Çözüldü Diskpart Diski Sıfırlayamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ClowNys

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung
Merhaba, Sistem: GTX 1660, 15-9400F 2.90 GHz, 8 GB RAM.
Sistemime 1TB Depolama alanı taktım (disk yeni değil). Diskin içinde dosyalar vesaire vardı ama diski biçimlendirmeye çalıştırdığımda Windows NT biçimlendiremedi gibi bir hata çıkıyordu. Diskpart'tan silmeyi denedim, diski seçtim ve clean dediğimde şu hatayla karşılaştım: "Geçerli önyükleme, sistem, disk belleği, kilitlenme dökümü veya hazırda bekletme birimi içeren diskte temizleme işlemine izin verilmez." Bu diski biçimlendirmemde yardımcı olabilecek var mı?
Aşağıdaki fotoğraftaki disk 1 yeni taktığım disktir.*

1685985563848.png

Çözüm
Disk 0'a kurduğunuz sistemin EFI bölümü disk 1 içerisinde olabilir, bu yüzden Windows içerisinde formatlamanıza izin vermiyor olabilir, Windows dışında bir komut satırı açıp yapmayı deneyin.

EFI bölümü disk 1 deyse, formatladığınızda, Windows boot etmez haberiniz olsun.

Diskpart da disk 1'i seçip, list partition yazıp başka bölüm var mı bakabilirsiniz?
Disk 0'a kurduğunuz sistemin EFI bölümü disk 1 içerisinde olabilir, bu yüzden Windows içerisinde formatlamanıza izin vermiyor olabilir, Windows dışında bir komut satırı açıp yapmayı deneyin.

Diskpart da disk 1'i seçip, list partition yazıp başka bölüm var mı bakabilirsiniz?

Son düzenleme:
Çözüm

Diskpart da disk 1'i seçip, list Partition yazıp başka bölüm var mı bakabilirsiniz?

Sorun şuymuş: Taktığım HDD'nin içinde Windows 7 sistemi kuruluymuş. Bu nedenden dolayı büyük ihtimalle silinmelere karşı kendini kilitlemiş.
Benimle aynı sorunu yaşayanlar için kendi uyguladığım çözümüm (Windows 10):
1) Bu bilgisayara sağ tıklayarak özelliklere girin.
2) Sağ veya sol kısımdan "gelişmiş sistem ayarları" açın.

1685989993727.png

3) Açılan kısımdan "gelişmiş" sekmesine, ardından "performans alanından ayarlara tıklayın."

1685990093218.png

4) Ardından "gelişmiş" sekmesine ve "sanal bellek" bölümünden değiştire tıklayın.

1685990236752.png

5) Bu kısımdan kilidini kaldırmak istediğiniz diski seçin ve ardından altta bulunan "disk belleği dosyası yok" seçeneğini seçip ayarlaya tıklayın.

6) Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda disk biçimleyememe sorunu kalkacaktır.

Çözüm bu kadardı, ben bu yöntemle sorunumu çözebildim birçok komut ve yöntem denedim fakat çalışmadı. 2-3 saatlik araştırmanın ardından sorunu çözebildim. Bu çözümü benim gibi zorlanmayın diye çözümünü yazdım umarım yardımcı olabilirim :).

Geri
Yukarı