DNS kullanmaya gerek var mı?

DNS kullanmaya gerek var mı derken? Şu anda zaten kullanıyor olmalısınız. Kastettiğiniz şey farklı bir DNS kullanmak olmalı. Evet, etkileyebilir.

Deneyerek bakın. Google DNS, Open DNS ya da CloudFlare DNS gibilerini deneyebilirsiniz. Ancak bugüne kadar gördüğüm kadarıyla, varsayılan DNS ile daha az ping alınabiliyor. Bu üsttekileri denediğinizde pingin artacağını düşünüyorum. Kendi düşüncem yalnız.

Sunucu adı çözümlemesinin pinge etkisi olacağını düşünmüyorum, olsa dahi ilk bağlantıdan sonra önbelleklendiği için yine bir şey değişmez.
Konuda spesifik olarak oyun yazdığını yeni fark ettim. Google'a ping atarken "www.google.com" yazarken DNS çözümlemesi gerçekleştiğinden etkisi olabilir ancak oyunlar bir kez IP'yi aldıktan sonra bana da etkilememesi gerekir diye geliyor.

Ancak yine de etkilediği iddia ediliyor bazı yerlerde, nasıl olduğunu bilmiyorum.

Merhaba sizce DNS kullanmaya gerek var mı? DNS'i oyunlarda daha az ping mi sağlar?

DNS ile ping düşürmek mümkündür çünkü zaten kendim kullanıyorum. Türk Telekom'un DNS sunucusu rezalet olduğu için şu sıralar open DNS kullanıyorum. Gayet güzel oyunlarda pinginizi düşürücektir bir nebze de olsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı