Dell Inspiron 5520 Mountain Lion Kurulumu

runonur

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Makina Mühendisi
Merhaba,
Başarılı bir şekilde Dell Inspiron 5520 makineme 10.8.5'i kurmuş bulunmaktayım. Ses ve touchpad düzgün olarak çalışmakta. Ethernet ve Wifi 1704 kartı maalesef tanıtamadım. Internette yaptığım araştırmalar da sonuç vermedi. Sanırım wifi kartı değiştirmekten başka bir çare yok. Internette önerilen wifi kartlardan Atheros AR5BHB92 (Atheros AR5BHB92 AR9280 802 11ABGN Wireless WiFi WLAN Half Mini PCIe Card | eBay) alarak sanırım net sorunum çözülecek.
Ancak çözemediğim diğer önemli sorun ise, uyku konumuna geçildiğinde ekran beyaz renk olarak kalmaktadır. Bunun için ne yapmalı?

Diğer önemli sorunum ise makineye ikinci işletim sistemi olarak Windows 8.1 kurdum. Bios ayarlarım varsayılan UEFI ve LEGACY açık şeklinde. Sadece LEGACY yaparsam clover bootloader sayfası gelmemekte direkt olarak Windows 8.1 başarılı bir şekilde açılmaktadır.

UEFI ve LEGACY seçildiğinde ise Clover arabirimi gelmektedir. Ancak buradan Windows seçildiğinde kısa bir süre sonra Windows açılışı durmaktadır. Windows'un UEFI desteği olduğunu okumuştum ama bende sorun oluşturdu.

Bu durumla daha önceden karşılaşıp çözüm üreten arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Bios ayarlarından sadece UEFI olarak ayarlama yapıldığında MAC ve WINDOWS 8 kurulduğunda CLOVER bootloader ile sorunsuz işletim sistemleri arasında geçiş yapmak mümkün olabilir.

Windows'u aslında UEFI ile kurmak mümkün.(Bkz: Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format) | enpedi-Windows 8) Ancak partition yapısının 1 TB'lik harddiskimin tek parça haline getirildikten sonra UEFI'ye uygun olarak partition oluşturma zorunluluğu oluşuyor. Bu şekilde önceden hazırlamış olduğum UEFI USB Windows 8 diski ile Windows'u kurabiliyorum.
Herşey normal ama ondan sonra Mountain Lion USB disk ile boot ettiğinizde Disk İzlencesi ile MAC için ayırmış olduğunuz partition üzerinde hiçbir şey yapamıyorsunuz.
Öncelikle Mac kurup Windows'u kurmaya çalışsanız bu sefer de Windows kurulumu aynı şekilde gerçekleşmiyor.

Bu işin çözümü sanırım Mac kurulumu öncesinde Windows kurulumunun da sorunsuzca yapılabileceği UEFI'ye uygun iki partition oluşturabilmek. Ama denemelerimde bunu oluşturamadım.

Recep bey,
Hackintosh dünyasına girmeye çalışıyorum. Girdikçe yeni bir şeyler öğrenirken uçuk sorunlar ile karşılaşıyorum. Bugün 10 gün oldu ve şu anda notebook'um bomboş! iyi mi? :)
sil-dene-boz kısır döngüsü içinde çözüme ulaşmaya çalışıyorum.:)

Sizin UEFI konusundaki yorumunuz nedir?

Uyku için Sleep Enabler araması yapın. Uyku için genelde DSDT gerekir ve Hackintosh'un kanayan yarasıdır :) Bu makinede bir de Mavericks deneyin derim bu arada.

Sadece Legacy seç, ne zararı var ki? Clover sana bütün işletim sistemlerini göstermiyor mu zaten?

O makale de bence çok gereksiz derecede uzun bir makale. "UEFI : USB Bellek Modeli" seçilerek de kurulum yapılabilir.

Sen Mavericks kur. Hem Mavericks'in bootloader'ının UEFI uyumu daha iyi.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı