DNS değiştirmeye rağmen bazı sitelere bağlanılamıyor

xCCessaRRx

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar,
eve internet çektirdim önceden TurkNet kullanıyordum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım ancak şimdi Türk Telekom 50 Mbps fibernete geçiş yaptım ve şu an ağın DNS ayarlarını Google'ın DNS ayarlarına geçirdiğimde engelli sitelere erişebiliyorum ama sadece bazılarına. Bazı yasaklı sitelere hala girmiyor neden acaba? VPN ile denedim sorunsuz giriyor.

Merhabalar,
eve internet çektirdim önceden TurkNet kullanıyordum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım ancak şimdi Türk Telekom 50 Mbps fibernete geçiş yaptım ve şu an ağın DNS ayarlarını Google'ın DNS ayarlarına geçirdiğimde engelli sitelere erişebiliyorum ama sadece bazılarına. Bazı yasaklı sitelere hala girmiyor neden acaba? VPN ile denedim sorunsuz giriyor.
DNS sizi daha hızlı bir server'a bağlayarak internet hızınızı arttırır, VPN ise sizi başka bir ülkedeki server'a bağlar ve yasaklı sitelere erişirsin.

DNS sizi daha hızlı bir server'a bağlayarak internet hızınızı arttırır, VPN ise sizi başka bir ülkedeki server'a bağlar ve yasaklı sitelere erişirsin.
Birincisi DNS o değildir ve ikincisi madem öyle Turknet de iken nasıl çalışıyordu öyleyse? yine de teşekkürler.
Google’dan aratıp girebilirsin. Direk adres yazınca girmiyor.
Onu biliyorum hocam ama maalesef denedim o yüzden size danışmak zorunda kaldım zaten.

Merhabalar,
DNS ile sansürü atlatma arasındaki ilişkiyi anlatayım.

DNS over HTTPS kullanırsanız DNS istekleriniz HTTPS protokolü üzerinden çözümlenir. DNS istekleriniz şifreli olacağından servis sağlayıcınız DNS sunucusu ile aranızdaki trafiği anlayamaz ve müdahale edemez böylece DNS yoluyla yapılan engellerden etkilenmezsiniz.

Ancak bazı siteleri yalnızca DNS ile değil IP adresi ile de sansürlüyorlar ve DNS over HTTPS sansürü atlatmaya yetmiyor.

Bu durumda profil fotoğrafımdaki arkadaşı kullanabilirsiniz. :)

Bende modem üzerinden DNS girerek 2 yıldır yasaklı sitelere girebiliyordum fakat, son 2 aydır onu da engellemişler yani o iş de yaş oldu...

Sanmıyorum daha birkaç güne kadar TurkNet sağlayıcısıyla girebiliyordum her yere. 31337 hocamın dediği çok mantıklı bence o yüzdendir.

DNS ile sansürü atlatma arasındaki ilişkiyi anlatayım.

DNS over HTTPS kullanırsanız DNS istekleriniz HTTPS protokolü üzerinden çözümlenir. DNS istekleriniz şifreli olacağından servis sağlayıcınız DNS sunucusu ile aranızdaki trafiği anlayamaz ve müdahale edemez böylece DNS yoluyla yapılan engellerden etkilenmezsiniz.

Ancak bazı siteleri yalnızca DNS ile değil IP adresi ile de sansürlüyorlar ve DNS over HTTPS sansürü atlatmaya yetmiyor.

Bu durumda profil fotoğrafımdaki arkadaşı kullanabilirsiniz. :)

Hocam emeğinize sağlık teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı