Denizcilik mi bilişim mi?

Denizciliğin internette yazan maaşlarına yalan olduğunu iddia eden denizciler varmış ve ben de gördüm ama ne kadar doğru bilemem.

Benim halamın kocası denizci. Gemideki elektrik işleriyle uğraşıyor. Dediğim gibi bir gidiyor 4-6 ay gelmiyor. Ama geldiğinde elinde yüklü miktarlarda para oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linçlenecek durum yok denizcilik konusunda sadece 4-6 ay evden uzak olmak değil ki mesela denizin altında bir gemide aynı insanlar ile kalması ve neredeyse hiç güneş ışığı almadan da var bunlarında göz ardı var. Bilişim okuyacak kişinin bence bilgisayar alanına ilgisi olup da girmeli.

Benim gerçekten bilgisayara ilgim var ve Cracker'ım şu anda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linçlenecek durum yok denizcilik konusunda sadece 4-6 ay evden uzak olmak değil ki mesela denizin altında bir gemide aynı insanlar ile kalması ve neredeyse hiç güneş ışığı almadan da var bunlarında göz ardı var. Bilişim okuyacak kişinin bence bilgisayar alanına ilgisi olup da girmeli.
İki meslek de güzel ve sevmeyenlerin yapamayacağı meslekler. İkisinde de para var. Konu sahibi hangisine yatkın hissediyorsa onu seçmesi gerekiyor.

Sadece maaş olarak düşünme bence. Gemide çalışırken aileni uzun süre göremeyeceksin. Belki şu an farklı ülkelere gitmek, Dolar üzerinden para kazanmak, kaptan unvanı almak kulağına hoş gelebilir ama bunun ilerisi var. Aylarca eve dönmemek belki seni etkilemeyebilir ama ileride olursa eşini ve özellikle çocukların büyürken onları çok etkileyecektir. Ayrıca -bildiğim kadarıyla- denizcilikte iyi olabilmek için en az 10-15 yıl kadar bir süre çalışman da gerekiyor.
Öte yandan bilişim seçersen kendini çok geliştirmen lazım. Diğer arkadaşların dediği gibi ortalık bilişimci kaynıyor. Çok ama çok çalışıp ortalama bilişimcileri geçip kendini iyi bilişimcilerin arasına sokabilirsen o zaman iyi paralar kazanabilirsin. Ama bu çalışman ve kapasitene bağlı bir durum.

Denizcilik.
2 veya 4 yıllık makine mühendisliği kazanıp gemilerde denizci mühendis olarak çalışabilirsin.
Ayrıca geliri de oldukça yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı