DDR3 1600 Mhz RAM Önerisi

sirquasar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B550-A Pro
Ryzen 5 5600
Corsair 3600 Mhz 8+8GB
MSI RTX 4070 Ventus 3x
Meslek
Otomotiv Teknikeri
Merhaba dostlar, elimde Asus m5a97 le r2.0 anakart , MSI Armor GTX 1060 6 GB ekran kartı var.
8+8 =16 GB RAM'im vardı, biri yandı. Slot değiştirme, tek çalıştırma her şeyi denedim 5 dakika sonra mavi ekranı alıyorum her türlü. Sağlam RAM'im tek takılıyken gayet iyi çalışıyor. İkisini birden yada diğerini tek takınca sorunlar başlıyor.
Şimdi bu sorunlarla ilgili çok konu var fakat benim sorum spesifik bir soru (anakart ve diğer RAM'e uyum) olduğundan konu açmak zorunda hissettim.
Şu an elimde tek 1600 mhz cl9 G-skill Ripjawsx F3-1600C9S-8GXM RAM var.
Kartın aynısından almak istedim fakat sadece 1 yerde satılıyor ve güvenemedim. Bayadır üretilmiyor sanırım.
Fakat 8 GB RAM PUBG'de çok darboğaz yapıyor 130-140 arası FPS'ler görüyordum şimdi RAM 8'e düşünce 50-60 lara kadar düşüyor.
Bana elimdeki RAM ile sorunsuz çalışacak RAM önerebilir misiniz? Ben bilgime tam güvenemiyorum. Taktıktan sonra uyumsuz olursa bir RAM daha alamam.

Ekstra olarak;
DDR3 sistemi illa bir gün yükseltmek zorunda kalacağım. Şu an işlemcim ve anakartım iyi çalışıyor. Yükseltmeye karar verirsem tabi ki mevcut anakartım ve işlemcimden daha yüksek performans isterim. Mevcut anakart ve işlemcimden daha iyi olmasını istiyorsam en düşük hangilerini tercih etmeliyim? Belki önereceğinizden daha iyisini alırım, fakat bana en kötü bunu almalısın diye bir alt limit gerekiyor. Öneriniz "DDR4'e geçeceksen X anakart ve X işlemciden aşağısını alma yoksa boşuna geçmiş olursun" şeklinde olursa çok sevinirim.
Anakart : Asus m5a97 le r2.0
İşlemci : AMD FX-8350 4.0 Wraith Cooler

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartına göre en iyi işlemciyi kullanıyorsun. İşlemciyi değiştirmek istersen komple sistemi değiştirmek durumunda kalacaksın. RAM durumuna gelecek olursak, elindeki 8GB RAM'i satıp onun yerine başka bir markadan 8*2 RAM alabilirsin. En mantıklısı bu olacaktır sanırsam.
DDR4'e geçeceksen belli bir anakart öneremeyiz. Günümüzde yeni olan tüm anakartlar DDR4 olduğu için, anakartın ve işlemcine göre sistemini oluşturacaksın.
Ama mevcut olan sistemin güncel olarak güzel bir sistem. Değiştirmene gerek yok. Tabi yayıncılık gibi işlere bulaşmayacaksan.
Şu an yapacağın en mantıklı şey, elindeki RAM'i satmak. Ve onun yerine 8*2 2133MHz DDR3 RAM almak.
Örnek RAM
(Anakartına baktım 4 slotluymuş. 4*4 RAM almak daha mantıklı olabilir.)

Anakartına göre en iyi işlemciyi kullanıyorsun. İşlemciyi değiştirmek istersen komple sistemi değiştirmek durumunda kalacaksın. RAM durumuna gelecek olursak, elindeki 8GB RAM'i satıp onun yerine başka bir markadan 8*2 RAM alabilirsin. En mantıklısı bu olacaktır sanırsam.
DDR4'e geçeceksen belli bir anakart öneremeyiz. Günümüzde yeni olan tüm anakartlar DDR4 olduğu için, anakartın ve işlemcine göre sistemini oluşturacaksın.
Ama mevcut olan sistemin güncel olarak güzel bir sistem. Değiştirmene gerek yok. Tabi yayıncılık gibi işlere bulaşmayacaksan.
Şu an yapacağın en mantıklı şey, elindeki RAM'i satmak. Ve onun yerine 8*2 2133MHz DDR3 RAM almak.
Örnek RAM
(Anakartına baktım 4 slotluymuş. 4*4 RAM almak daha mantıklı olabilir.)
Merhaba, benim anakart araştırdığım kadarıyla 2133'e kadar destekliyor o da OC ile. OC ile desteklemesinin dezavantajı var mıdır?1866 RAM almam daha mı doğru olur? Son olarak, sizin attığınız RAM 2400MHz, o da bana uymuyor sanırım. Bilmediğim bir şey de olabilir.

Bence 2133MHz ya da 2400Mhz al ve OC yap daha iyi olur.
2400MHz alırsan, anakart 2133MHz destekliyorsa, RAM'de 2133MHz olarak çalışacaktır. Hiçbir sıkıntı olmaz.

Merhaba, benim anakart araştırdığım kadarıyla 2133'e kadar destekliyor o da OC ile. OC ile desteklemesinin dezavantajı var mıdır?1866 RAM almam daha mı doğru olur? Son olarak, sizin attığınız RAM 2400MHz, o da bana uymuyor sanırım. Bilmediğim bir şey de olabilir.
1600 alıp 1866MHz olarak da kullanabilirsin. Şahsen ben öyle yapıyorum. 8*2 1600MHz temel frekans var. Ama BIOS'tan 1866'ya çektim sorunsuz kullanıyorum. 2133 alacağım diye kendini zorlamana da gerek yok. Sonuçta high class bir sistem kullanmıyoruz :).
1866MHz olarak satılan RAM'lerin de çoğu 1600'den arttırma :D
4*4 veya 8*2 1600MHz alıp 1866MHz'e overclocklayıp kullanabilirsin.
İyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı