Derste nasıl not alınmalı?

Daha fazla  
Selam. Ortaokulum ve 7. sınıfa geçtim. Daha önce hiç not almazdım ama artık almaya karar verdim fakat hiç bilgim yok. Siz nasıl alıyorsunuz, yani hoca nerede ne derse nasıl yazıyorsunuz? Cevap yazarken örnek verir misiniz? Hoca... dedi, sen de... yazacaksın gibi.

Akılda kalıcı olsa yeter. Unutmayacağın şekilde al. Bu arada hocanın her dediğini değil de önemli olanlarını yazarsan daha iyi etkiler.

Mesela Diyalog kurar mısınız örnek bir konu verin mesela kesirler
Hoca: ...
Hocanın ... dediklerini not et
gibi örnek verir misiniz?
ve nasıl bir kağıda edebilirim?

Mesela Diyalog kurar mısınız örnek bir konu verin mesela kesirler
Hoca: ...
Hocanın ... dediklerini not et
gibi örnek verir misiniz?
ve nasıl bir kağıda edebilirim?
Yanınızda A4 veya A5 boyutlarında kâğıtlar taşıyın. Derste ders kitabınız açık olsun ve öğretmenin dediklerini ders kitabından takip edin. Size önemli gelen yerlerin altını fosforlu kalem v.b. bir şeyle çizin. Kitapta olmayan şeyleri anlattığı zaman da yine size önemli gelen kısımlarını yanınızda taşıdığınız kâğıtlara yazıp kitabınızın içine yapıştırın/zımbalayın. Bu şekilde not tutabilirsiniz. Defter tutmanıza falan gerek yok.

Yanınızda A4 veya A5 boyutlarında kâğıtlar taşıyın. Derste ders kitabınız açık olsun ve öğretmenin dediklerini ders kitabından takip edin. Size önemli gelen yerlerin altını fosforlu kalem v.b. bir şeyle çizin. Kitapta olmayan şeyleri anlattığı zaman da yine size önemli gelen kısımlarını yanınızda taşıdığınız kâğıtlara yazıp kitabınızın içine yapıştırın/zımbalayın. Bu şekilde not tutabilirsiniz. Defter tutmanıza falan gerek yok.
Peki o notları nerede kullanıyorsunuz sonra?

Hoca: Bölme işleminde 2. kesir ters çevrilip çarpılır.
Sen: Bölme işlemi ters çevir çarp.
Anahtar kelimeleri görünce ana fikri, bilgiyi hatırlayabileceğiniz bir şekilde not alın. Zaten siz o bilgiyi pratiğe sokunca yani mesela soru çözerken o bilgiyi hatırlayınca ve soru çözmek için kullanınca akılda kalıcı olur zaten, direkt anahtar kelimeleri görünce hatırlarsınız. Bu arada yanlış yaptığınız sorularda neden yanlış yaptığınızı, neyi yeni öğrendiğinizi bir deftere kısaca kendi kelimelerinizle aynı 5 yaşındaki bir çocuğa anlatıyormuş gibi basitleştirerek yazın. Burada kendi kelimelerinizle yazmanız çok önemli çünkü burada siz o bilgiyi yorumluyorsunuz ve buda akılda kalıcı olmasına yardımcı oluyor. Ben ders'te not almıyorum mesela ben sözel ders dinlerken devamlı sorguluyorum ve mantıksal bağdaştırmalar kuruyorum yani bu olay neden olmuş? Neden bu savaş gerçekleşmiş? Dede Korkut hikayeleri neden anonimdir? Bu sorgulamaları en alakasız, başka bilgilerle de karşılaştırabilir veya sorgulayabilirsiniz. Yani mesela örnek veriyorum Osmanlı'nın Timur devleti ile savaşmasının sebebini hepimiz biliriz, Osmanlı bazı beyliklere saldırıyor Anadolu'da ve bu beyliklerin beyleri Timur'a sığınıyor, Timur da Osmanlı'nın geri çekilmesini istiyor falan. Mesela burada "Timur neden Anadolu'daki rastgele Türk beylerine yardım etsin ki?" gibi bir sorgulama yapabiliriz. Tabii bu sorgulamanın da cevabını kendi kafanızda vermeye çalışın, yorumlayın yani. Bilgi yorumladıkça pekişir. Mesela ben şöyle yorumladım: "Timur dünyaya hükmetmek istiyordu ve Türk beylerin ondan yardım istemesi de ona Osmanlı gibi hemen dibindeki devleti aradan çıkarması için haklı bir savaş sebebi verecekti ve ayrıca ona prestij kazandıracaktı çünkü ortadoğu'da ve anadolu'da hükümdarların tanımadıkları ama kendi ırkından olan kişilere yardım etmeleri hem o ırk hem de komşu devletler tarafından saygı ile karşılanacak bir durumdu, ayrıca Timur, Osmanlı'yı yenince mutlak en güçlü Türk devleti olacak ve Anadolu'daki beylerin saygısını kazanacaktı yardım ettiği için." ben bu tarz yorulmadım. Siz de başka şekilde yorumlayabilirsiniz. Burada olay bilgi üzerine aktif olarak düşünüyor olmamız, yani hocayı trene bakar gibi dinlemiyoruz. Sorgulamak, farklı bilgileri farklı bilgilerle bağdaştırmak gibi şeyler bilgiyi pekiştirir. En önemlisi zevk almaya bakın, aktif olarak düşündükten sonra zaten not almanıza falan gerek yok, not amelelik işidir ve işe yaramaz.

Geri
Yukarı