Ders notu nasıl tutulmalı?

Olcii

Decapat
Daha fazla  
9. sınıfım. Üniversite sınavında önemli olduğunu biliyorum. Başlarda her önemli şeyi not alıyordum ama hiç zamanım kalmıyordu. Bazı hocaların defter sevdasından ve 9, 10, 11 kitaplarının hepsini 12'ye kadar saklayamayacağımdan dolayı kitabı defter gibi kullanmak da çözüm değil. Tonguç'un yazılı notlarını alsam mı dedim ama onun da yeterli olduğuna inanmıyorum (kullananlar yazarsa sevinirim). Üniversiteye yönelik not tutma tavsiyelerinizi istiyorum.

9. sınıfım. Üniversite sınavında önemli olduğunu biliyorum. Başlarda her önemli şeyi not alıyordum ama hiç zamanım kalmıyordu. Bazı hocaların defter sevdasından ve 9, 10, 11 kitaplarının hepsini 12'ye kadar saklayamayacağımdan dolayı kitabı defter gibi kullanmak da çözüm değil. Tonguç'un yazılı notlarını alsam mı dedim ama onun da yeterli olduğuna inanmıyorum (kullananlar yazarsa sevinirim). Üniversiteye yönelik not tutma tavsiyelerinizi istiyorum.

Hocaların yazdırdığı şeyleri üşenmeyip yazmak çok önemli derste arkadaşlarınla konuşuyorsan tek oturmayı dene kendine derse ver eve gelince notları tekrar edip konuyu yeniden izleyip soru çöz başarılı olacaksın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Tonguç kanalını izleme ancak ders notu kitabını alıyorsan alabilirsin sınavdan önce kısa tekrar için bende kullandım sınavdan önce kısa tekrar için işe yarabilir. Tavsiyelerim derse odaklan, konuşma. Not tutmaya gelirsek derste not tutmanı tavsiye etmiyorum tabii ki hocalarının yazdırdıklarını derste yaz ama amcak eve gelince dersine başlayınca YouTube'dan video aç oradaki notları al. Aldıktan sonra defterinle kıyasla eksik bilgi varsa defterine geçirirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Defter defter not tutmak akılda kalmasını sağlıyor. Önemsiz şeyleri not almaya çalışmayın. Özellikle tahtaya yazılanları not alın. Hocanın önemli dediği yerleri not alın. Hem okul ortalamanız yüksek olur hem de üniversite sınavına hazırlanırken işinize yarar.

Bahsettiğim şey 12'ye kadar işlediğim her konuyu toplu düzenli şekilde taşıyabilmek. Dersleri anlamak, soruları çözmek ve sınavları geçmek benim için mesele değil. Kendi kendime her notu tutacak zamanım yok ama her konuyu içeren aynı zamanda gereksiz detay içermeyen bir not aktarımını yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Defter defter not tutmak akılda kalmasını sağlıyor. Önemsiz şeyleri not almaya çalışmayın. Özellikle tahtaya yazılanları not alın. Hocanın önemli dediği yerleri not alın. Hem okul ortalamanız yüksek olur hem de üniversite sınavına hazırlanırken işinize yarar.

Üzerimize çok fazla konu yığılıyor. Tarihin olduğu günün akşamı sadece not tutsam tarih anca biter.

Üzerimize çok fazla konu yığılıyor. Tarihin olduğu günün akşamı sadece not tutsam tarih anca biter.

Ben de önceden her şeyin notunu tutardım, lisede yani. İşe yarardı fakat üniversitede biraz gerekli dersler haricinde not tutmayı bıraktım. Daha faydalı oldu. TYT ve AYT'de çıkacak kısımları tutsanız yeter. En iyisi ders notu almak. Bizim zamanımızda pek yoktu o tarz şeyler ama şu an çok faydalı olur. Oradan dönüp okumak ve üstünü çizip yanına not almak...

