Deprem olduğunda evin sallanmaması sağlam olduğunu gösterir mi?

painforgain_06

Decapat
Merhaba arkadaşlar. İstanbul Fatih'te oturuyorum ve oturduğumuz ev biraz eski. Tahminimce 2000-2007 arasında yapılmış bir bina. Her neyse sorum şu ki, İstanbul'da deprem olduğunda nedense hiç hissetmiyoruz. Sadece biz değil komşularda hissetmiyor. Bu binanın dayanıklı olduğunu mu gösteriyor? Biliyorsunuz bugün ülkece kötü bir güne uyandık ve kafama takıldı sormak istedim.

Merhaba arkadaşlar. İstanbul Fatih'te oturuyorum ve oturduğumuz ev biraz eski. Tahminimce 2000-2007 arasında yapılmış bir bina. Her neyse sorum şu ki, İstanbul'da deprem olduğunda nedense hiç hissetmiyoruz. Sadece biz değil komşularda hissetmiyor. Bu binanın dayanıklı olduğunu mu gösteriyor? Biliyorsunuz bugün ülkece kötü bir güne uyandık ve kafama takıldı sormak istedim.

Sallanması veya sallanmamasının sağlamlıkla bir ilgisi yok. 2000'den sonra yapıldıysa son yönetmeliğe uygun yapılmıştır. Daha eski binalarda ise ancak kontrol ve örnek alınarak sağlamlığı anlaşılır. Sanılanın aksine her eski bina çürük diye birşey de yok. 60 senelik binalar var İstanbul'da beklenen depremde hasar almayacak raporlu.

Yeni konular

Geri
Yukarı