Dell N5010 Onboard Ekran Kartı Görünmüyor

yunus doğruu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Dell 5010 laptop açılışta 8 defa bip sesi veriyor ve siyah ekranda kalıp açılmıyor. İnternetten baktığımda grafik kartı arızası olduğunu öğrendim. Daha önce başka bir laptopta başıma geldiği için çözüm olarak eski cihazımda uyguladığım yöntemi denemek istedim. Cihazın fan çıkışını kapatıp iyice ısınmasını ve ısıdan dolayı kendini kapatmasını sağladım. Daha sonra cihaz açıldı masaüstüne ulaştım. Aygıt Yöneticisi'nden harici ekran kartını devre dışı bırakıp onboard ekran kartıyla kullanıma uygun hale getirmek istedim fakat aygıt yöneticisinde sadece AMD olan harici kart görünüyor, Intel HD olan dahili kart görünmüyor. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Nasıl dahili kartı görebilirim?

Intel sitesinde öyle gözükebilir ama kullandığın cihaz hybrid Graphics teknolojisini desteklemiyor. Dell N5010 için iki model gözüküyor. Biri HD Graphics olan diğeride AMD Radeon HD 550v. Sendeki AMD olan model.

Çözüm için kalıcı seçenek: Reballing işlemi yaptırmak. Bunu hakkıyla yapan yerler vardır ama vereceğin paraya değeceğini düşünmüyorum.

Çözüm için geçici seçeneklerinde var. Fön makinesi ile GPU chipini ısıtmak vs. Gibi. Bu konuyu ben anlatmayım. Sen yapmak istersen araştırıp yapabilirsin. Riskleri var. Dikkat etmeni öneririm. GPU chipinin birkaç ay daha idare etmesini sağlar. Kişisel önerim hiç uğraşmayıp cihazı emekliye ayırmandır.

Intel sitesinde öyle gözükebilir ama kullandığın cihaz hybrid Graphics teknolojisini desteklemiyor. Dell N5010 için iki model gözüküyor. Biri HD Graphics olan diğeride AMD Radeon HD 550v. Sendeki AMD olan model.

Çözüm için kalıcı seçenek: Reballing işlemi yaptırmak. Bunu hakkıyla yapan yerler vardır ama vereceğin paraya değeceğini düşünmüyorum.

Çözüm için geçici seçeneklerinde var. Fön makinesi ile GPU chipini ısıtmak vs. Gibi. Bu konuyu ben anlatmayım. Sen yapmak istersen araştırıp yapabilirsin. Riskleri var. Dikkat etmeni öneririm. GPU chipinin birkaç ay daha idare etmesini sağlar. Kişisel önerim hiç uğraşmayıp cihazı emekliye ayırmandır.
Hocam baktığım sitenin linkini atayım size orada graphic bölümünde İntel hd grapic var olarak görünüyor.
Icecat: Ücretsiz ürün bilgileri sağlayan açık ürün kataloğu

Cihaz benim değil zaten bir arkadaşımın. Bakmam için rica etti ondan uğraşıyorum. Ben masaüstü kullanıyorum. Benim eski dizüstünde de ayni problem olmuştu birkaç yil önce, dediğiniz gibi ısıtarak açmıştım ve aygıt yöneticisinden harici kartı devre dışı bırakmıştım. Hâlâ çalışıyor onboard üzerinden.

Son düzenleme:
Dediğim gibi cihaz hybrid Graphics özelliğini desteklemiyor. İşlemcide grafik işlemcisi olabilir. Ama kapatılmıştır. Ya da o günün şartlarında hybrid Graphics teknolojisine geçiş yeni başlamış olabilir. Bu şekilde üretilmiştir. Bu konuda daha fazla destek bulabileceğinizi düşünmüyorum. Maalesef kronik GPU çipinde lehim problemi mevcut o serilerde. Alternatif bir çözümünüz olsa inanın size yardımcı olacağım. Ama alternatif bir çözümü yok. Sizin kendi cihazınızda hybrid Graphics desteği olması diğer cihazlarda da olacağı anlamına gelmiyor. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Bu konuda son mesajımdır.

Aynı model bilgisayar elimde mevcut. AMD grafik birimi olan versiyonlarında hybrid yapı bulunmuyor. Sadece AMD grafik birimi çalışıyor. Kalıcı olarak işlemci üzerinden görüntü almak istiyorsanız tek seçeneğiniz UMA işlemi yapılması. Buda anakart üzerinde direnç ve diğer bileşenlerin yerlerinin değiştirilmesi ile yapılıyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. O halde soylediklerinizi arkadaşıma iletip karari ona bırakayım. İster yaptırsın isterse de emekliye ayirsin cihazı.

Geri
Yukarı