Çözüldü DNS sunucusu kullanılamıyor hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ANKARALI NAMIKK

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Fibere geçtim. 1 aydır bu sorunu yaşıyorum. Bazı siteler uygulamalar vs. açılıyor ama bir siteye girdiğimde DNS kullanılamıyor hatası alıyorum. Modemimde sadece bir adet ışık var. Kurulum yapan adam yeşil yanıyorsa internetin aktif olur demişti. Yeşil yanıyor ama sıkıntı. Oyunda 3 ping olyor ama bir anda atıyor oyundan. İnternet yok hatası veriyor. Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben Quad9 DNS kullanıyorum. Bende en iyi o çalışıyor. Kendinize en uygun DNS adresini yapın. Bulmak için dnsbench kullanabilirsiniz. Direkt indirmek istersen.
  1. Yükleyip açın.
  2. "Nameservers" menüsüne gelin.
  3. "Add/Remove" kısmına tıklayın.
  4. "Add System's nameservers" ve "add default nameservers" sırasıyla basın.
  5. Tekrar "Add/Remove" kısmına tıklayın ve "remove 41(sayı değişebilir) Dead nameservers" tıklayın.
  6. Ana penceredeki "run benchmark" basıp sonuçlara göre DNS adresinizi yapılandırın.
  7. Yaptiktan sonra Windows arama yerine CMD yazip yonetici olarak baslatiyoruz.
  8. Ipconfig /flushdns yaziyoruz. Bu komut ne derseniz DNS belleğini temizlek için.

Eki Görüntüle 1962415

Yapmak istemiyorsanız. Aşağıdaki DNS adreslerini tavsiye ederim.
Cloudflare "1.1.1.1"ve "1.0.0.1"
Quad9 "9.9.9.9" ve "149.112.112.112"

Google DNS adresini girdim şu an düzeldi fakat aynı sorunu telefonumdada yaşıyorum.
DNS ayarlarınızı değiştirmeyi denediniz mi?
  1. Başlat düğmesine tıklayın ve "ayarlar" seçeneğine gidin.
  2. Ağ ve Internet'i seçin.
  3. Açılan pencerenin sol tarafında, "Ethernet" veya "Wi-Fi" (kablosuz ağ bağlantısı) seçeneklerinden hangisini kullanıyorsanız onu seçin.
  4. "Ağ ve paylaşım Merkezi'ni aç" veya "ağ merkezi'ne git" seçeneğine tıklayın.
  5. Sol taraftaki menüden "bağdaştırıcı ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın.
  6. Kullandığınız ağ bağlantısını seçin (Wi-Fi veya Ethernet), sağ tıklayın ve "özellikler" seçeneğine tıklayın.
  7. "Internet protocol version 4 (TCP/IPv4)" seçeneğini çift tıklayarak açın.
  8. "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini işaretleyin ve tercih ettiğiniz DNS adreslerini girin (örneğin, Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4).
  9. Tamam'a tıklayarak ayarları kaydedin.

DNS ayarlarınızı değiştirmeyi denediniz mi?
  1. Başlat düğmesine tıklayın ve "ayarlar" seçeneğine gidin.
  2. Ağ ve ınternet'i seçin.
  3. Açılan pencerenin sol tarafında, "Ethernet" veya "Wi-Fi" (kablosuz ağ bağlantısı) seçeneklerinden hangisini kullanıyorsanız onu seçin.
  4. "Ağ ve paylaşım Merkezi'ni aç" veya "ağ merkezi'ne git" seçeneğine tıklayın.
  5. Sol taraftaki menüden "bağdaştırıcı ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın.
  6. Kullandığınız ağ bağlantısını seçin (Wi-Fi veya Ethernet), sağ tıklayın ve "özellikler" seçeneğine tıklayın.
  7. "Internet protocol version 4 (TCP/IPv4)" seçeneğini çift tıklayarak açın.
  8. "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini işaretleyin ve tercih ettiğiniz DNS adreslerini girin (örneğin, Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4).
  9. Tamam'a tıklayarak ayarları kaydedin.

Tercih ettiğiniz DNS derken Google DNS adresini girmemi lazım yoksa başka bir adresmi girmem lazım.

Tercih ettiğiniz DNS derken Google DNS adresini girmemi lazım yoksa başka bir adresmi girmem lazım.

Ben Quad9 DNS kullanıyorum. Bende en iyi o çalışıyor. Kendinize en uygun DNS adresini yapın. Bulmak için dnsbench kullanabilirsiniz. Direkt indirmek istersen.
  1. Yükleyip açın.
  5. Tekrar "Add/Remove" kısmına tıklayın ve "remove 41(sayı değişebilir) Dead nameservers" tıklayın.
  6. Ana penceredeki "run benchmark" basıp sonuçlara göre DNS adresinizi yapılandırın.
  8. Ipconfig /flushdns yaziyoruz. Bu komut ne derseniz DNS belleğini temizlek için.

1696072052664.png

Son düzenleme:
  1. Yükleyip açın.

Eki Görüntüle 1962415

Google DNS adresini girdim şu an düzeldi fakat aynı sorunu telefonumdada yaşıyorum.

Çözüm

Telefon için de DNS değiştirme ayarları var. İnternette Android veya iOS için aratırsanız rahatlıkla bulursunuz. Ama tüm evdeki cihazlarda böyle bir problem oluyorsa internet sağlayıcınızla bir görüşün.

Geri
Yukarı