Deprem testi yaptıran var mı?

French ArKaDaTa

Hectopat
İstanbul'un Avcılar kentinde 7 katlı bir binada yaşıyorum. Açıkçası deprem adına biraz ürküyorum. Bina iskeletken 99 depremini yaşıyor ve Ankara'ya rapor gönderiliyor. Ankara'dan tekrar gelen raporda 7 şiddetine kadar dayanabileceği söyleniyor. Normalde avcılarda en fazla 5 kata izin verilmekte. Binanın taşıyıcı sisteminde hiç çatlak yok. Kontrol ettim ancak perde kolonlarda ve bina temelinde aşırı derecede su alma var. Bu beton sağlığı açısından bir sıkıntı teşkil eder mi? Şu deprem testlerini araştırdım ama daire başına 300-400 TL diyorlar. Bence çok fazla. Daha uyguna yaptıran veya inşaat konusunda bilgisi olan aydınlatabilir mi? Bu arada ara katta yaşıyorum. Hayat üçgeni açısından ne kadar şanslıyım?
Belki detaylı bilgi vermek isteyen olursa diye fotoğrafı bırakıyorum.
Teşekkür ederim ilgilenen herkese.

1592598963361.png

Merhaba, firmamızdanda deprem testi için teklif alabilirsiniz, Durmaz Mühendislik 0542 617 89 88
Deprem testi tam olarak nedir?
Binanın check-up ıdır. Yapınızın temelinin oturduğu zeminin analiz edilmesiyle başlayıp, yapınızın bütününde laboratuvar çalışması yaparak taşıyıcı sistemde ne kadar donatı olduğu, taşıyıcı sistemdeki beton kalitesi, zaman içinde aşınmaya uğramış taşıyıcıların belirlenmesi gibi bir çok test yapılır ve mevcut durum bilgisayarda lisanslı programlarda modellenir. Deprem yönetmeliği çerçevesinde binanıza deprem yükü verilir ve yapınızın depreme karşı dayanıklılığı ölçülür.

Durmaz Mühendislik
0542 617 89 88

Son düzenleme:

Geri
Yukarı