Dizüstü bilgisayara SSD takmak

AlphaBeta1

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
En ufak bir şeyde hemen %100 disk kullanımından biktığım için laptopuma SSD takmamın mümkün olup olamayacağını araştırdım ve mümkün olabildiğini, hatta önerildiğini gördüm. Ayrıca edindiğim bilgileri size paylaşacağım. Öncelikle bende SATA 3 slotum bulunuyor (SATA3 HDD var), ve buu araştırırken M.2 slotu denen bir şey gördüm ve ne olduğunu anlamadım sadece küçük olduğunu biliyorum. Bir de bazı laptoplarda 2 tane HDD slotu bulunabilirmiş yani "birinde HDD kalsın diğerine SSD takarsın ve programları, Windows'u oraya yüklersin" hesabi. İşte benim istediğim tam olarak bu ancak 2 tane slot olup olmadığını bilmiyorum. Ama daha sonra DVD slotunu çıkartıp oraya yeni bir yuva yapılabildiğini öğrendim (tahminim 2 slotumun olmadığı yönünde, zaten makinenin garantisi bitti o konda endişe etmeme gerek yok).

Kısaca asıl sorum:
-Ben, seçeceğim SSD'yi neye göre seçeceğim (laptoplara farklı bir model var mı? Tıpkı RAM'deki sodimm gibi, veya 'bu SSD bunu görmez' gibi bir dert? )
-Ideal okuma - yazma hızı ne olmalı (en önemli verilerin 4K değerlerinde olduğunu biliyorum)
-HDD slotumun kaç olduğuna bakmamın yolu var mı?
Sorumun dışında bir de M.2 denen bir şey var ve nedir hiç bilmiyorum bu konulara yenii girdiğim için pek bilmiyorum ve daha önce böyle bir konu açılmışsa ve bunu görememişsem şimdiden affınıza sığınıyorum. Teşekürler.

Ve unutmadan laptopumu buraya yazayım ("HP 250 G4")
HDD modeli: Hgst HTS541010A9E680.

1. Seçeceğiniz SSD 2.5" olmalı.
  2. İdeal okuma/yazma hızı 550/520MB civarlarında olur.
  3. HDD slotu için bilgisayar modelini internette aratarak videolarını veya özelliklerini kontrol etmeniz, veya içini açarak kontrol etmeniz gerekir.
  4. M2 slot SSD'ler aşağı yukarı RAM şeklinde ve boyutundadır. Okuma yazma hızları daha yüksektir ama fiyat olarak daha pahalıdır.
Ekleme: CD sürücüsü yerine takacaksanız CD sürücüsünün kalınlığı önemli. 2 tür kızak ebatı var. 9.5 mm ve 12.7 mm.

Son düzenleme:
SATA HDD'ler 3,5 ya da 2,5 inç olur. SATA SSD'ler ise o 2,5 boyutundadır.
SATA 3 için (sıralı oluyor sanırım) 550 MB/s idealdir. Aşağıdaki görselde Samsung 970 Evo 250 GB modelinin test sonucu var. 3500/1500 olan kısım SATA 3 portuna takılan bir SSD için 500-550 civarında olmalı.
Ekran Görüntüsü (12).png
HDD slotu kaç derken kaç adet olduğunu kastettin sanırım. Model numarasından bulunabilmesi lazım.
m.2 bir port. Birkaç standardı olan bir port hatta.
Model numarasından çok bir seri söylemişsiniz gibi. Genelde daha uzun olur model numaraları. Dediğine göre cihazın bu. Bu cihazda ne DVD var ne m.2 portu.
Seninkinde DVD varsa Caddy denen alet ile SSD'yi HDD olan yere, HDD'yi ise DVD olan yere takmanı tavsiye ederim. m.2 SSD normal kullanıcı için gereksiz masraf çoğu zaman.
Cihazınızda DVD varsa söyleyin, Caddy kullanın. Yoksa arkasındaki etiketlerde yazan model numarasını belirtin. Ya da içini açıp fotoğrafını çekin.
Modelde olay şuna dönüyor. Storage and drives kısmına bakarsan çeşitli şekillerde cihazın satıldığını görebilirsin.

Optik sürücü yerine SSD takabilirsin kardeşim. SATA3 SSD bak internetten. Okuma yazma hızları 500-500 ve üzeri olanlardan al bütçene göre. Sonrasında Optik sürücü yerine takarsın veya taktırırsın.

M.2 slotu yok bildiğim kadarıyla cihazda.
DVD sürücüsünü söküp yerine HDD caddy alıp takabilirsin. Dikkat edilmesi gereken ölçüleri. Kalınlığı cihazdan cihaza değişir.
SSD performansının verimli olması için normal HDD kızağa takılacak. SSD ise eski HDD'nin yuvasına takılacak.

Mevcut HDD 2.5" olarak görünüyor. Bu bağlamda 2.5" bir SSD aynı yere takılabilir. Eski HDD'niz yeni değilse ve önemli şeyler yok ise kullanmaya değer olmaz bence. Alttaki koyduğum video senin işini rahatlıkla görecek gibi. İzleyip uygulamanı tavsiye ederim. Yanlışım yok ise M.2 slotu bulunmuyor. Bence gerek de yok.
Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Supports 6.35-cm (2.5-in) SATA hard drives in 9.5-mm (.37-in) and 7.0-mm (.28-in) thicknesses

Dizüstü bilgisayarınıza yalnızca 2.5" SSD takabilirsiniz. M.2 slotunuz yok. SSD alırken kaliteli modeller tercih edilmeli. Bütçe yeterli olduğu müddetçe sizin için Samsung 860 Evo öneririm. Ancak yalnızca bir disk takılacağından boyutu mümkün olduğunca yüksek olmalı. HDD'nizi söküp SSD'yi takıp Windows kurulumu yaparak cihazınızı kullanabilirsiniz.

