Deco X50 mesh ile mobil bankacılık uygulamalarına erişilmiyor

firat68

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba sayın uzmanlar,

Evimde Superonline'ın fiber internetini kullanıyorum. Modemim Huawei, HG8245x6-10.
Kablosuz internetimin kapsama alanını genişletmek için de Superonline modeme bağlı bir deco X50 (2 üniteli) bir mesh sistemim var.

Sorunum, Deco'nun kablosuz ağını kullandığımda:
  • Mobil cihazlarımdan Akbank'ın mobil uygulaması bağlantı hatası veriyor,
  • Mobil cihazlarımdan TEB'in bankacılık uygulaması çok yavaş çalışıyor,
  • Mobil üzerinden kredi kartıyla alışverişlerde 3D Secure onay ekranı bağlantısı yapılamıyor,
  • Next-nextstar uydu alıcılarımdan (2 adet var ve her ikisinden de) YouTube dahil herhangi bir IP tabanlı uygulama açılmıyor. Hatta yazılım güncelleme için bile cihazlar sunucularla bağlantı kuramıyor.
Mobilden diğer tüm web sitelerine ulaşılıyor, bilgisayardan ise yukarıda bahsettiğim bu sorunların hiçbirini yaşamıyorum.
Mobil cihazlarımı ve uydu alıcılarımı, Modem'in Wi-Fi ağına bağladığımda ise yukarıda sıraladığım tüm bu sorunlar ortadan kalkıyor.

Deco güvenlik sekmesinde herhangi bir aile koruması aktif değil.
Deco'da QoS aktif değil.
Superonline Huawei modemde herhangi bir aile koruması aktif değil.

Denemelerime gelince:
  • Deco'yu defalarca resetledim, sorun düzelmedi.
  • Deco ünitelerin yerini değiştirdim, sorun düzelmedi.
  • Deco ağını optimize ettim, sorun düzelmedi.
  • Deco'yu gerek "Wi-Fi router", gerekse "Access Point" olarak ayarladım, sorun düzelmedi.
  • Deco'nun "Fast roaming" özelliğini kapattım, sorun düzelmedi.
  • Deco'nun "beamforming" özelliğini kapattım, sorun düzelmedi.
Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Not: Bir yakınımın evinde TTNET fiber ve 2 üniteli, deco X50 mesh yapı var.
Deco üzerinden mobil bankacılığı deneme şansım oldu, herhangi bir sorun olmadan çalıştı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayni sorunu yasiyorum. Problemi cozebildiniz mi acaba?
Hayır, ancak konunun Superonline'dan kaynaklandığını düşünyorum. DECO'yu tanıdığımın evindeki tanıttım. Sorunsuz çalıştı. Superonline'a çağrı açtım, konuyu anlamadılar, ve anlamak istemediler bile. Mecburen, superonline cihazın kablosuz ağını da açık tutuyorum. bankacılık uygulamaları için o ağa bağlanıyorum. Tam saçmalık.

Hayır, ancak konunun Superonline'dan kaynaklandığını düşünyorum. DECO'yu tanıdığımın evindeki tanıttım. Sorunsuz çalıştı. Superonline'a çağrı açtım, konuyu anlamadılar, ve anlamak istemediler bile. Mecburen, superonline cihazın kablosuz ağını da açık tutuyorum. bankacılık uygulamaları için o ağa bağlanıyorum. Tam saçmalık.
Deco uygulamasina gidip kablosuz ag ayarlari -> 2.4ghz ve 5ghz ag -> guvenlik sekmesine gidip WPA2 olan guvenlik protokolunu WPA/WPA2 ye cevirdim ve akbank mobil uygulamasini sorunsuz acabiliyorum. Deneyebilirsiniz. Umarim cozum olur.

next için de kablosuz anten aldım, Deco'ya değil Superonline ağına bağlıyorum. Kulağı tersten tutarak işimi hallettim. Ama mutlumuyum, kesinlikle hayır!
Deco uygulamasina gidip kablosuz ag ayarlari -> 2.4ghz ve 5ghz ag -> guvenlik sekmesine gidip WPA2 olan guvenlik protokolunu WPA/WPA2 ye cevirdim ve akbank mobil uygulamasini sorunsuz acabiliyorum. Deneyebilirsiniz. Umarim cozum olur.
evet gerçekten de wpa/wpa2 işe yaradı. Hatta tekrar wpa2/wpa3’e geri aldım güvenliği tekrar artırmak için, yine çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı