Rehber Detaylı OBS kaliteli ve akıcı video çekme rehberi

chaoo

Hectopat
Makaleler
7
Hepinize selam. Uzun süredir OBS kullanıyorum ve videolarımı hazırlıyorum, videolarımı çekerken artık YouTube'da klasikleşmiş "60FPS" yerine 120-144FPS çekiyorum, bugün sizlere detaylı bir şekilde akıcı ve kaliteli bir video nasıl çekersiniz onu anlatacağım.

Önemli not: Bazı arkadaşlar YouTube'da maksimum 60FPS desteklediğini ve yüksek FPS videolar çekilse de bir etkisi olmadığını inatla savunuyor :D aslında dedikleri biraz doğru fakat bizim yaptığımız uygulama yüksek FPS video çekip resample 60FPS ile render almak bu sayede videoyu akıcı yapan Motion blur tarzı bir görüntü ortaya çıkıyor.

bölüm 1: OBS genel ayarları ve detayları.
Öncelikle yüksek FPS video çektiniz ama video dona dona çıktıysa bu sorunu beraber çözelim.
1 - OBS'yi her zaman yönetici olarak çalıştırın.
2 - OBS'nin video kısmına gelin ekrandaki gibi FPS değerini kesirliye alın ve kaç FPS çekmek istiyorsanız oraya FPS değerini girip kesirini 1 verin.

1677145046209.png

3 - çıkış kısımına gelip çıkış modunu gelişmişe alın, kodlayıcı olarak ekran kartınızda bulunan codecleri seçin.

1677145205721.png

bölüm 2: Kodlayıcı ayarları.
Oran kontrolünü cqp seçmenizi tavsiye ederim.

Ekran Görüntüsü (177).png

Cq seviyesi düştükçe kalite artar ve pikselleşmenin önüne geçilmiş olur.

1677145454682.png

Çokseferli mod "tek seferde" olmalı ayrıca ileri bakma ve psiko görsel ayarlamayı etkin hale getirmenizi tavsiye ederim.

1677145501970.png

OBS bölümü bu kadar.
önemli not: X264 kodlayıcısını seçmenizi tavsiye etmiyorum X264 yüksek FPS videolar için iyi değildir ve FPS'inizi düşürmekle kalmayıp işlemciye bayağı yük bindirir.

"Video render bölümü"

Ben Vegas Pro'dan editlerimi yapıyorum ve render alıyorum o yüzden göstereceğim kısım Vegas Pro olacak.
İlk öncelikle videonun Preview çubuğundan best Full seçeneğini seçin.

Ekran Görüntüsü (178).png

Sonra projenin ayarlarına giriyoruz.

project propert.PNG

Açılan pencereden resample mode bölümünü Smart resample ardından Full-resolution rendering quality bölümünü best yapıyoruz.

1677146023868.png

Render kısmından formatı magix avc/aac seçmenizi öneririm, yan kısımda hazır ayarlar yer almakta onları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Sonuç.
60 FPS çekilmiş video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

240FPS çekilmiş video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Fark bariz diye düşünüyorum, umarım yararlı bir konu olmuştur.

Hepinize selam. Uzun süredir OBS kullanıyorum ve videolarımı hazırlıyorum, videolarımı çekerken artık YouTube'da klasikleşmiş "60FPS" yerine 120-144FPS çekiyorum, bugün sizlere detaylı bir şekilde akıcı ve kaliteli bir video nasıl çekersiniz onu anlatacağım.

önemli not: Bazı arkadaşlar YouTube'da maksimum 60FPS desteklediğini ve yüksek FPS videolar çekilse de bir etkisi olmadığını inatla savunuyor :D aslında dedikleri biraz doğru fakat bizim yaptığımız uygulama yüksek FPS video çekip resample 60FPS ile render almak bu sayede videoyu akıcı yapan Motion blur tarzı bir görüntü ortaya çıkıyor.

bölüm 1: OBS genel ayarları ve detayları.
Öncelikle yüksek FPS video çektiniz ama video dona dona çıktıysa bu sorunu beraber çözelim.
1 - OBS'yi her zaman yönetici olarak çalıştırın.
2 - OBS'nin video kısmına gelin ekrandaki gibi FPS değerini kesirliye alın ve kaç FPS çekmek istiyorsanız oraya FPS değerini girip kesirini 1 verin.

Eki Görüntüle 1679108

3 - çıkış kısımına gelip çıkış modunu gelişmişe alın, kodlayıcı olarak ekran kartınızda bulunan codecleri seçin.

Eki Görüntüle 1679109

bölüm 2: Kodlayıcı ayarları.
Oran kontrolünü cqp seçmenizi tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 1679111

Cq seviyesi düştükçe kalite artar ve pikselleşmenin önüne geçilmiş olur.

Eki Görüntüle 1679112

Çokseferli mod "tek seferde" olmalı ayrıca ileri bakma ve psiko görsel ayarlamayı etkin hale getirmenizi tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 1679113

OBS bölümü bu kadar.
önemli not: X264 kodlayıcısını seçmenizi tavsiye etmiyorum X264 yüksek FPS videolar için iyi değildir ve FPS'inizi düşürmekle kalmayıp işlemciye bayağı yük bindirir.

"Video render bölümü"

Ben Vegas Pro'dan editlerimi yapıyorum ve render alıyorum o yüzden göstereceğim kısım Vegas Pro olacak.
İlk öncelikle videonun Preview çubuğundan best Full seçeneğini seçin.

Eki Görüntüle 1679115

Sonra projenin ayarlarına giriyoruz.

Eki Görüntüle 1679117

Açılan pencereden resample mode bölümünü Smart resample ardından Full-resolution rendering quality bölümünü best yapıyoruz.

Eki Görüntüle 1679118

Render kısmından formatı magix avc/aac seçmenizi öneririm, yan kısımda hazır ayarlar yer almakta onları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Sonuç.
60 FPS çekilmiş video:

240FPS çekilmiş video:
Fark bariz diye düşünüyorum, umarım yararlı bir konu olmuştur.

Ayarların aynısını yaptım fakat bende kayıtta drop oluyor oyunda hiçbir kasma yok fakat kayıt kare atlıyor smooth değil sende ki gibi, OBS son güncellemesini kullanıyorum.

Geri
Yukarı