Biraz geç cevap verdim, üzgünüm.

1. Seçeceğiniz SSD 2.5" olmalı.
  2. Ideal okuma/yazma hızı 550/520MB civarlarında olur.
  3. HDD slotu için bilgisayar modelini internette aratarak videolarını veya özelliklerini kontrol etmeniz, veya içini açarak kontrol etmeniz gerekir.
  4. M.2 slot SSD'ler aşağı yukarı RAM şeklinde ve boyutundadır. Okuma yazma hızları daha yüksektir ama fiyat olarak daha pahalıdır.
Ekleme: CD sürücüsü yerine takacaksanız CD sürücüsünün kalınlığı önemli. 2 tür kızak ebatı var. 9.5 mm ve 12.7 mm.

Pekala sanırım seçeceğim SSD 2.5" olacak ve 550 MB gibi ideal bir okuma yazma hızı şeklinde olacak. Tıpkı tahmin ettiğim gibi 2. slot yok. M.2 slotu açıkladığın için teşekkür ederim.

SATA HDD'ler 3, 5 ya da 2, 5 inç olur. SATA SSD'ler ise o 2, 5 boyutundadır.
SATA 3 için (sıralı oluyor sanırım) 550 MB/s idealdir. Aşağıdaki görselde Samsung 970 Evo 250 GB modelinin test sonucu var. 3500/1500 olan kısım SATA 3 portuna takılan bir SSD için 500-550 civarında olmalı.
HDD slotu kaç derken kaç adet olduğunu kastettin sanırım. Model numarasından bulunabilmesi lazım.
M.2 bir port. Birkaç standardı olan bir port hatta.
Model numarasından çok bir seri söylemişsiniz gibi. Genelde daha uzun olur model numaraları. Dediğine göre cihazın bu. Bu cihazda ne DVD var ne M.2 portu.
Seninkinde DVD varsa Caddy denen alet ile SSD'yi HDD olan yere, HDD'yi ise DVD olan yere takmanı tavsiye ederim. M.2 SSD normal kullanıcı için gereksiz masraf çoğu zaman.
Cihazınızda DVD varsa söyleyin, Caddy kullanın. Yoksa arkasındaki etiketlerde yazan model numarasını belirtin. Ya da içini açıp fotoğrafını çekin.
Modelde olay şuna dönüyor. Storage and drives kısmına bakarsan çeşitli şekillerde cihazın satıldığını görebilirsin.

Evet model veya seri numarasını unutmuşum. Ancak DVD var Caddy kullanabilirim öyleyse.

Optik sürücü yerine SSD takabilirsin kardeşim. SATA3 SSD bak internetten. Okuma yazma hızları 500-500 ve üzeri olanlardan al bütçene göre. Sonrasında optik sürücü yerine takarsın veya taktırırsın.

DVD'de Caddy olarak takacağım sanırım teşekürler.

M.2 slotu yok bildiğim kadarıyla cihazda.
DVD sürücüsünü söküp yerine HDD Caddy alıp takabilirsin. Dikkat edilmesi gereken ölçüleri. Kalınlığı cihazdan cihaza değişir.
SSD performansının verimli olması için normal HDD kızağa takılacak. SSD ise eski HDD'nin yuvasına takılacak.

Aynen öyle olacak sanırım. Caddy şart oldu.

Mevcut HDD 2.5" olarak görünüyor. Bu bağlamda 2.5" bir SSD aynı yere takılabilir. Eski HDD'niz yeni değilse ve önemli şeyler yok ise kullanmaya değer olmaz bence. Alttaki koyduğum video senin işini rahatlıkla görecek gibi. İzleyip uygulamanı tavsiye ederim. Yanlışım yok ise M.2 slotu bulunmuyor. Bence gerek de yok.
Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani yaklaşık 2 seneyi geçti geçecek. Ve işimi rahat gören bir HDD(ki tek sıkıntısı en ufak şeyde hemen %100 oluyor). Sanırım bütçem yeni HDD'ye yetene kadar kullanacağım. Yeni bir HDD'ye dönmeyi planlıyordum zaten artık daha emin oldum. Ve evet M.2 bulunmuyormuş. Çok teşekür ederim video için.

Dizüstü bilgisayarınıza yalnızca 2.5" SSD takabilirsiniz. M.2 slotunuz yok. SSD alırken kaliteli modeller tercih edilmeli. Bütçe yeterli olduğu müddetçe sizin için Samsung 860 Evo öneririm. Ancak yalnızca bir disk takılacağından boyutu mümkün olduğunca yüksek olmalı. HDD'nizi söküp SSD'yi takıp Windows kurulumu yaparak cihazınızı kullanabilirsiniz.

Bazı oyunları zaten SSD'ye kuracağım bekleme sürelerini çekmemek için. Önerinizi dikkate alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı