Display Port 1.2 destekleyen monitöre Display Port 1.4 kablo takmak

DateALivee

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamlar, bugün kablomun uzunluğu kısa geldiği için yeni kablo alacaktım.
Araştırma yaparken 1.2 kablonun HDR desteklemediğini gördüm.
Ama benim monitör 1.2 çıkışına sahip ve HDR çalışıyor.
Acaba 1.4 kablo taksam bir farkı olur mu? 1.2 çıkışı var.
Fiyatları acayip yüksek bu arada 3metre lazım bana 150TL'den başlıyor.

DisplayPort kabloları sürüme göre sınıflandırılmaz, kaldırabilecekleri bant genişliği miktarına göre sınıflandırılır.

DisplayPort birkaç modda çalışır:
  • HBR modu 10,8 Gbit/s'dir
  • HBR2 modu 21,6 Gbit/s'dir (DisplayPort 1.2 ile kullanıma sunulmuştur)
  • HBR3 modu 32,4 Gbit/s'dir (DisplayPort 1.3 ile kullanıma sunulmuştur, DP 1.4'te hala kullanılmaktadır)

İstenen video formatı, bir modun sağladığı bant genişliğini aşarsa, daha yüksek bir moda geçmek zorunda kalacaktır. Ancak, kablo bu miktarda bant genişliğini kaldıramadığı sürece bunu yapmayacaktır. HBR2 modu 4K 60 Hz 10 BPC için yeterli, HBR3 sınıfı bir kabloya ihtiyacınız yok. Monitör 10 BPC renk seçeneği sunmuyorsa, kabloda bir sorun yoktur.

DisplayPort kablolarının tümü aynı şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle kablolar arasında fiziksel yapı farkı yoktur. İşleyebilecekleri bant genişliği miktarındaki farklılıklar, üretim toleranslarından kaynaklanmaktadır. Kablo sertifikalıysa, "farkı" anlamanın tek yolu sertifika düzeyidir (tüm kablolar sertifika için gönderilmez; isteğe bağlıdır).

"Standart" sertifikalı DisplayPort kabloları, HBR2 modu için onaylanmıştır. "DP8K" sertifikalı kablolar, HBR3 hızlarında onaylanmıştır.

Kaynak
Araştırma yaparken 1.2 kablonun HDR desteklemediğini gördüm.
Ama benim monitör 1.2 çıkışına sahip ve HDR çalışıyor.
Kablo üreticisi sertifika başvurusu yapmamıştır sadece. Bu demek değil ki kablonuz 1.4 bant genişliğini desteklemiyor.
Acaba 1.4 kablo taksam bir farkı olur mu? 1.2 çıkışı var.
Muhtemelen hiçbir fark olmayacak.

Geri
Yukarı