Direksiyon seti nasıl yapılabilir?

Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba. Oynadığım oyunlarda artık direksiyon seti eksikliği çekmeye başladım. Kaliteli bir sete binlerce TL bayılmak ta istemiyorum. Olabildiğince uygun fiyata geri tepkimesi olmayan bir direksiyon setini nasıl yapabilirim? Arduino Leonardo ve 10k potansiyometre ile yapılabilir mi? Gaz ve fren dahil şekilde ne kadar tutar?

Potansiyometre/rotary encoder ile olur olmasına da, o pedalları yapmak, direksiyon yapmaktan daha zor. 3D yazıcınız yoksa bulaşmanızı önermem. Ben de bir ara heveslenmiştim ancak adam akıllı bir direksiyon seti yapmak için gireceğim masrafa zaten 2. el g29 alabiliyordum. Ben de yapmaktan vazgeçip sıfır g29 aldım.

Ne tür oyunlar oynadığınızı bilmiyorum ama Assetto Corsa, Dirt Rally gibi sim kafasına girmek istiyorsanız 2. el Logitech ürünleri dışında daha ucuz bir direksiyon alternatifiniz yok. Alternatif olarak gamepad kullanabilirsiniz. Gamepad ile çok ciddi süreler çıkarabilenler var.

Diğer oyunlarda da gamepad kullanılabilir.

Ayrıca kendiniz uyguna bir şeyler yapmak konusunda hala ısrarcıysanız şu kanalın videolarını inceleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/@omerfaruk4895/videos

Potansiyometre/rotary encoder ile olur olmasına da, o pedalları yapmak, direksiyon yapmaktan daha zor. 3D yazıcınız yoksa bulaşmanızı önermem. Ben de bir ara heveslenmiştim ancak adamakıllı bir direksiyon seti yapmak için gireceğim masrafa zaten 2. el G29 alabiliyordum. Ben de yapmaktan vazgeçip sıfır G29 aldım.

Ne tür oyunlar oynadığınızı bilmiyorum ama Assetto Corsa, Dirt Rally gibi SIM kafasına girmek istiyorsanız 2. el Logitech ürünleri dışında daha ucuz bir direksiyon alternatifiniz yok. Alternatif olarak gamepad kullanabilirsiniz. Gamepad ile çok ciddi süreler çıkarabilenler var.

Diğer oyunlarda da gamepad kullanılabilir.

Ayrıca kendiniz uyguna bir şeyler yapmak konusunda hala ısrarcıysanız şu kanalın videolarını inceleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/@omerfaruk4895/videos

2.el DFGT baktım ama 2K gibi bir fiyattan başlıyorlar. 2. El 90 derece direksiyon alıp 900 yapmak zor ve masraflı midir?

2.el DFGT baktım ama 2K gibi bir fiyattan başlıyorlar. 2. El 90 derece direksiyon alıp 900 yapmak zor ve masraflı midir?
Ne yazık ki bu konu hakkında bilgim yok. Tahminimce mekanik olarak kilidi kaldırılıp, arduino ile sisteme bağlantı yapsanız bile maksimum 300TL bir masraf tutar gibi (250TL Arduino Leo, rotary encoder 25TL). İçindeki kartı koruyarak pedalları kullanmaya devam edebilir ve ya onları da Arduino'ya bağlayabilirsiniz diye tahmin ediyorum. İçindeki kartın yazılımını değiştirerek direksiyonun 900 derece algılaması mümkün mü bilmiyorum ancak tahminimce Arduino şart. Benim de bilgim kısıtlı malesef.

Ne yazık ki bu konu hakkında bilgim yok. Tahminimce mekanik olarak kilidi kaldırılıp, Arduino ile sisteme bağlantı yapsanız bile maksimum 300TL bir masraf tutar gibi (250TL Arduino Leo, rotary encoder 25TL). İçindeki kartı koruyarak pedalları kullanmaya devam edebilir veya onları da Arduino'ya bağlayabilirsiniz diye tahmin ediyorum. İçindeki kartın yazılımını değiştirerek direksiyonun 900 derece algılaması mümkün mü bilmiyorum ancak tahminimce Arduino şart. Benim de bilgim kısıtlı maalesef.

Yardımınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı