Dinler, inançlar, inançsızlıklarla alakalı kitap önerisi

mokimano

Kilopat
Herkese merhaba, başlığa da yazdığım gibi bu tür konularla alakalı kitap önerebilir misiniz? çünkü ne zaman baksam saçma sapan kitaplar çıkıyor karşıma. Bu tür konuları anlayabileceğim uzmanlaşabileceğim kitaplar lazım bana, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu saydıkların hakkında sayısız kitap var. Yani elini attığın yerde bunlarla ilgili kitaplar bulabilirsin. Böyle bir durum içerisinde bilgi kirliliği çok vardır. Ben sana en iyisi direk isim vereyim.

Turan Dursun ve Aziz Nesin'in kitaplarına bakabilirsin. İlk hangisinden başlayacağım diye soracak olursan, Turan Dursun'un kitaplarını öneririm. Turan Dursun, din ve inançsızlığa yönelirken, Aziz Nesin, din ve siyasetin bir arada olması halinde ne gibi durumların içinde bulunacağımızı anlatıyor. Tabi bunların olması pek bir şey değiştirmez. Sonuçta ikisininde ortak noktası aynı olduğu için kitapları birbirine benzerdir diye umuyorum.

Son düzenleme:
Bu saydıkların hakkında sayısız kitap var. Yani elini attığın yerde bunlarla ilgili kitaplar bulabilirsin. Böyle bir durum içerisinde bilgi kirliliği çok vardır. Ben sana en iyisi direk isim vereyim.

Turan Dursun ve Aziz Nesin'in kitaplarına bakabilirsin. İlk hangisinden başlayacağım diye soracak olursan, Turan Dursun'un kitaplarını öneririm. Turan Dursun, din ve inançsızlığa yönelirken, Aziz Nesin, din ve siyasetin bir arada olması halinde ne gibi durumların içinde bulunacağımızı anlatıyor. Tabi bunların olması pek bir şey değiştirmez. Sonuçta ikisininde ortak noktası aynı olduğu için kitapları birbirine benzerdir diye umuyorum.
çok teşekkürler

Yakın zamanda izlediğim bi' videoda, Turan Dursun'un bir kitabından bahsediliyordu. Kitabın bir bölümünden, dinler arası benzerlikleri, bilimsel ayetleri, farklı dinlerin, bir dinde birleşimini, yani kopyalanmasını ve orta doğu dinlerini anlatıyordu.
adı Kutsal Kitapların Kaynakları, tavsiye ediyorum. O bölümü çok hoşuma gitmişti, kitabın tamamı da güzeldir diye umuyorum. Ben bir kaç güne başlamayı düşünüyorum, aklıma gelmişken sana da önereyim dedim, gayet yardımcı olacaktır.

Eğer kapsamlı bir şekilde öğrenmek istiyorsan;

Dinler için: Dinlerin kutsal kitapları
Felsefi görüşler için: Felsefi fikirleri ortaya atan kişilerin fikirlerini destekledikleri kitaplar

İşini görecektir.

Hobbes'un Leviathan eserini, Plato'nun Devlet eserini hiçbir ön bilgi olmadan okumak, zordur ayrıyetten zaman kaybıdır. Dönemlerin konjetürlerini, yazarların hayatlarını bilmeden felsefe kitabı okunmaz; okunursa da boşta kalır. Benim şahsi görüşümdür.

Karen Armstrong - Tanrı'nın Tarihi

Karen Armstrong - Tanrı Adına Savaş

Richard Dawkins - Tanrı Yanılgısı (Fazla klasik oldu ama neyse)

Kesinlikte bunları öneririm.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı