Discord bot kodlamak için JavaScript vs Python

Programlamada dil öğrenme konusunu çok yanlış anlıyorsunuz. Ama şaşırmıyorum, çünkü programlamaya dair hiçbir fikri olmayan veya yeni başlayan herkesin yaşadığı bir problem bu.
"Hangi dili öğreneyim?" Bu soru çok yanlış. Zamanla tecrübe kazandıkça neden böyle dendiğini anlayacaksınız. Doğrusu, "Ben ne yapmak istiyorum?" olacak. Diller burada sadece bir araç. Sizin önce hangi alana yoğunlaşacağınıza karar vermeniz gerek.

Oyun mu programlayacaksın mesela? Başlangıçta 2-3 seçeneğin var. Unity motoru veya Unreal motoru diyelim. Unity'yi seçtiysen C#; Unreal'i seçtiysen C++ bitti bu kadar.

Windows Masaüstü uygulamaları mı yapacaksın? C# veya Visual Basic (Visual Basic bitti gibi artık).

Android'e uygulama yapacaksanız mesela; JAVA, Dart (Flutter framework'ü ile), JavaScript (React Native framework'ü ile), Kotlin.

iOS'a uygulama yapacaksanız mesela; Swift, React Native (JS'nin bir framework'üdür.)

Veri işleme, veri analizi, veri çekme kısaca veri konusunda (geleceğimizin önemli konularından biri) Python da 1 numara.

Veya web tasarım/programlama mı yapmak istiyorsun? Burada da özel olarak hangi alana yönelik ne tür siteler yapacağına karar verip. ASP.Net, PHP, Javascript, TypeScript vs gibi diller arasından seçim yapacaksınız. Tabi burada front-end ve back-end kavramları ve framework kavramları da devreye giriyor. Framework konusunda da Angular, Laravel, C#, VİSUBu konuda aklınızdaki fikirlere, hedeflere göre detaylı araştırma yapıp karar vermelisiniz. Front-end; kısaca sitenin görünen yüzünü temsil eder. Back-end de sitenin sunucu ve çalıştırma kısmıyla ilgili bölüm. İkisi de ayrı ayrı kodlanabilmekte. Hatta sektörde her ikisini yapanlar ayrı ayrıdır. Aynı anda ikisini yapanlar da var.

Son düzenleme:
Programlamada dil öğrenme konusunu çok yanlış anlıyorsunuz. Ama şaşırmıyorum, çünkü programlamaya dair hiçbir fikri olmayan veya yeni başlayan herkesin yaşadığı bir problem bu.
"Hangi dili öğreneyim?" Bu soru çok yanlış. Zamanla tecrübe kazandıkça neden böyle dendiğini anlayacaksınız. Doğrusu, "Ben ne yapmak istiyorum?" olacak. Diller burada sadece bir araç. Sizin önce hangi alana yoğunlaşacağınıza karar vermeniz gerek.

Oyun mu programlayacaksın mesela? Başlangıçta 2-3 seçeneğin var. Unity motoru veya Unreal motoru diyelim. Unity'yi seçtiysen C#; Unreal'i seçtiysen C++ bitti bu kadar.

Windows Masaüstü uygulamaları mı yapacaksın? C# veya Visual Basic (Visual Basic bitti gibi artık).

Android'e uygulama yapacaksanız mesela; JAVA.
iOS'a uygulama yapacaksanız mesela; Swift

Veya web tasarım/programlama mı yapmak istiyorsun? Burada da özel olarak hangi alana yönelik ne tür siteler yapacağına karar verip. ASP.Net, PHP, Javascript vs gibi diller arasından seçim yapacaksınız. Tabi burada front-end ve back-end kavramları ve framework kavramları da devreye giriyor. Bu konuda aklınızdaki fikirlere, hedeflere göre detaylı araştırma yapıp karar vermelisiniz. Front-end; kısaca sitenin görünen yüzünü temsil eder. Back-end de sitenin sunucu ve çalıştırma kısmıyla ilgili bölüm. İkisi de ayrı ayrı kodlanabilmekte. Hatta sektörde her ikisini yapanlar ayrı ayrıdır. Aynı anda ikisini yapanlar da var.

Hocam ben dediğim gibi hedefim belli; Discord botu yapmak istiyorum. Araştırmalarıma göre Discord Botları Python ve JavaScript kullanılarak yapılıyor. Ben sadece bu ikisi arasında fark nedir, hangisi hangisine göre daha iyidir gibi soruların cevabını arıyorum. Açıklamanız için ayrıyeten teşekkürler.

@Frozia iyi de konu sahibinin tek amacı Discord botu yapmak.

Bu arada forumdaki herkese 2023 yılında Android için Java öneren birinden tavsiye almamasını tavsiye ederim. iOS için Objective C önermediğine şükredelim.

Ben genel anlamda bilgilendirme amaçlı yazdım o yazıyı. Yarın bir gün bu konuya giren yazılıma heves eden yeni birisi okursa diye.

Ben mesajımda kimseye bir şey önermedim. ÖRNEKLER VERDİM. Android'e uygulama geliştirirken en çok kullanılan platform Android Studio ve bununla kullanılacak diller de bellidir.

Sadece her alanda önüne çıkan seçeneklerden örnekler verdim. Programlama dilini neye göre seçeceğine dair.
Bak şimdi aklıma geldi Veri işleme, veri analizi, veri çekme kısaca veri konusunda (geleceğimizin önemli konularından biri) Python da 1 numara.

Python da gayet güzel bir dildir. Siz dilleri çok çok yanlış algılıyorsunuz. İnsanları da yanlış yönlendirmeyin.

@TylerDurdenAynıBen Konu sahibi hocam, sana da tavsiyem eğer tek amacın sadece Discord botu yazmak ise Python'dan başla geç. Python gelecekte de veri alanında önemli bir dil en azından güncel bir dil kullanmış olursun ve hem bu tarz basit uygulamalar için de daha ideal bir dil.

Discord botunu aslında C#'la da yazarsın belli bir kıstası yok. API kullanımıyla alakalı. API destekliyorsa sınır yok. Ben kendim C#'la yapıyorum mesela.

Geri
Yukarı