Ben de önceden her şeyin notunu tutardım, lisede yani. İşe yarardı fakat üniversitede biraz gerekli dersler haricinde not tutmayı bıraktım. Daha faydalı oldu. TYT ve AYT'de çıkacak kısımları tutsanız yeter. En iyisi ders notu almak. Bizim zamanımızda pek yoktu o tarz şeyler ama şu an çok faydalı olur. Oradan dönüp okumak ve üstünü çizip yanına not almak...

Ders notundan kastınız hazır kitap şeklinde ders notları mı?

Tanımları ve anahtar noktaları not al ama her şeyi not almaya çalışma. Çok yorucu bir hal alabiliyor. İkinci defter tut da sonra notlarını temize çek geyiği yapmayacağım. Bizim zamanımızda bizden bekleniyordu bu. Yapmıyorduk. Kitabı defter gibi kullanmak şu yüzden mantıksız; defterde senin için önemli her şey sayfa sayfa önünde. Kitapta aldığın notları sayfa sayfa araman gerek.

Her ders başında defterin sağ üst kısmına bir tarih at. O sayfaya o gün işlediğiniz konuyu yaz. Hocanın verdiği ödevlendirmeler, notlar, duyurular, hepsini bu sayfalarda en alta belirgin bir şekilde yaz.

Her üst sınıf için yeni birer defter alman gerekeceğinden ister istemez defterlerini saklamak isteyeceksin. Ama aşırı not almak seni öne geçirmeyecek. Zaten kaynak kitaplar var. Bizim zamanımızda Bard, ChatGPT, Bing AI gibi araçlar yoktu ki soru soralım. Ben bugün bir araştırma yapmak ya da hakkında hiçbir şey bilmediğim bir işi yapmak için ChatGPT'ye soruyorum, o işi yapan adamın "Aynısını yazmış" diyeceği kalitede bir şey çıkarıyor. Biraz zorlasam kendi işim diye paraya bile çeviririm :D

Son olarak not almanın en önemli kuralını söylüyorum: Not almaya odaklanma. Dersi kulağınla dinle. Bilgi kulağından girip elinden çıkmasın. Bazen dersle ilgili reaction paper yaz. Kısaca o öğrendiğin sana ne hissettirdi? Ne işlere yarayabilir? Nasıl faydalı olabilir? vs. vs. Derste işlediğiniz konu senin hiç ilgini çekmiyor olabilir. O zaman konuyu biraz Google'dan araştır bakalım. İlgini çekecek bir şeyler bulursun belki. Çünkü ilgini çekmeyen bir konuyu pasif bir şekilde dinlemek insanı çok depresif bir ruh haline sürüklüyor. O şekilde öğrendiğin kalıcı olmaz. Öğrendiğini kendinle duygusal olarak ilişkilendirebildiğin bir hale sokman gerekiyor ki kalıcı olsun.

Unutma ile de ilgili: Şimdi gözünü kapat ve gözünün önüne belki yıllar önce önünde bulunduğun hiç alakasız bir bina, bakkal, dört yol, merdiven vs. bir mekan getir. Neresi olduğu hakkında hiçbir fikrin yok burayla ilgili. Peki bu kadar gereksiz ve anlık bir bilgiyi neden beynin hala tutuyor? Çünkü beynimiz aslında hiçbir şeyi "unutmuyor". 200 yaşına kadar yaşasan da beyninin kapasitesini dolduramazsın. İnsanlara beynin kapasitesi veya hafızanın limiti, GB'ı diye bir yalan söylenmiş. Unutma dediğimiz şey bilginin ulaşıldığı nöronların az kullanılmaktan uyuşmasıdır ve bu uyuşma yeniden öğrenme sürecinde giderildiği için unuttuğun bir şeyi yeniden öğrenmek onu sıfırdan öğrenmeye göre çok daha kolaydır. Çünkü alt yapı hala beyninde. Konu ile ilgili ilginç araştırmalar var eğer okumak istersen;

Yeni konular

Geri
Yukarı