Dell Inspiron 15 Windows 10'da düşük performans veriyor

taliperen

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Aşağıda temel özelliklerini sıraladığım 2 adet dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bu bilgisayarlara Windows 10 (MSDN son sürüm) yüklediğimde Acer lehine arada ciddi performans farkı oluyor. Bu performans farkı bana normal gelmiyor, görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

Her iki bilgisayarı da şahsen kullanıyorum. Ram SSD yükseltmelerini, işletim sistemi yükleme işini kendim yaptım. Ayrıca Acer da iki farklı online kullanıcı hesabı açık ve aktif kullanılıyor. Acer da çok daha fazla uygulama yüklü durumda.

Performans farkına örnek olması açısından kısa bir video.

İzlemek için Tıklayın

Acer Aspire 4820tgDell Inspiron 15
İşlemcii7 640M 1. Nesili5 4210U 4. Nesil
RAM1333 MHz DDR3 8GB ram (4Gbx2)1333 MHz DDR3 8GB ram (Tek Slot)
Hard Disk120 GB Sandisk SSD Plus240 GB Sandisk SSD Plus
Ekran KartıATI 5650NVIDIA 820M
İşletim SistemiWindows 10 20H2 MSDN Temiz BIOS KurulumWindows 10 20H2 MSDN Temiz UEFI Kurulum
Üretim Yılı20102014

Son düzenleme:
İkisinde de Crystal Mark testi yapıp paylaşırsanız iyi olur. Bu ssd kronik sorunlu bir model. Acer' a taktığınız şansınıza iyi çıkmış olabilir. Ancak uzun vadede onun da diğeri gibi olma ihtimali var. Yakın zamanda aldıysanız iade edip farklı bir model alabilirsiniz.( Burada rehber vardı, "alınmaması gereken ssdler" diye, orda alınabilecek modeller de listelenmişti, patriot vs.) Hatta imkan varsa birbirleriyle yer degiştirip denemeniz de sorunu anlamanızı sağlayabilir. Bir de bios güncelliğini kontrol edin.

Son düzenleme:
İkisinde de Crystal Mark testi yapıp paylaşırsanız iyi olur. Bu ssd kronik sorunlu bir model. Acer' a taktığınız şansınıza iyi çıkmış olabilir. Ancak uzun vadede onun da diğeri gibi olma ihtimali var. Yakın zamanda aldıysanız iade edip farklı bir model alabilirsiniz.( Burada rehber vardı, "alınmaması gereken ssdler" diye, orda alınabilecek modeller de listelenmişti, patriot vs.) Hatta imkan varsa birbirleriyle yer degiştirip denemeniz de sorunu anlamanızı sağlayabilir. Bir de bios güncelliğini kontrol edin.
Testi yaparak hemen sonuçları kıyaslayacağım ama sanıyorum ki sorun SSD ile alakalı değil. Sanki bir el freni bilgisayarı tutuyor gibi. Çok ilginç tepkiler veriyor bilgisayar.

Buradaki kullanıcı da aynı sistemle benzer bir sorun yaşamış.
Aşağıda Acer ve Dell olarak sonuçları ekledim

Dosya Ekleri

• IMG_20210320_212040.jpg
    IMG_20210320_212040.jpg
    189,1 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20210320_212409.jpg
    IMG_20210320_212409.jpg
    215,6 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Anladım hocam, garip anlam veremedim. Ramden olma ihtimali var olabilir mi acaba diye düşünüyorum. Bence önce ssdleri bir değiştirin diğer sistemdekiyle deneyin. Sorun aynıysa ramleri değiştirip deneyin. Belki deneme yanılmayla bir sonuca ulaşırsınız.

Ssd diye ısrar etmemin sebebi sorunlu olduğu için sizinki gibi şikayet eden çok kişi var biraz bakarsanız.

sorun çözüldü.

hiç karşılaşmadığım bir sebep çıktı ortaya. belki birileri görür de işine yarar diye buraya da yazayım.

kullandığım HP marka 1. nesil i3 işlemcili dizüstü bilgisayarın (3. bilgisayar) aynı güç (65W) ve aynı sokete sahip adaptörü ile dell marka bilgisayarın adaptörleri karışmış. açılıp kapanırken, kullanırken vs. hiçbir problem yaşanmıyor. sadece videoda görünen yavaşlık ve geç tepki verme problemi yaşıyordum. adaptörün yanlış olduğunu görünce hemen değişikliğe gittim ve sorun çözüldü. HP bilgisayarda bu süre zarfından bir problem yaşamadım. zaten çok yavaş olduğu için farketmemiş de olabilirim :)

ilginç bir tecrübe oldu benim için.

@joe54 ilgin için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı