Disk yönetiminde "Disk başlatılamadı, aygıt bulunamıyor" hatası

Astro

Decapat
Yer
Akhisar
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Elimde bir Barracuda hard disk var 500GB'lık. Ben bu sorunu daha önce 2 kere yaşamıştım bilgisayar açık iken elimin kabloya değmesi sonucunda. Sorunum şu şekilde bilgisayar açık iken kasa içinden fanların kablosunu söküyordum(arada sırada çok ses çıkardıkları için yaparım) o kabloyu söker iken hard diskimin kablosuna elim değdi sonrasında taktığımda disk başlatılmamış demeye başladı. Diski başlat dediğim zaman ise hata bilinmeyen aygıt gibi bir şey çıkıyordu. Şimdi araştırmalarıma göre HDD artık çöp diyeceksiniz, muhtemelen öyle fakat gene aynı şekilde önceden de yaşamıştım bu sorunları. Yalnız eskiden nasıl çözdüğümü veya neler yaptığımı pek hatırlamıyorum, içinde oyun falan vardı. Önemli değil içini silebilirim, sadece hard diski kullanmak istiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Fanın kablosunu sökmek yerine neden anakartın programından kapatmıyorsunuz? Önce bilgisayarı kapatın ardından takılı olduğu SATA kablosunu ve SATA çıkışını değiştirin.

Anakartımın programı yüklü değil ve pek yapmıyorum işte gece açık bırakmam gerektiğinde yapıyorum kasam biraz eski o yüzden yan tarafı açık zaten çekip takıyordum her neyse dediğiniz olayı sanırım eskiden o şekilde çözdüm fakat bu sefer yaptığımda dediğim gibi başlatılamıyor diyor ve M.2 SSD olmasına rağmen Windows inanılmaz şekilde yavaş açılıyor hatta anakart logosunda 2 dakika bekliyorum. Kablo değiştirdim yerini değiştirdim isterseniz tekrar denerim nereye taktığımın önemi var mı peki.

M.2 varsa bazı anakartlarda sata_5 ve sata_6 portları devre dışı kalır. Kablonun tam oturduğunu kontrol edin. Minitool Partition wizard ile deneyin.

Farklı programlarda gözükmüyor şu an, birazdan dediklerinizi deneyeceğim fakat M.2 takılıyken çalışıyordu ve BIOS'da gözüküyordu şu an gözükmüyor tabii başlatılamıyor kısmında gözüküyor her neyse 10 15Dk'ya deneyip döneceğim peki M.2 çıkartıp onu takıp sonra tekrar M.2 takmam bir şey değiştir mi? Siz söyleyince fark ettim eskiden olduğunda M.2 yoktu.
M.2 varsa bazı anakartlarda SATA_5 ve SATA_6 portları devre dışı kalır. Kablonun tam oturduğunu kontrol edin. Minitool Partition Wizard ile deneyin.
Ayrıca anakart modelim B450M GAMING | Anakart | GIGABYTE belki neye bakmanız gerektiğini biliyorsunuzdur yardımlarınız için ayrıca teşekkürler.

Son düzenleme:
Dediğim şey sizin anakartınız için geçerli değil. Bu programla deneyin.
GParted Live on USB

Ayrıca appcenter üzerinden sıv indirip fan kontrolü yapabilirsiniz.

Kablo değiştirip tekrar taktım ve başlatılamıyorda hala şimdi minitool Partition wizard indirdim ama ne yapacağımı hiç bilmiyorum ayrıca M.2 SSD'im gözüküyor bir adet daha HDD var oda gözüküyor ama Barracuda gözükmüyor şimdi son dediğiniz programı indiriceğim.
Uygulamanın iç kısmı bu şekilde.
Dediğim şey sizin anakartınız için geçerli değil. Bu programla deneyin.
GParted Live on USB

Ayrıca AppCenter üzerinden SIV indirip fan kontrolü yapabilirsiniz.
Gparted programında hata falan verdi varmı başka yolu

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    182,5 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı