Dizüstünde harici kart ile RAID yapılır mı?

Ozan Güven

Kilopat
Makaleler
5
Dizüstümün ana SATA yuvasında SSD, CD-ROM yuvasında ise HDD var. Bu 320 GB'lık HDD yetmediği için aynısından bir tane daha bağlayıp RAID ile kullanmak istiyorum. Fakat piyasadaki RAID kartlarının hepsi PCI çıkışlı. Çıkışı SATA olan, bildiğiniz RAID kartı var mı?

Bahsettiğniz raid kartları yıllar öncesinde kullanılan kartlardı ve yeni anakartların çoğu raid yapmaya olanak tanıyor. Sizin yapmak istediğiz aynı sata yolunu kullanarak birden fazla HDD kullanmak. İnternette USB Hub mantığıyla çalışan sata çoklayıcılar bulabilirsiniz ancak aynı yolu paylaşacak 2 disk olduğu için performans düşecektir. Amacınız bu tarz bişey yapmaksa bu kartları bulmanın zor olduğunu ve fazladan güç beslemesi gerektirdiklerini unutmayın. Özetle verimli bir iş olmayacağını düşünüyorum.
upload_2017-5-1_4-14-32.jpeg

Peki USB üzerinden çalışan, RAID yapabileceğimiz NAS tarzı bir cihaz var mı 2 harddiski de kullanabileceğimiz? NAS'ların fiyatları el yakıyor, internet ile çalışması şart değil benim için.

Bahsettiğniz tarzda bir sistem bilmiyorum. Öncelikle RAID olayı nedir onu gözden geçirmede fayda var.
RAID Nedir, Nasıl Yapılır? - Technopat

RAID (0) sıfırda dosyalara hızlı erişim amaçlanır.
RAID (1) birde ise depolama güvenliği hedeflenir, diskler paralel çalışır.
JBOD da ise yığınlama mantığı vardır.

Alternatif Usb arabirimi ile çalışan harici bir hdd kullanabilirsiniz.

2. alternatif çözüm olarakta, eğer usb girişi olan bir modeminiz var ise buna flash bellek ya da usb hdd takarak modeminize yani ağınıza erişebildiğiniz her yerden ulaşabilirsiniz.
(NAS'a benzer bir çözüm olabilir. )
Modemin arkasında ki USB girişine cihazı nasıl bağlarım ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı