Dolandırıldım şikayette bulundum başka neler yapabilirim?

netinkurdu

Femtopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Facebook üzerinden gruplarda sahte facebook hesabı ile masaüstü pc satan birisi ile anlaştık 4200 TL parayı gönderdim ama adam PC yerine su şişeleri göndermiş ve her yerden engelledi paramı da iade etmedi bende karakoldan şikayette bulundum. Dolandırıcıların 2 kişi olduğunu Bursa Bağlarbaşı'nda yaşadıklarını ve gerçek adlarının Doğukan Özcan ile Kadir Mete Demirci olduklarını araştırmalarım sonucunda öğrendim. Birisinin uyuşturucu, dolandırıcılık, hırsızlık gibi sabıkasının olduğunu diğerinin olmadığını öğrendim. Kişilerin sosyal medya hesaplarını şu anda fake hesaplardan takip ediyorum. Yasal olarak şansımı deneyeceğim ilk adım olarak. Ama parayı geri alma konusunda sıkıntı var. Sanırım dolandırıcıları kanıtlasam bile sadece onlara ceza verilecek ama paramı ödettirme konusunda mahkeme hiçbir şey yapmayacak. Elimde ki deliller facebook ve Whatsapp yazışmaları, Whatsapp'tan görüntülü konuşurken kişinin yüzünün göründüğü ekran görüntüsü, açıklamasında PC kasa monitör klavye mouse ödemesi yazan EFT dekontu, başka bir arkadaşa arattığım ve ona ortağın birinin itirafları, gelen kargonun üstünde yazan "Telefonu komple kapat, şarj bitti deriz, kutuyu açtırmasın" notu ve gelen kargonun fotoğrafları ve açarken ailem ve postacı şahit. Kişilerin gerçek telefon numaraları ve sosyal medya hesapları linkleri, göndereceğim dediği bilgisayarın fotoğrafları mevcut. Daha yapabileceğim neler var acaba ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam niye hiç tanımadığınız birine güvence almadan 4200 TL gönderdiniz?
Ya oraları uzun hikaye yaptık bir hata, bir arkadaşımı gönderecektim elden teslim almaya işi çıkınca mecbur söz ağızdan çıktı dedik, elden teslim etmeyi de kabul edince herhalde pc olmasa bir bahane uydurur diye düşünmüştüm. Uydurmayınca da bir seferlik güveneyim bari dedik başımıza hep bir seferden geliyor zaten. Neyse neler yapabilirim benim derdim şuanda bu olmuşla ölmüşe çare yok artık.

İnşallah bir sonuca varırsınız. Bu gibi durumlarda maalesef pek çözüm bulunamıyor. Yakalatsanız bile, parayı harcadıklarını söyleyip hapis cezası alıyorlar.

İşin bir de şu boyutu oluyor: Medyaya düşen olaylar genelde daha hızlı çözülüyor. Garip bir öneri olabilir ama haber kanallarına ulaştırmayı deneyin. Habere konu olan vakalar biraz daha özenle ilgileniliyor.

İnşallah bir sonuca varırsınız. Bu gibi durumlarda maalesef pek çözüm bulunamıyor. Yakalatsanız bile, parayı harcadıklarını söyleyip hapis cezası alıyorlar.

İşin bir de şu boyutu oluyor: Medyaya düşen olaylar genelde daha hızlı çözülüyor. Garip bir öneri olabilir ama haber kanallarına ulaştırmayı deneyin. Habere konu olan vakalar biraz daha özenle ilgileniliyor.
Aslında aklıma da geldi ama kanunen dolandırıcı oldukları sonucu çıkmadan dolandırıcılara dolandırıcı demek bile dolandırıcılıktan daha büyük bir suç sanırım :/

Şimdilik yasal prosedürleri beklicem, sonuca göre haklıyken haksız duruma düşmek istemiyorum bide. En son duruma göre adreslerini biliyorum artık.

Geri
Yukarı