Demokrasi olmadan Laiklik, laiklik olmadan demokrasi olur mu?

Flester

Centipat
Daha fazla  
Bence olmaz.

Nedenler: Demokrasi konuşma özgürlüğü demektir. Halkın hükümete tepki gösterebilmesi demektir.(Daha fazla anlamı vardır ancak kısaca) Laiklik ise çağdaşlaşma veya dünyevileşme anlamına gelir. Buna nazaran çağdaşlaşmadan Demokratik bir ülke kurulabilir mi?

Ör: Şeriat olan bir ülkede Demokrasi yoktur. Vaatler zinciri vardır. Hükümet, hükümete gelebilmek için yalanlar söylerler geldiklerinde ise dediği yalanları bırakırlar. (Orta Doğu'nun kısa bir özeti)

Bence bu konunun felsefe kısmına açılması verimli olabilirdi. Çok güzel tartışılabilir. Laiklik, devlet ve din işlerinin ayrılması olarak bilinir. Biraz daha derine inince devletin dini konularda tarafsız ve tepkisiz şekilde davranma ilkesidir.

Demokrasi olmadan laiklik olabilir ama laiklik olmadan demokrasi olmaz. Böyle bir sonuç var.
Aristokrasi ile yönetilen bir yerde laiklik ilkesi uygulanabilir.

Bence bu konunun felsefe kısmına açılması verimli olabilirdi. Çok güzel tartışılabilir. Laiklik, devlet ve din işlerinin ayrılması olarak bilinir. Biraz daha derine inince devletin dini konularda tarafsız ve tepkisiz şekilde davranma ilkesidir.

Demokrasi olmadan laiklik olabilir ama laiklik olmadan demokrasi olmaz. Böyle bir sonuç var.
Aristokrasi ile yönetilen bir yerde laiklik ilkesi uygulanabilir.

Felsefe kısmına göz attım daha başka konular var olduğu için bilim daha mantıklı geldi. Bu konu ile ilgili detaylı bir araştırma yaptığım merak ediyorum. Kaynak atabilirseniz sevinirim.

Kaynak atabilirseniz sevinirim.
Demokrasi kısmı için kaynağa gerek yok. Tanımından bile görebiliyoruz. Din dahil her türlü şeyi kişisel özgürlük sayıyor. Laiklik ilkesi olmadan bu kısım çalışmaz. Devletin dini olduğu zaman demokrasi kavramı da çöpe gidiyor çünkü vatandaş dini konuda özgür olamıyor.

Aristokraside köylü bile laik olabilir diyen biri var. Platon muydu Aristo muydu bir kitapta geçiyor. Çatı arasına şu an erişmem zor. Hatırlarsam seve seve paylaşırım.

Demokrasi kısmı için kaynağa gerek yok. Tanımından bile görebiliyoruz. Din dahil her türlü şeyi kişisel özgürlük sayıyor. Laiklik ilkesi olmadan bu kısım çalışmaz. Devletin dini olduğu zaman demokrasi kavramı da çöpe gidiyor çünkü vatandaş dini konuda özgür olamıyor.

Aristokraside köylü bile laik olabilir diyen biri var. Platon muydu Aristo muydu bir kitapta geçiyor. Çatı arasına şu an erişmem zor. Hatırlarsam seve seve paylaşırım.

Ben dini konu için sormuyorum. İlk yazdığımı okursan takıldığım kısmın parantezde yazan olduğunu anlardın dostum. (Laiklik ise çağdaşlaşma veya dünyevileşme demektir)

Nasıl çağdaşlaşıcaz ve dünyevileşicez?

Kaynak almayı düşünüyorum. Konuyu daha iyi bir şekilde anlamak için. Şu an da tek kaynağım Ahmet Taner Kışlalı'nın Demokrasi, Laiklik ve Kemaliz kitabı daha farklı kaynaklar alıp onlardan da araştırmak istediğim için soruyorum.

Olur tabi.
Demokrasi cogulculuktur. Cogunluk ampul ise, laiklik yerine inferior baska bir alternatifi tercih edebilir.
Cogunlugu maymundan olusan bir grubun her konuda birinci tercihinin muz olmasinda anormal bir sey yok.

Geri
Yukarı