Değişken adı bir başka değişkene eşitlenilebilir mi?

Elekrono

Hectopat
Yer
System32
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bir programa giriş/kayıt gibi bir şey eklemek istenildiğini varsayalım.
Elimizde "username" adında bir string olsun ve değeri Ahmet olsun. Yani kullanıcı adı Ahmet. Daha sonra eğer Ahmet kayıtlı isimler listesine eklenmemiş ise Ahmet için bir şifre oluşturmak gerekecektir.
string username+"'s password" = input gibi bir şey yapmak mümkün mü? Veya direk bu şekilde olmasa bile anlayanlar ne kastettiğimi anlayacaklardır. Yapılabiliyorsa nasıl yapıldığını söylerseniz sevinirim.

Anlayanlar ne kastettiğimi anlayacaktır mı? Öncelikle username diyorsanız username'dir. Buna yani kullanıcı adı demeniz yanlış. Kendiniz için diyebilirsiniz ama değişkenin adı o değil. Hangi dili kullandığınızı bile belirtmemişsiniz. Ne dediğinizi anlamadım.
Kullanıcı adlarını ayrı, şifreleri ayrı listede tutmanızı; ya da bir sözlük içerisinde kullanmanızı tavsiye ederim. Yani sözlüğümüzün adı dick olsun. dict[Ahmet] dendiğinde Ahmet'in şifresini verecek bir sözlükten bahsediyorum. Ne demek istediğinizi daha açık şekilde belirtmeye çalışırsanız yardımcı olabilirim.

Anlayanlar ne kastettiğimi anlayacaktır mı? Öncelikle username diyorsanız username'dir. Buna yani kullanıcı adı demeniz yanlış. Kendiniz için diyebilirsiniz ama değişkenin adı o değil. Hangi dili kullandığınızı bile belirtmemişsiniz. Ne dediğinizi anlamadım.
Kullanıcı adlarını ayrı, şifreleri ayrı listede tutmanızı; ya da bir sözlük içerisinde kullanmanızı tavsiye ederim. Yani sözlüğümüzün adı dick olsun. dict[Ahmet] dendiğinde Ahmet'in şifresini verecek bir sözlükten bahsediyorum. Ne demek istediğinizi daha açık şekilde belirtmeye çalışırsanız yardımcı olabilirim.
Bir listeye kullanıcı adlarını kaydettiğimizi varsayalım. Listeye Ahmet'i kaydettikten sonra Ahmet için şifre yerine geçecek başka bir string oluşturacağız. Ama giriş çıkışı kontrol etmek veya şifrenin sadece Ahmet'e ait olduğunu daha kolay anlamak için Ahmet'in şifresi şeklinde bir değişken oluşturmak mümkün mü? Ahmet değil Mehemet olduğu zaman da Mehmet'in şifresi isminde bir string oluşturmalı.

Sana naçizane tavsiyem bu tarz işleri yaparken önce bir düşün "acaba yapmak istediğim işi doğru yoldan mı yapıyorum?", alternatif bir yol bulursan o yolu da bir dene belki doğrusu odur, eğer aklına başka bir yol gelmiyorsa internet'ten bir bak millet bunu nasıl yapmış, işte o zaman yaptığın işin kalitesini arttırmış olursun.

Diyelim ki başka bir çözüm yolu yok ve sorman lazım o zaman sana naçizane bir tavsiyem daha var ve bu tavsiyeme muhakkak kulak vermen lazım: "kullandığın yazılım dilini sorunun bir yerinde muhakkak belirt".

Boş tavsiyeleri bırakıp asıl soruna gelecek olursak, bu iş için en iyi çözüm veri tabanı kullanman olacaktır, eğer veritabanı kullanmayı düşünmüyorsan bu durumda en iyi çözüm liste yapılarını veya sözlük yapılarını kullanman olacaktır. Kullandığın yazılım dilinde liste yapılarına veya varsa sözlük yapılarına, bir göz atmanı öneririm.

Sorunun asıl cevabına gelirsek, yapmak istediğin, pek kullanılmayan bir yöntem olsa da python ile mümkün:
Python:
username = 'Ahmet'
globals()[(username + "_password")] = '123'
print(Ahmet_password)

Bu şekilde istediğini elde edebilirsin ama pek önerdiğimi söyleyemem.

Kullanıcı adı ve şifre için 2 farklı string oluşturup, ekleme yaparken password string değişkenine bir şifre oluşturursun. Ama hangi dil ile nerede ne yapmaya çalıştığını söylemediğin için yardımcı olunamaz sana. Veritabanıylamı yapacaksınız yoksa hardcode liste mi olacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı