Dijital çizim vs normal çizim

FizzKhalifa_07

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4gb Ram İntel UHD 605 İ3 4. Nesil
Meslek
Nazi Ordusunda General
Uzun süredir çizime başlamak istiyorum. Sizce dijital çizim mi? Yoksa normal çizim mi? Ve bunlara başlamak için nelere ihtiyacım var?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal çizim olmadan çizen sen olmazsın ki.
Alakasız. Dijital çizimi yapan da ustasının ellerinden çıkıyor. Aynı şeyi bilgisayar ve grafik tabletle yapıyor sadece.

Konuya gelirsem, dijital çizimle başlamak çok daha mantıklı. İlk olarak kağıt, kalem, boya püsür fiyatları aldı başını gitti. Günde 8-10 saat çalışmalar, denemeler yapacaksın. İşin akışına bağlı tabi ama 20 dakikada bir scholler kağıt tüketsen günde 25-30 kağıt harcarsın. Günde 50-60 lira gidecek. Üstüne yeni medyumlar denemek isteyeceksin, atıyorum copic alsan zaten bir grafik tableti kadar harcaman gerek. Bir de her an yanında taşıman da zahmetli oluyor. Benim tavsiyem paranız varsa ipad pro, kısıtlıysa samsung galaxy tab s8 ultra/pro, hiç çıkmıyorsa da herhangi bir Çin markası grafik tablet edinmeniz yönünde olur. Özellikle İpad'e özel geliştirilen procreate ile oldukça geleneksel medyaya uygun çalışabiliyorsunuz. Batarya süresince sınırsız kağıt ve kaleminiz oluyor. Denemeler ve öğrenme aşamasında dijitalden daha mantıklı bir yöntem yok. En kötü ne olur, baktınız çizim işi sizi sarmadı vs. tableti satarsınız makul bir zararla. Ama kağıda kaleme parayı gömünce ve iş sizi sarmadıysa geçmiş olsun. Bir de mesela geleneksel medya ile çalışmak çok farklı farklı teknikler denemek anlamına geliyor. Her farklı medyumun kendine münhasır teknikleri var. Atıyorum sulu boyadan nefret edersiniz ama size mürekkep zevk verir. Bunu keşfetmek için de belli bir süre ve para ayırmak gerekiyor. Ama dijitalle çalışırken bu değişimi yapmak çok çok daha kolay. Tabi bunu sadece öğrenme aşamasına ne ile başlamalıyım diye sorduğunuz için söylüyorum. Her tekniğin her aracın kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Geri
Yukarı