Dizüstü bilgisayarı gece boyu açık bırakmak sağlıklı mı?

kaan212

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 80GB'lık bir oyun indiriyorum ve gece kendiliğinden indirmesi için (kapatma zamanlayıcı kurup) prizde bırakmayı düşünüyorum. Kapalı bir şekilde gece boyu prizde kalması sorun oluşturur mu?

Merhaba, 80GB'lık bir oyun indiriyorum ve gece kendiliğinden indirmesi için (kapatma zamanlayıcı kurup) prizde bırakmayı düşünüyorum. Kapalı bir şekilde gece boyu prizde kalması sorun oluşturur mu?
Oluşturmaz. Cihaz gücü prizden alacağı için bataryayı kullanmayacak bile. Cihazınız yeniyse fişe takılı olduğunda gücü bataryadan değil direkt prizden alır. Prizden çıkardığınızda ise güç alma işi bataryaya kalır. Sorun oluşturmaz ama bazı cihazlar direkt prizden alıyor. Bazıları bataryayı sürekli sarj edip bataryadan kullanıyor. Sizinki nasıl bilmiyorum.

Sanırım bilgisayarı en son 3 hafta önce kapatmıştım :D
Yani aslında bilgisayarı uzun süre açık tutmanın potansiyel zararları, eğer ısınıyorsa bu olabilir, onun dışında neticede kullanılan mal eskir, çalıştığı süre boyunca illa ömründen bir miktar yiyordur, ha bir de programlar ve işletim sistemi gibi yazılımlar uzunca bir süre çalışır reset vs. atılmazsa daha az stabil çalışmaya başlayabilir.
Ama bir gece açık bırakmanın sonucunda olabilecekler şu soru gibi olur:
Arkadaşlar Jelibon zararlıymış, bi tane yedim ölür müyüm?

Geri
Yukarı