Dijitsu markası televizyonlarında Android lisansını kaybetti

SonSamuray

Hectopat
Evet 10 gün kadar önce evimde bulunan 2 adet Dijitsu 55DS7700 model televizyonlarımda menü açılmamaya başladı. Sadece TV kısmı çalışıyor fakat hiçbir şekilde menü açılmıyordu. Daha sonra markanın müşteri hizmetlerini aradığımda bir güncellemede sıkıntı olduğunu söylediler. (karşılarında ki insanları aptal yerine koyan markaladardan gerçekten nefret ediyorum.)

Müşteri temsilcisi olan arkadaşa, iki cihazında otomatik güncelleştirmelerinin kapalı olduğunu, ayrıca mevcut model için markanın en son 2020 Mart ayında güncelleme yayınladığını sorunun başka bir şeyden kaynaklandığını söylediğimde " yanlışınız var beyefendi" diye çok bilmişlik yaptılar. Daha sonra televizyonlarda menü tuşuna bastığımda " lisans doğrulanamamıştır " ibaresi çıkartması üzerine ışıklar açıldı kafamın içinde. Daha sonra Şikayetvar sitesine göz attığımda son 10 gün içinde Dijitsu TV kullanıcısı olan herkesin aynı problemi yaşadığını gördüğümde bu fikrim tamamen doğruluk kazanmış oldu.

Evet arkadaşlar, Dijitsu markasının an itibari ile Google ile olan Android lisans sözleşme süresi dolmuş, fakat marka tarih gelene kadar bir anlaşma sağlamamış, yüksek ihtimalle bunun farkına müşteri geri bildirimleri ile varmıştır. Mevcut satılmış olan bütün cihazlarda şu anda Android lisans doğrulaması olmadığı için, ürünler akıllı TV yerine dümdüz normal TV işlevi görecek ve bu adamlara bir yaptırım uygulanması için 1 yıl kadar tüketici hakem heyetiyle uğraşmak gerekecek.

Adı sanı çok bilinmeyen, çok satılmayan bir marka olmasından mütevellit kamuoyunda yer almayan bu hadise 30 yaşında olan benim, TV piyasasında duyduğum en büyük rezilliklerden biri gerçekten. Bakıyorum hiçbir teknoloji kanalı YouTube'ta buna değinmemiş. Büyük ihtimalle haberleri yok çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Markaya para vermek bu tür durumlarda önemli hale geliyor. Dijitsu konusunda bir şey demiyorum. Ben araştırmadım henüz. Belki başka bir sorun vardır onu da bilemiyorum. Yalnız, bilindik bir firmada böyle bir şey yaşanmayacağı da bir gerçek. Bir malı alırken verilen fazla para, aslında o ürünü uzun vadede ucuza getiriyor.

2015 yılında aldığım Vestel 40FA8100 3D TV aldım. 2020 yılına varmadan smart çalışmaz oldu. Bu model TV'ler için müşteri hizmetleri bir çok kere aranmış. Verdikleri cevap şu: Aldığınız TV 2017 yılından önce üretilen bir model ise güncelleme almamaktadır.

TV artık düz TV oldu. Çözümü Android kutusu almakta buldum. TV tekrar akıllandı. Yapacak bir şey yok. Olayı bu şekilde aşabilirsiniz.

Lisans olayını halletmişlerdi, yine gitti bu salı. İnternet bağlantısını kesince giriyor sadece. Müşteri hizmetleri aynı şeyleri söylüyor yine.

Geri
Yukarı