DDR4 RAM'lerde CL değeri nasıl düşürülür?

Burak Aykan

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Elimde GSKILL Ripjaws4 DDR4-3000Mhz CL15 ramler var 3d modelleme yaparken sahnede bazen gecikme oluyor. Bunun RAM'lerden kaynaklandığını düşünüyorum. CL değerlerini nasıl düşürebilirim ve CL değerlerini nerden görebilirim?

Sistem Bilgileri:

• Fractal Design Newton R3 1000W Psu
  • Asus X99-Deluxe Usb 3.1 Lga 2011-v3
  • Intel X99 Intel Core i7 5960X Soket 2011 V3
  • Kingston HyperX Predator 480GB (HHHL) Gen2 X4 PCIe Ssd
  • 2* GSKILL Ripjaws4 DDR4-3000Mhz CL15 16GB (4X4GB) Quad
  • Corsair H110i GT 280mm Extreme Performance Liquid CPU Cooler
  • 2* Asus GTX980 Ti Strix 6G, 6GB, GDDR5,
  • Microsoft Windows 10 Pro. Lisans

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun inanın RAM'le alakası yok. CL değerleri arasındaki gecikme değeri nanosaniyeler ile ölçülür ve bu gecikme kullanıcı tarafından fark edilmesi imkansız derecede küçüktür :)

CL değeri düşürmek için RAM frekans değerini de düşürmelisiniz. Bu işlem BIOS'tan yapılabilir.

Anladım :) Ama bir sorunum var hiçbiryerde bulamadım burdaki tasarım ve 3d kısmınada yazdım ama kimse cevaplamadı. Sistemde darboğaz oluşturan donanım hangisi neden sahnede kasılıyor? En son ramden diye düşündüm.

3DS MAX, Minimum GPU Kullanımı Sabitlemek

Sahnede gezinirken gpu kullanımı %99 dayken elimi mousedan kaldırdığım anda %0 oluyor ve 2-5 sn arası gecikme oluyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı