Dizüstü bilgisayarı bataryasız kullanmak bilgisayara zarar verir mi?

Dizüstünü bataryasız kullanmak bilgisayara zarar verir mi?

• Evet

Oy: 34 36,2%
  • Hayır

Oy: 60 63,8%

• Oy verenlerin toplamı
    94
Direkt olarak verir ya da vermez demek doğru değil ama elektrik hattıyla ilgili bir problem olduğu zaman risk yaratabilir. Bataryayla kullanmak daha mantıklı, zaten dolu olan bir bataryayı çıkarıp kenara koyduğun zaman gene aynı şekilde kendi ömrünü tüketmeye devam edecek.

Çok yeni model laptop kullanıyorsan kurtarma ihtimalin var çünkü yeni nesil laptoplarda elektriği eşitleyecek eklentiler var.
Ama eski bir model bilgisayarı kullan naneyi yer yemez diyen.

maxresdefault.jpg

Merhaba,
ASUS X554L model laptop kullanıyorum, yaklaşık 8 sene olmuştur. 1 senedir Touchpad'i çalışmamaya başladı. Sonra alttan yavaş yavaş şişme yaptığını fark ettim. Bugün orada oluşan şişme yüzünden Touchpad'in hemen yanında bir çatlak oluştu. Bataryası iç kısımdaymış itina ile söküp çıkardım. Görseldeki bataryadan. Size sormak istediğim bataryasız elektrik ile kullanabilir miyim? Diğer bataryalardan farklı sanırım o yüzden size sormadan yapmak istemedim. Normalde masaüstü bilgisayar kullanıyorum, diz üstünü sadece film izlemek, müzik dinlemek için kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

resim.jpeg

Merhaba,
ASUS X554L model laptop kullanıyorum, yaklaşık 8 sene olmuştur. 1 senedir Touchpad'i çalışmamaya başladı. Sonra alttan yavaş yavaş şişme yaptığını fark ettim. Bugün orada oluşan şişme yüzünden Touchpad'in hemen yanında bir çatlak oluştu. Bataryası iç kısımdaymış itina ile söküp çıkardım. Görseldeki bataryadan. Size sormak istediğim bataryasız elektrik ile kullanabilir miyim? Diğer bataryalardan farklı sanırım o yüzden size sormadan yapmak istemedim. Normalde masaüstü bilgisayar kullanıyorum, diz üstünü sadece film izlemek, müzik dinlemek için kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eki Görüntüle 1688049
Kullanabilirsin hiçbir problem olmayacaktır.

Bence bataryanızı doldurun, sonra çıkarın. Tam dolduktan sonra bataryasız performans artar. Elektrik kesintisinde bataryayı takıp kullanın. Geldiğinde elektrikler yeniden tam doldurup kaldırın. Zeka işte :) .

Araştırmalara göre li-on bataryalar %0 ve %100'deyken çıkarılıp saklanırsa ömrü daha çabuk tükeniyor.

Bu nedenle şayet pili çıkarıp adaptör ile kullanmaya niyetiniz var ise en ideal yüzde olan %60'dayken çıkarın.

Benim tavsiyem genel anlamda evde elektrik sorunu yok ise, bu şekilde şarjda kullanın, haftada bir de tam dolum yapıp %60'a düşünce tekrar çıkarın.

Geri
Yukarı