Debian GNU/Linux 12 (bookworm) Wayland hata veriyor

akantrk

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, ben aranıza yeni katıldım kullanmış olduğum bu Linux sisteminde çok yeniyim. Daha önce, kullandığım laptopumda ASUS Vivobook X15 i3 7020UX4 bir cihaz. Öncelikle elimdeki Epson L3110 ecotank yazıcı-tarayıcıyı yüklemek istedim, gerekli yükleme dosyasını da indirdim, ne yazık ki uç birim ekranında komutlara hata veriyor, lsb hatası veriyor.
root@debian12:/home/kaslan# sudo dpkg -i Epson-inkjet-printer-escpr_1.7.8-1lsb3.2_amd64.deb
Dpkg: Hata: 'Epson-inkjet-printer-escpr_1.7.8-1lsb3.2_amd64.deb' arşivine ulaşılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Dizinleri tam olarak belirtmeniz gerekir. cd komutuyla zaten asıl dizine geldiyseniz sudo apt install ./<paketadi> yazarak kurabilirmeniz lazım. dpkg kullanılmasını tavsiye etmiyorum çünkü dpkg bağımlılık takibi yapamıyor. Eğer dizini seçmediyseniz dizini seçmelisiniz.

Merhaba, yazmış olduğunuz bu komut (sudo apt install ./<paket adı>) sonrası şu sekilde sonuçlandı.
root@debian12:/home/kaslan# sudo apt install ./epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Not, './epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb' yerine 'epson-inkjet-printer-escpr' seçiliyor
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
epson-inkjet-printer-escpr
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
0 B/3.579 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 6.125 kB ek disk alanı kullanılacak.
İndir: 1 /home/kaslan/epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb epson-inkjet-printer-escpr amd64 1.8.2-1 [3.579 kB]
Daha önce seçili olmayan epson-inkjet-printer-escpr paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 470872 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: epson-inkjet-printer-escpr (1.8.2-1) ...
Ayarlanıyor: epson-inkjet-printer-escpr (1.8.2-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: libc-bin (2.36-9+deb12u3) ...
N: '_apt' kullanıcısının '/home/kaslan/epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb' dosyasına erişimi olmadığı için indirme işlemi root kullanıcısı olarak yapılıyor. - pkgAcquire::Run (13: Erişim engellendi)

Merhaba, yazmış olduğunuz bu komut (sudo apt install ./<paket adı>) sonrası şu sekilde sonuçlandı.
root@debian12:/home/kaslan# sudo apt install ./epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb
Not, './epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb' yerine 'epson-inkjet-printer-escpr' seçiliyor
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
epson-inkjet-printer-escpr
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
0 B/3.579 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 6.125 kB ek disk alanı kullanılacak.
İndir: 1 /home/kaslan/epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb epson-inkjet-printer-escpr amd64 1.8.2-1 [3.579 kB]
Daha önce seçili olmayan epson-inkjet-printer-escpr paketi seçiliyor.
(Veritabanı okunuyor ... 470872 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: .../epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb ...
Paket açılıyor: epson-inkjet-printer-escpr (1.8.2-1) ...
Ayarlanıyor: epson-inkjet-printer-escpr (1.8.2-1) ...
Tetikleyiciler işleniyor: libc-bin (2.36-9+deb12u3) ...
N: '_apt' kullanıcısının '/home/kaslan/epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb' dosyasına erişimi olmadığı için indirme işlemi root kullanıcısı olarak yapılıyor. - pkgAcquire::Run (13: Erişim engellendi)
epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb dosyasını /home/kaslan/ klasörü yerine /tmp üzerinde yüklemeyi dene.

epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb dosyasını /home/kaslan/ klasörü yerine /tmp üzerinde yüklemeyi dene.
Merhaba,bana bu dizinde işlem yapmamı önermişsiniz denedim ve sonuç bu şekilde.
kaslan@debian12:~$ su
Parola:
root@debian12:/home/kaslan# cd ..
root@debian12:/home# cd ..
root@debian12:/# cd tmp
root@debian12:/tmp# epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb
bash: epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb: komut yok
root@debian12:/tmp# sudo apt install ./epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb
epson-inkjet-printer-escpr zaten en yeni sürümde (1.8.2-1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
root@debian12:/tmp#
Not: bir şekilde sürücü yüklemişim daha önceki günlerde, fakat çıktı almak yada baskı almak istediğimde ise hazır konumda görünüyor test sayfası yada office belgesi bas dediğimde işleniyor bir sn.sonra tekrar hazır yazısı geliyor etkin görev yazdırma kuyruğunda durduruldu ibaresi veriyor ve belge basılamıyor. Ekran Görüntüsü - 2023-12-06 13-21-45.png

Ekran Görüntüsü - 2023-12-06 13-18-02.pngEkran Görüntüsü - 2023-12-06 13-19-07.png

Merhaba,bana bu dizinde işlem yapmamı önermişsiniz denedim ve sonuç bu şekilde.
kaslan@debian12:~$ su
Parola:
root@debian12:/home/kaslan# cd ..
root@debian12:/home# cd ..
root@debian12:/# cd tmp
root@debian12:/tmp# epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb
bash: epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb: komut yok
root@debian12:/tmp# sudo apt install ./epson-inkjet-printer-escpr_1.8.2-1_amd64.deb
epson-inkjet-printer-escpr zaten en yeni sürümde (1.8.2-1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
root@debian12:/tmp#
Not: bir şekilde sürücü yüklemişim daha önceki günlerde, fakat çıktı almak yada baskı almak istediğimde ise hazır konumda görünüyor test sayfası yada office belgesi bas dediğimde işleniyor bir sn.sonra tekrar hazır yazısı geliyor etkin görev yazdırma kuyruğunda durduruldu ibaresi veriyor ve belge basılamıyor. Ekran Görüntüsü - 2023-12-06 13-21-45.png

Ekran Görüntüsü - 2023-12-06 13-18-02.pngEkran Görüntüsü - 2023-12-06 13-19-07.png
Merhaba herkese, ben uzun uğraşlar neticesinde Epson L3110ecotank inkjet yazıcımı artık kullanabilir halde baskı almaktayım hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı