Debian Tabanlı İşletim Sistemi Önerisi

Arkadaşlar Debian'ın main ve nonfree kalıpları arasında önemli fark olduğunu hatırlatayım.

main kalıbı Debian'ın en saf en kararlı kalıbıdır, main demek ana depo demektir.
nonfree ise yine en saf en kararlı olmasının yanı sıra ana depoda olmayan daha geniş yazılım deposuna sahiptir.

Yani sizin kullanmanız gereken non-free kalıbı olmalı bağlantısı alttadır.
Debian non-free

Hmm. Non-Free için sistem gereksinimi söz konusu mudur?

Hmm. Non-Free için sistem gereksinimi söz konusu mudur?

Hayır sistem için bir şey fark etmiyor, ana depoda olmayan yazılımlar non-free depolarında olduğu için kullanım oranı artıyor.
non-free deposu aynı zamanda kapalı kaynak kodlu yazılımlara da sahip, örneğin Nvidia ihtiyacı olduğunda mecburen non-free deposu gerekiyor.
Ayrıca ana depoya girmeyen veya ana depodan çıkarılan (Virtualbox gibi) yazılımlar da non-free deposunda olabiliyor.
Yani non-free ISO kalıpları normalde kararlı kalıplardır ana depoda olmayan paketleri kullanıcı tercihine bırakan özelliğe sahip.

Hayır sistem için bir şey fark etmiyor, ana depoda olmayan yazılımlar non-free depolarında olduğu için kullanım oranı artıyor.
non-free deposu aynı zamanda kapalı kaynak kodlu yazılımlara da sahip, örneğin Nvidia ihtiyacı olduğunda mecburen non-free deposu gerekiyor.
Ayrıca ana depoya girmeyen veya ana depodan çıkarılan (Virtualbox gibi) yazılımlar da non-free deposunda olabiliyor.

Teşekkürler. İlk defa GNU/Linux'a kesin geçiş yapacağım. Yardımlarınız için teşekkürler. :)

Normalde masaüstüne dosya atmıyorum ki resim gözüksün, dock ise izlediğim video da varsayılan olarak bu ayarlar ile geliyordu bende ellemedim sen diyene kadar gözüme çarpmamıştı ki şu anda çarpmıyor aslında. :)

Müthiş arkaplanım (Silicon Valley adlı diziden Gilfoyle ve Dinesh adlı 2 oyuncu):
1594864875322.png

Normalde masaüstüne dosya atmıyorum ki resim gözüksün, dock ise izlediğim video da varsayılan olarak bu ayarlar ile geliyordu bende ellemedim sen diyene kadar gözüme çarpmamıştı ki şu anda çarpmıyor aslında. :)

Müthiş arkaplanım (Silicon Valley adlı diziden Gilfoyle ve Dinesh adlı 2 oyuncu):
Eki Görüntüle 615816

Hocam gözünü seveyim biraz küçült simgeleri gördükçe bunalıma giriyorum. :D

Hocam gözünü seveyim biraz küçült simgeleri gördükçe bunalıma giriyorum. :D
Windows kullanırken küçük kullanıyordum burada pek küçültesim gelmedi :). Seni mi kıracağım dedim baktım boyut olarak Large kullanıyormuşum Tiny'e çektim çok küçüldü ortasını bulmak zor geldi tekrar Large'a çektim. Ama şöyle bi' güzellik yapayım masaüstünden çektim dosyaları normalde olması gerek yere :). Artık yok :). Dock büyük kalacak ama :).

Son hali xd:
1594865301276.png

Windows kullanırken küçük kullanıyordum burada pek küçültesim gelmedi :). Seni mi kıracağım dedim baktım boyut olarak Large kullanıyormuşum Tiny'e çektim çok küçüldü ortasını bulmak zor geldi tekrar Large'a çektim. Ama şöyle bi' güzellik yapayım masaüstünden çektim dosyaları normalde olması gerek yere :). Artık yok :). Dock büyük kalacak ama :).

Son hali xd:
Eki Görüntüle 615825
Allah razı olsun. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı