Dizüstü bilgisayarlarda chipset güncellemesi yapılır mı?

xbea

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Hocam yeni bir Intel Core i7 10870H işlemcili bir dizüstü bilgisayar aldım. Şimdi Windows 10 Pro kurdum. Windows Update gösterdiği tüm Windows güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini yükledim. Ekran kartı içinde sürücü güncellemesini yaptım. Ancak FreeDOS bilgisayarlarda internette gördüğüm kadarıyla bir de chipset güncellemesi yapıyorlar. Şimdi ben nasıl chipset güncellemesi yapabilirim? Ya da yapmalı mıyım? Aşağıda aygıt yöneticisinin ekran görüntüsünü paylaşacağım. Chipset diye bir terim geçmiyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Intel'in sitesi labirent gibi bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.
Bu aygıt yöneticisinin şu anki hali:

Aygıt yöneticisi 1 2020-11-16 161800.png

Bu da "Microsoft UEFI Uyumlu Sistemi" kısmından aşağıda kalan kısmı:

Aygıt yöneticisi 2 2020-11-16 161800.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Soru işareti yoksa hiçbirinde, sıkıntı yoktur. Büyük ihtimalle Windows Update ile araya kaynayıp yüklenmiştir güncel sürücüsü. Sorun etmeyin.

Soru işareti yoksa hiçbirinde, sıkıntı yoktur. Büyük ihtimalle Windows Update ile araya kaynayıp yüklenmiştir güncel sürücüsü. Sorun etmeyin.
Hocam sadece güncel sürücü değil 'chipset' yada 'intel chipset family' yazan hiçbir aygıt bulunmaması garip geldi. Sanki chipset yokmuş gibi.

Nadiren içerisinde Chipset kelimesi barındırır bazı modeller. Genelde Intel ile başlar, bilmem kaçıncı nesil bilmem ne gibi. Bu aşağıdaki kısma en geniş tabiriyle Chipsetin sürücüleri diyebiliriz, yalnız Chipset anakartınızın modeline göredir.

SharedScreenshot.jpg

Son düzenleme:
Hocam yeni bir Intel Core i7 10870H işlemcili bir dizüstü bilgisayar aldım. Şimdi Windows 10 Pro kurdum. Windows Update gösterdiği tüm Windows güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini yükledim. Ekran kartı içinde sürücü güncellemesini yaptım. Ancak FreeDOS bilgisayarlarda internette gördüğüm kadarıyla bir de chipset güncellemesi yapıyorlar. Şimdi ben nasıl chipset güncellemesi yapabilirim? Ya da yapmalı mıyım? Aşağıda aygıt yöneticisinin ekran görüntüsünü paylaşacağım. Chipset diye bir terim geçmiyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Intel'in sitesi labirent gibi bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.
Bu aygıt yöneticisinin şu anki hali:

Eki Görüntüle 739731

Bu da "Microsoft UEFI uyumlu sistemi" kısmından aşağıda kalan kısmı:

Eki Görüntüle 739733

Kendi sitesinde olur genelde chipset sürücüsü markası ne?

Kendi sitesinde olur genelde chipset sürücüsü markası ne?

Hocam chipset sürücü markası derken işlemcim Intel ekran kartım NVIDIA RTX 2060 bu kadar biliyorum.

Nadiren içerisinde chipset kelimesi barındırır bazı modeller. Genelde Intel ile başlar, bilmem kaçıncı nesil bilmem ne gibi. Bu aşağıdaki kısma en geniş tabiriyle chipsetin sürücüleri diyebiliriz. Eki Görüntüle 739783

Peki hocam ben YouTube'da @Recep Baltaş hocamızın FreeDOS laptopa Windows 10 kurup ardından da sürücüleri kurarken AMD chipset driver kurduğunu görmüştüm bu yüzden sordum da.

Ufak bir düzenleme : Videoyu tekrar izledim ve AMD chipset sürücüsü değil dahili ekran kartı sürücüsünü güncellemiş benim hatam.

Hocam chipset sürücü markası derken işlemcim Intel ekran kartım NVIDIA RTX 2060 bu kadar biliyorum.

Peki hocam ben YouTube'da @Recep Baltaş hocamızın FreeDOS laptopa Windows 10 kurup ardından da sürücüleri kurarken AMD chipset driver kurduğunu görmüştüm bu yüzden sordum da.

Cümle devrik olmuş pardon laptopun markası ne?

Windows 10'da Windows Update ile çoğu sürücü güncel olarak indiriliyor, yok ben elle kuracağım dersen üreticilerin sitelerinde modelini aratıp sürücü dosyalarını bulup oradan kurabilirsin. Yok ben uğraşmayayım dersen de Windows Update senin için bunları yapıyor. Genelde sıkıntısız yüklüyor fakat binde bir de olsa yanılma ihtimali illaki var. Dediğim gibi aygıt yöneticisinde soru işareti yoksa sıkıntı yoktur. Bir de mavi ekran almıyorsanız.

Cümle devrik olmuş pardon laptopun markası ne?
Asus ROG G512LV-HN267 hocam ismi.
Windows 10'da Windows Update ile çoğu sürücü güncel olarak indiriliyor, dediğim gibi aygıt yöneticisinde soru işareti yoksa sıkıntı yoktur. Bir de mavi ekran almıyorsanız.

Daha bir program veya yazılım yüklemedim sadece ekran kartı sürücüsü , Windows güncellemeleri, Windows'un bana gösterdiği sürücü güncellemelerini yükledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı