DDR4 Belleklerde x99 ve 100 Serisi Farkı

NeoksiT

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler.
Asus Rampage V Edition 10 için bellek bakıyorum ancak Corsair gibi markaların sitelerinde gördüğüm ''Optimized for İntel 100 series'' ibaresi kafamı karıştırdı. Ayrıca x99 anakartlarda en yüksek bellek hızı 3333mhz olmasına rağmen 4000 mhz'lik ucuz bellekler var. Bu bellekleri neye göre ayıracağız ortada bir fark olduğu bariz. 4x8 GB bellek almak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum X99'a uygun işlemciler 2400 ve XMP ile daha yükseklerini destekler. Mesela 6700 2133MHZ destekler tabi anakartın da ne desteklediği önemli fakat onlarda kullanılacak işlemciye göre seçip koyuyorlar. Belleklerde MHZ'in yanı sıra CL(gecikme) değerleri çok önemlidir. MHZ yükseldikçe genel olarak CL artar en kaliteli ve performanslı olanı en yüksek MHZ'de en düşük CL değerini taşıyan belleklerdir. Mesela; Bellek 4000MHZ olur fakat CL 19 olur bir işe yaramaz, bellek 3000 MHZ olur CL14 olur 4000'olandan daha performanslı çalışır. Desteklediğinden fazla RAM takarsan da zaten desteklediği kadarını kullanır. Mesela; 3333MHZ destekliyor ve sen 4000MHZ takarsan o en fazla 3333MHZ kullanır ve o MHZ'i almak için feragat ettiğin CL değeri ise ekstradan işini yavaşlatır.

Cevap için teşekkürler. Öncelikle benim anlamadığım olay OC ile 4000 mhz CL15 olan bellekler benim satın aldığım OC ile 3333 mhz CL16 olan belleklerden daha ucuz. Yani ben şimdi neye para ödüyorum Corsair'in sitesine girdiğinizde DDR4 belleklerin özelliklerinde bazılarında ''Optimized for İntel 100'' bazılarında ''Optimized for x99'' bazılarındaysa ikisini birden yazıyor. Ve Technopat ekibi genellikle benim satın aldığımdan daha yavaş hızlı CL16 bellekler kullanıyor. CMK32GX4M4B3333C16 benim satın aldığım bellekler bunlar.

Vengeance® LPX 32GB (4x8GB) DDR4 DRAM 3333MHz C16 Memory Kit - Black (CMK32GX4M4B3333C16)

Bakarsanız ''Designed for high-performance overclocking on Intel 100 Series motherboards'' yazıyor.

Dostum işin açıkçası intel 100 series'den kastı ne anlayamadım ama ECC RAM'i kast ediyorsa işin rengi değişir.(ECC, sunucular için üretiliyordu yanılmıyorsam)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı