluyorum, gerekli izinleri de veriyorum, her şey tamam gözüküyor ancak bu hatayı almaya devam ediyorum. Yani bilgisayarımın kilitlenmesi bununla mı alakalı emin olamasam da şüphelendiriyor. Çözemediğim ve hala almaya devam ettiğim hata şu:

Kod:
uygulamaya özgü izin ayarları

{2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54}

CLSID'sine ve

{15C20B67-12E7-4BB6-92BB-7AFF07997402}

APPID'sine sahip COM Sunucu uygulaması için, Yok SID (Yok) uygulama kapsayıcısında çalışan LocalHost (LRPC Kullanan) adresindeki SID değeri (S-1-5-21-1603767228-4255473609-3234740965-1001) olan DESKTOP-9L28O95\Tarik kullanıcısına Yerel Etkinleştirme izni vermiyor. Bu güvenlik izni, Bileşen Hizmetleri yönetim aracı kullanılarak değiştirilebilir.

Bir de bazen kendi yeniden başlattığında şu hatayı da veriyor, az önce de verdi:

Kod:
Bu bilgisayar bir hata denetiminde yeniden başlatıldı. Yapılan hata denetimi: 0x00000116 (0xffffbf0dc1ca8050, 0xfffff8042fce0534, 0xffffffffc0000001, 0x0000000000000003). Döküm şuraya kaydedildi: C:\Windows\MEMORY.DMP. Rapor Kimliği: bf1d381a-aa9f-44ef-aae3-fb8656f050cb.

Minidump dosyasının Google Drive bağlantısını da ekliyorum. Umarım açık bir şekilde anlatabilmişimdir sorunumu.

Minidump Klasörü

Son düzenleyen: Moderatör:
u bilgisayar bir hata denetiminde yeniden başlatıldı. Yapılan hata denetimi: 0x00000116 (0xffffbf0dc1ca8050, 0xfffff8042fce0534, 0xffffffffc0000001, 0x0000000000000003). Döküm şuraya kaydedildi: C:\Windows\MEMORY.DMP. Rapor Kimliği: bf1d381a-aa9f-44ef-aae3-fb8656f050cb.
Bu hatanın nedeni ekran kartı. Minidump da ekran kartını işaret ediyor.

Overclock varsa kaldırın. Sonra DDU ile AMD'yi silip güncel sürücüyü kurun.

Bu hatanın nedeni ekran kartı. Minidump da ekran kartını işaret ediyor.

Overclock varsa kaldırın. Sonra DDU ile AMD'yi silip güncel sürücüyü kurun.

Cevap için çok teşekkür ederim. Bazen de kasadan açma tuşuna bastığımda ekran kartı fanları son hız çalışmaya başlıyor ve görüntü gelmiyor, normalde belli bir derecede ısınmadan fanların dönmemesi lazım.

Bir de şöyle bir şey var, ben iki gün önce bilgisayarı formatlayıp temiz Windows kurdum. Ekran kartı driverı dışında da hiçbir şey yüklemedim, yani driver en güncel sürüm. Format atmadan önce bir eski ve iki eski sürümleri de denemiştim onlarda da benzer hatalar aldım.

O zaman kart arızalı olabilir. Garantisi varsa servise gönderin.

Amazon.de'den almıştım. 1 ay daha garantisi var. Ben de şu an okulum dolayısıyla Almanya'dayım, ama kutusunu falan her şeyini İstanbul'da bıraktım.

Benden sonra bu sıkıntıyı yaşama ihtimali olan arkadaşlar için yazıyorum. @Mikail Fidan 'ın dediği gibi DDU ile 19.2.1 sürüm olan driverı kaldırdım. Sonrasında aklıma aylar önce 18.5.1 sürümünü sorunsuz kullandığım geldi ve şansımı denemek istedim. Kendi sitesinden 18.5.1 sürümünü indirip kurdum ve 24 saattir henüz bir hata almadım. Umarım bundan sonra da sıkıntı çıkmaz.
Amazon.de'den almıştım. 1 ay daha garantisi var. Ben de şu an okulum dolayısıyla Almanya'dayım, ama kutusunu falan her şeyini İstanbul'da bıraktım.

Benden sonra bu sıkıntıyı yaşama ihtimali olan arkadaşlar için yazıyorum. @Mikail Fidan 'ın dediği gibi DDU ile 19.2.1 sürüm olan driverı kaldırdım. Sonrasında aklıma aylar önce 18.5.1 sürümünü sorunsuz kullandığım geldi ve şansımı denemek istedim. Kendi sitesinden 18.5.1 sürümünü indirip kurdum ve 24 saattir henüz bir hata almadım. Umarım bundan sonra da sıkıntı çıkmaz.

Dilimi eşek arısı soksun, bu sabah uyandım ve bilgisayarı açmak istedim. Kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmyor, sürekli reset sürekli reset derken bazen yine ekran kartı fanları full hızda çalışıyor ve görüntü gelmiyor. Fişi çıkarıp tekrar başlatmalar falan derken 15. denememde falan açıldı, rezalet bi olay bu.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı