Dolandırılma davası ne kadar sürede sonuçlanır?

Alprn3.20i1

Decapat
Yer
Çorum
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AsRock B450 HDV.R4, AMD RYZEN 5 3600, XPC CL16 8GB RAM, MLD300 240GB, WD 1TB , FSP HYDRO K 500 80+PLUS Bronze, ASUS Phoenix GT 1030 GDDR5, Dark Guardian Mini.
Meslek
Bilgisayar teknisyeni
Merhaba, Facebook'ta bir ürün buldum ve satıcıyla konuşup ürünü aldım. Parayı satıcının IBAN'ına attım. Ama o kargolamadı. Facebook'ta diğer kullanıcılar o kişinin dolandırıcı olduğunu paylaştı. Yazdım engelledi, ben de gidip karakola şikayet ettim. Dolandırıcının telefon numarası Suriyeli birine ait çıktı. Ve ben de dahil 21 kişiyi dolandırmış. Elimde bütün kanıtlar var onlar da savcılığa ilettik. İşlemim ne kadar sürer sizce? Ve paramı alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Facebook'ta bir ürün buldum ve satıcıyla konuşup ürünü aldım. Parayı satıcının IBAN'ına attım. Ama o kargolamadı. Facebook'ta diğer kullanıcılar o kişinin dolandırıcı olduğunu paylaştı. Yazdım engelledi, ben de gidip karakola şikayet ettim. Dolandırıcının telefon numarası Suriyeli birine ait çıktı. Ve ben de dahil 21 kişiyi dolandırmış. Elimde bütün kanıtlar var onlar da savcılığa ilettik. İşlemim ne kadar sürer sizce? Ve paramı alabilir miyim?
Paranı alamazsın, unut onu. Sonuçtan da pek bir şey çıkacağını zannetmiyorum.

Bu dediğiniz nitelikli dolandırıcılık (TCK m.158/1-f) suçları nedeniyle açılan kamu davaları biraz uzun sürüyor. Stajyer avukatlığımda, atandığım ağır ceza dairesi sadece 158/1-f suçundan yargılama yapıyordu. Yargılama sırasında paranızı geri ödemesi aynı zamanda indirim de sağlayacağı için avantajlısınız. Bundan sonrası savcıda. Savcı kovuşturmaya yer olmadığı kararı verirse 15 gün içinde itiraz edebilirsiniz.

Ama en mantıklısı aktif bir avukata danışıp avukatınızın da tavsiyeyisle bir alacak davası da açıp avukatınızın bu işleri takip etmesini sağlamak. Ceza yargılaması sizin aleyhinize olursa bile hukuk mahkemelerinde paranızı alabilmeniz mümkün.

Son düzenleme:

Aynısı başıma geldi geçmiş olsun. Paranızı alma ihtimaliniz çok düşük. Ve davalar çok uzun sürüyor. Ben dolandırıldığım zaman savcılığa vermiştim birkaç ay sadece savcılıkta bekliyor eğer çok yüksek bir miktar paranız gitmediyse uğraşmaya değmez. Ben uğraşmadım. Dava masrafları aynı paraya geliyordu neredeyse.

Merhaba, işlemleri vatandaş olarak takip etmeniz güç ne yazık ki. Bu tür kalabalık dosyalar ifadelerin alınamaması veyahut çok farklı şehirlerde mağdurların olmasından dolayı uzun sürüyor. Kuvvetler muhtemel 2 yılı bulur sonuçlanması. İstinat ve temyizi hariç tutuyorum.

Aynısı başıma geldi geçmiş olsun. Paranızı alma ihtimaliniz çok düşük. Ve davalar çok uzun sürüyor. Ben dolandırıldığım zaman savcılığa vermiştim birkaç ay sadece savcılıkta bekliyor eğer çok yüksek bir miktar paranız gitmediyse uğraşmaya değmez. Ben uğraşmadım. Dava masrafları aynı paraya geliyordu neredeyse.
Ceza yargılamasında masraflar suç üstü ödeneği adı verilen bir ödenekten karşılanır. Sizin bir masrafınız olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı