Çözüldü Dell G15 5530 laptopta ekran kartında güç tüketimi düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hakkı42

Attopat
Daha fazla  
İyi günler, bilgisayarım ile alakalı bir sorunum var. Öncelikle sistemimde intel i7 13650HX işlemci ve RTX 4060 ekran kartım mevcut, sorunum örneğin battlefield 1 oyuna başlıyorum; İşlemci sıcaklığım 100 derecede geziyor, FPS yaklaşık ultra ayarlarda 120-140 arası oluyor. Daha sonra aradan yarım saat, bir saat geçiyor ekran kartı güç tüketimi 90W gezerken bir anda 30W değerine kendini sabitliyor. FPS tabii ki 70-90 civarına düşüyor, sonra yine yükseliyor. Bunun neden kaynaklandığını bulamadım, her şeyi denedim format bile attım. İşlemci ısınma ile alakalı olduğunu düşündüm fakat soğuk olduğunda oyunu ilk açtığımda bile yapıyor. Sizce problem nedir?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-12-16 at 21.07.08.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-16 at 21.07.08.jpeg
    190,3 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2023-12-16 at 21.07.07.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-16 at 21.07.07.jpeg
    143,5 KB · Görüntüleme: 41
Çözüm
Bazı arkadaşlar işlemcinin Turbo Mode özelliğini kaparsan düzelir gibi önerilerde bulunmuş. Daha deneme fırsatım olmadı. Sizin böyle bir testiniz oldu mu?
Hocam teknik servisi aradım. Bu cihaz ısınıyor bu yüzden ekran kartı güç düşümü oluyor dedim. Bana önerisi turbo mode kapat düzelir. diyor. Peki dedim. kapattığımda performans kaybı yaşayacak mıyım dedim. Yaşamazsın dedi. Tabi bu büyük bir yalan aynen de beklediğim gibi oldu. Performans oyunlarda yerlerde gezdi. Bende tubo modu tekrar açtım İntel extreem tuning programını indirdim. Daha sonra Turbo boost güç değerini max 75 W olacak şekilde ayarladım. Bütün sorunlarım çözüldü. İşlemci ısı değerim. maximum 90 derecede gezmeye başladı. Oyunlarda neredeyse hiç FPS kaybı yaşamadım. Doğal olarak işlemci fazla ısınmadığı için ekran kartı güç düşümüde yaşanmadı. Ben cihazı şuanda bu şekilde kullanıyorum. Sizde bunu böyle yapmanızı tavsiye edebilirim. Turbo boost kapatmak hiç mantıklı değil. Yapamazsanız yardımcı olabilirim. İyi günler.
Tamam turboyu kapattığınızda bende de aynı işlmeci frekansı düşüyor doğal olarak işlemcinin tükettiği güç düşüyor ve ısı değerleri düşüyor. Fakat turbo açık iken aldığınız FPS değeri de düşmüş oluyor. Bence Turbo açıp güç değerini 70 W değerine sabitlerseniz hem işlemci sıcaklığı düşmüş olacak hem de siz işlemciyi daha verimli ve performanslı bir şekilde kullanıp daha fazla FPS elde ediceksiniz. Sizin kararınız isterseniz öyle kullanmaya devam edebilirsiniz.
Denemekte fayda var haklısınız. Bahsettiğiniz uygulamada yaptığınız ayarları paylaşır mısınız benimle?

Yeni konular

Geri
Yukarı